Kendrion Automotive (Sibiu) SRL
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Cu expertiză în fabricarea subansamblurilor electronice (module), Kendrion Automotive (Sibiu) SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Sibiu și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 10949666, activează din județul Sibiu.
Adresa sediului: Str. LYON, nr. 2. Număr Registrul Comerțului: J32/513/1998.
Analiza Financiara:
Rezumat: Kendrion Automotive (Sibiu) SRL a incheiat 2024 cu profit si cu un nivel ridicat al rentabilitatii capitalurilor proprii, dar sub performanta din 2023. Principalele puncte de atentie sunt scaderea veniturilor, diminuarea capitalurilor proprii si cresterea gradului de indatorare.
Kendrion Automotive (Sibiu) SRL prezinta in 2024 un profil financiar solid din perspectiva capacitatii de a genera profit, dar cu semne clare de contractie operationala fata de 2023. Cifra de afaceri a scazut la 281.059.085 lei, de la 294.797.598 lei, ceea ce inseamna un recul de aproximativ 4,7%. In acelasi timp, veniturile totale s-au redus la 288.445.263 lei, iar profitul net a coborat la 9.219.170 lei, sub nivelul de 11.858.118 lei din anul anterior. Evolutia arata ca societatea a ramas profitabila, insa intr-un context de presiune asupra volumelor si randamentului operational.
Profitabilitatea ramane buna in termeni absoluți, dar s-a deteriorat fata de anul precedent. Marja neta s-a redus la 3,28%, de la 4,02%, ceea ce sugereaza ca o parte mai mare din venituri a fost absorbita de costuri. Chiar si asa, diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale a ramas confortabila, iar compania continua sa produca rezultat net pozitiv. Un indicator remarcabil este ROE de 38,24%, semnificativ peste nivelul de 21,65% din 2023, ceea ce arata o utilizare foarte eficienta a capitalurilor proprii ramase in companie.
Pe partea de pozitie financiara, structura bilantiera s-a comprimat puternic. Activele totale au scazut de la 125.591.496 lei la 71.801.330 lei, iar capitalurile proprii s-au redus de la 54.774.860 lei la 24.107.019 lei. Datoriile totale au coborat si ele, la 47.045.131 lei, fata de 69.254.388 lei, insa mai lent decat baza de capital, ceea ce a impins rata indatorarii la 65,52%, peste nivelul de 55,14% din 2023. Aceasta dinamica indica o dependenta mai mare de finantarea prin datorii si o scadere a rezervei de siguranta bilantiera.
Lichiditatea curenta pare rezonabila, avand in vedere active circulante de 54.762.920 lei si numerar de 6.045.792 lei. Fata de 2023, numerarul a crescut, ceea ce este un semnal favorabil. Totusi, reducerea puternica a activelor circulante, de la 97.365.599 lei, arata un spatiu mai restrans de manevra in exploatare. Din perspectiva operationala, numarul mediu de angajati a scazut de la 378 la 332, in linie cu diminuarea cifrei de afaceri, ceea ce poate reflecta ajustari de capacitate sau eficientizare.
Per ansamblu, Kendrion Automotive (Sibiu) SRL ramane o companie profitabila, cu rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii si o baza operationala relevanta. Totusi, scaderea vanzarilor, comprimarea capitalurilor proprii si cresterea gradului de indatorare indica un an 2024 mai tensionat decat 2023, care necesita atentie asupra stabilitatii bilantiere si a capacitatii de mentinere a marjelor.
Profitabilitatea ramane buna in termeni absoluți, dar s-a deteriorat fata de anul precedent. Marja neta s-a redus la 3,28%, de la 4,02%, ceea ce sugereaza ca o parte mai mare din venituri a fost absorbita de costuri. Chiar si asa, diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale a ramas confortabila, iar compania continua sa produca rezultat net pozitiv. Un indicator remarcabil este ROE de 38,24%, semnificativ peste nivelul de 21,65% din 2023, ceea ce arata o utilizare foarte eficienta a capitalurilor proprii ramase in companie.
