Kimball Electronics Romania SRL
Locație: Remetea Mare, Timis
Descriere:
Kimball Electronics Romania SRL este o companie românească cu sediul în Remetea Mare, județul Timis.
Pentru verificarea legalității și autenticității firmei, vă prezentăm datele oficiale: Codul Unic de Identificare (CUI): 33559867. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J35/2022/2015.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: 637/A, Remetea Mare.
Echipa Kimball Electronics Romania SRL vă așteaptă cu profesionalism și dedicare. Contactați-ne pentru a discuta despre cum vă putem ajuta să vă atingeți obiectivele de afaceri.
Analiza Financiara:
Rezumat: Kimball Electronics Romania SRL a inregistrat in 2024 o pierdere neta de 13.740.658 RON, in ciuda unei cifre de afaceri semnificative de 276.910.742 RON, reflectand presiuni majore asupra profitabilitatii intr-un context de cheltuieli care depasesc veniturile totale.
Kimball Electronics Romania SRL, parte a grupului international Kimball Electronics (acum Jabil), activeaza in fabricarea subansamblurilor electronice in Remetea Mare, judetul Timis, din 2014. Compania opereaza intr-un sector strategic - productia de module electronice (CAEN 2611) - deservind probabil clienti industriali din segmentele auto, medical si industrial.
In anul fiscal 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 276.910.742 RON, la care se adauga venituri din alte surse, totalizand 308.931.425 RON. Diferenta de aproximativ 32 milioane RON intre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri financiare sau operationale suplimentare semnificative. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 323.774.118 RON au depasit veniturile, generand o pierdere neta de 13.740.658 RON. Marja de profit negativa de -4,96% indica faptul ca fiecare leu incasat din vanzari a generat de fapt o pierdere de aproape 5 bani.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 249.337.079 RON sunt impartite intre active imobilizate de 76.554.407 RON (circa 31%) si active circulante de 172.302.599 RON (circa 69%). Structura orientata catre activele circulante este tipica pentru o companie de productie contractuala, reflectand stocuri si creante comerciale importante. Numerarul disponibil de 10.923.220 RON reprezinta doar 4,4% din activele totale, un nivel modest care limiteaza flexibilitatea financiara pe termen scurt.
Structura de finantare ridica semnale de atentie. Datoriile totale de 179.185.482 RON reprezinta 71,86% din activele totale, lasand capitalurile proprii la doar 67.983.964 RON. Rata de indatorare ridicata, coroborata cu pierderile inregistrate, pune presiune asupra sustenabilitatii financiare. Faptul ca capitalul subscris este inregistrat cu 0 RON sugereaza ca finantarea s-a realizat predominant prin imprumuturi de la actionari sau din surse externe.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de -20,21% este un indicator ingrijorator, semnificand o erodare semnificativa a valorii pentru actionari. Cu 267 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 1.037.000 RON cifra de afaceri, un nivel rezonabil pentru sectorul de productie electronica, dar care nu compenseaza ineficientele la nivelul costurilor.
Scorul financiar de 45 din 100 reflecta fidel aceste provocari - o companie cu activitate operationala relevanta, dar cu probleme structurale de profitabilitate si o dependenta excesiva de finantarea prin datorii. Apartenenta la grupul Kimball/Jabil ofera un avantaj strategic prin accesul la contracte internationale si suport tehnic, dar performanta financiara locala necesita o restructurare a bazei de costuri pentru a reveni pe o traiectorie sustenabila.
In anul fiscal 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 276.910.742 RON, la care se adauga venituri din alte surse, totalizand 308.931.425 RON. Diferenta de aproximativ 32 milioane RON intre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri financiare sau operationale suplimentare semnificative. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 323.774.118 RON au depasit veniturile, generand o pierdere neta de 13.740.658 RON. Marja de profit negativa de -4,96% indica faptul ca fiecare leu incasat din vanzari a generat de fapt o pierdere de aproape 5 bani.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 249.337.079 RON sunt impartite intre active imobilizate de 76.554.407 RON (circa 31%) si active circulante de 172.302.599 RON (circa 69%). Structura orientata catre activele circulante este tipica pentru o companie de productie contractuala, reflectand stocuri si creante comerciale importante. Numerarul disponibil de 10.923.220 RON reprezinta doar 4,4% din activele totale, un nivel modest care limiteaza flexibilitatea financiara pe termen scurt.