Pe partea de pozitie financiara, structura bilantiera s-a comprimat puternic. Activele totale au scazut de la 125.591.496 lei la 71.801.330 lei, iar capitalurile proprii s-au redus de la 54.774.860 lei la 24.107.019 lei. Datoriile totale au coborat si ele, la 47.045.131 lei, fata de 69.254.388 lei, insa mai lent decat baza de capital, ceea ce a impins rata indatorarii la 65,52%, peste nivelul de 55,14% din 2023. Aceasta dinamica indica o dependenta mai mare de finantarea prin datorii si o scadere a rezervei de siguranta bilantiera.
Lichiditatea curenta pare rezonabila, avand in vedere active circulante de 54.762.920 lei si numerar de 6.045.792 lei. Fata de 2023, numerarul a crescut, ceea ce este un semnal favorabil. Totusi, reducerea puternica a activelor circulante, de la 97.365.599 lei, arata un spatiu mai restrans de manevra in exploatare. Din perspectiva operationala, numarul mediu de angajati a scazut de la 378 la 332, in linie cu diminuarea cifrei de afaceri, ceea ce poate reflecta ajustari de capacitate sau eficientizare.
Per ansamblu, Kendrion Automotive (Sibiu) SRL ramane o companie profitabila, cu rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii si o baza operationala relevanta. Totusi, scaderea vanzarilor, comprimarea capitalurilor proprii si cresterea gradului de indatorare indica un an 2024 mai tensionat decat 2023, care necesita atentie asupra stabilitatii bilantiere si a capacitatii de mentinere a marjelor.
Puncte forte
- Compania a ramas profitabila in 2024, cu un profit net de 9.219.170 lei si venituri totale peste cheltuieli.
- ROE de 38,24% indica o utilizare foarte eficienta a capitalurilor proprii.
- Numerarul si conturile au crescut la 6.045.792 lei, ceea ce sustine flexibilitatea financiara pe termen scurt.
Factori de risc
- Cifra de afaceri si profitul net au scazut fata de 2023, ceea ce arata o slabire a performantei operationale.
- Rata indatorarii a urcat la 65,52%, pe fondul reducerii capitalurilor proprii, ceea ce mareste presiunea asupra structurii financiare.
- Activele totale si activele circulante s-au diminuat puternic, semnaland o contractare a bazei operationale si a rezervei de lichiditate.
Informatii Companie:
CUI: 10949666
Cod CAEN: 2611
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Str. LYON, nr. 2
Telefon:
Fax: 0269236164
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 281.059.085 | 294.797.598 | 239.730.913 | 162.406.398 | 143.730.031 | 169.333.300 |
| Venituri totale | 288.445.263 | 299.524.928 | 247.297.596 | 164.138.343 | 152.362.436 | 169.369.971 |
| Cheltuieli totale | 275.537.902 | 285.796.771 | 238.398.770 | 168.712.663 | 152.036.584 | 167.916.027 |
| Profit net | 9.219.170 | 11.858.118 | 8.095.388 | -4.574.320 | 223.955 | 1.241.793 |
| Total active | 71.801.330 | 125.591.496 | 121.258.320 | 92.609.636 | 102.035.778 | 58.348.958 |
| Total datorii | 47.045.131 | 69.254.388 | 76.706.365 | 50.434.215 | 54.868.993 | 23.446.035 |
| Capitaluri proprii | 24.107.019 | 54.774.860 | 43.321.787 | 41.696.696 | 46.271.017 | 34.122.061 |
| Casa si conturi banci | 6.045.792 | 4.756.819 | 5.307.166 | 1.596.756 | 1.485.394 | 2.541.730 |
| Nr. angajati | 332 | 378 | 352 | 343 | 313 | 315 |
| Capital subscris | 4.255.890 | 19.655.520 | 19.655.520 | 19.655.520 | 19.655.520 | 7.730.520 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.