Structura de finantare ridica semnale de atentie. Datoriile totale de 179.185.482 RON reprezinta 71,86% din activele totale, lasand capitalurile proprii la doar 67.983.964 RON. Rata de indatorare ridicata, coroborata cu pierderile inregistrate, pune presiune asupra sustenabilitatii financiare. Faptul ca capitalul subscris este inregistrat cu 0 RON sugereaza ca finantarea s-a realizat predominant prin imprumuturi de la actionari sau din surse externe.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de -20,21% este un indicator ingrijorator, semnificand o erodare semnificativa a valorii pentru actionari. Cu 267 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 1.037.000 RON cifra de afaceri, un nivel rezonabil pentru sectorul de productie electronica, dar care nu compenseaza ineficientele la nivelul costurilor.
Scorul financiar de 45 din 100 reflecta fidel aceste provocari - o companie cu activitate operationala relevanta, dar cu probleme structurale de profitabilitate si o dependenta excesiva de finantarea prin datorii. Apartenenta la grupul Kimball/Jabil ofera un avantaj strategic prin accesul la contracte internationale si suport tehnic, dar performanta financiara locala necesita o restructurare a bazei de costuri pentru a reveni pe o traiectorie sustenabila.
Puncte forte
- Cifra de afaceri substantiala de 276.910.742 RON demonstreaza o prezenta operationala solida in piata de productie electronica din Romania, cu o productivitate pe angajat de peste 1 milion RON.
- Activele circulante de 172.302.599 RON depasesc semnificativ datoriile pe termen scurt, indicand o capacitate adecvata de acoperire a obligatiilor curente.
- Apartenenta la grupul international Kimball Electronics (Jabil) ofera acces la contracte globale, tehnologie avansata si stabilitate strategica pe termen lung.
- Pozitionarea in sectorul strategic al subansamblurilor electronice (CAEN 2611), cu aplicatii in industriile auto, medicala si industriala, asigura relevanta pe termen lung.
Factori de risc
- Pierderea neta de 13.740.658 RON si marja de profit negativa de -4,96% semnaleaza o problema structurala de costuri care, daca persista, poate eroda capitalurile proprii si compromite viabilitatea pe termen mediu.
- Rata de indatorare de 71,86% combinata cu un capital subscris de 0 RON indica o dependenta critica de finantarea externa, ceea ce creste vulnerabilitatea la modificari ale conditiilor de creditare.
- Numerarul disponibil de doar 10.923.220 RON (4,4% din active) limiteaza capacitatea companiei de a face fata unor socuri financiare neprevazute sau intarzieri in incasarea creantelor.
Informatii Companie:
CUI: 33559867
Cod CAEN: 2611
Anul înființării: 2014
Contact:
Adresă: 637/A
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 276.910.742 | 370.154.931 | 345.396.093 | 296.288.647 | 334.844.811 | 307.134.099 |
| Venituri totale | 308.931.425 | 487.629.155 | 372.627.981 | 307.182.463 | 357.083.083 | 339.474.078 |
| Cheltuieli totale | 323.774.118 | 392.132.687 | 369.328.843 | 311.771.088 | 350.560.732 | 333.622.313 |
| Profit net | -13.740.658 | 84.700.062 | 3.299.138 | -4.588.625 | 6.522.351 | 5.851.765 |
| Total active | 249.337.079 | 290.349.112 | 292.742.785 | 223.268.260 | 218.310.776 | 253.068.166 |
| Total datorii | 179.185.482 | 207.097.064 | 294.183.648 | 228.595.888 | 218.899.445 | 262.400.270 |
| Capitaluri proprii | 67.983.964 | 80.600.683 | -4.099.239 | -7.398.377 | -2.809.752 | -9.332.104 |
| Casa si conturi banci | 10.923.220 | 17.733.863 | 11.515.067 | 15.518.695 | 18.925.764 | 14.008.366 |
| Nr. angajati | 267 | 431 | 409 | 409 | 471 | 503 |
| Capital subscris | 0 | 40.040.020 | 40.040.020 | 40.040.020 | 0 | 40.040.020 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.