Kromberg & Schubert România Me S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre KROMBERG & SCHUBERT ROMÂNIA ME S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1109/2005. Sediul social se af...
Locație: Medias, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre KROMBERG & SCHUBERT ROMÂNIA ME S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J32/1109/2005. Sediul social se află pe Sos. SIBIULUI, nr. 186, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269807712. Alege KROMBERG & SCHUBERT ROMÂNIA ME S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Kromberg & Schubert România Me S.R.L. prezinta o pozitie financiara in general stabila, sustinuta de venituri mari, profitabilitate pozitiva si un nivel echilibrat al capitalurilor proprii fata de datorii. Totusi, marja neta foarte redusa si lichiditatea imediata limitata raman principalele puncte de prudenta.
Kromberg & Schubert România Me S.R.L. opereaza in industria componentelor electrice si electronice pentru autovehicule, un sector cu cerinte ridicate de volum, eficienta operationala si disciplina financiara. Pentru anul 2024, compania raporteaza o cifra de afaceri de 368.557.760 lei, foarte apropiata de nivelul veniturilor totale, de 368.301.497 lei. Aceasta structura sugereaza ca activitatea este concentrata in principal pe operatiunile de baza, fara o dependenta semnificativa de venituri exceptionale sau auxiliare.
Profitul net este de 4.823.001 lei, la un nivel modest in raport cu dimensiunea afacerii, ceea ce se reflecta intr-o marja neta de 1,31%. Acest indicator arata ca firma functioneaza cu un spatiu relativ redus de absorbtie a socurilor legate de costuri, intarzieri sau scaderi de comenzi. Totusi, compania ramane profitabila, iar diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale, respectiv 8.254.876 lei, indica faptul ca rezultatul operational este pozitiv si controlat.
Din perspectiva bilantiera, activele totale sunt de 73.359.376 lei, dintre care 44.964.705 lei reprezinta active imobilizate, iar 28.091.351 lei active circulante. Structura arata o baza operationala consistenta, specifica unei firme de productie. Capitalurile proprii se ridica la 38.243.791 lei, peste nivelul datoriilor totale, de 35.115.585 lei. Acest raport este favorabil si sustine un profil financiar relativ echilibrat. Rata indatorarii de 47,87% confirma ca finantarea prin datorii este importanta, dar nu excesiva in raport cu baza de capital.
Un indicator relevant este rentabilitatea capitalurilor proprii, ROE de 12,61%, care arata ca firma reuseste sa genereze un randament rezonabil pentru capitalul investit. Pentru o companie industriala cu marje reduse, acest nivel este un semnal bun privind utilizarea capitalului propriu. In acelasi timp, lichiditatea imediata pare limitata, deoarece numerarul si conturile insumeaza doar 602.418 lei, mult sub nivelul datoriilor totale si modest raportat la anvergura activitatii.
Cu 1.645 de angajati, compania are o amprenta operationala mare, ceea ce indica stabilitate organizationala si capacitate de executie, dar presupune si o presiune constanta asupra costurilor salariale si productivitatii. Per ansamblu, scorul financiar de 75/100 este sustinut de profitabilitatea pozitiva, capitalizarea adecvata si un grad de indatorare gestionabil. Principala zona de atentie ramane profitabilitatea neta redusa, care poate limita rezilienta financiara in conditii de piata mai dificile.
Profitul net este de 4.823.001 lei, la un nivel modest in raport cu dimensiunea afacerii, ceea ce se reflecta intr-o marja neta de 1,31%. Acest indicator arata ca firma functioneaza cu un spatiu relativ redus de absorbtie a socurilor legate de costuri, intarzieri sau scaderi de comenzi. Totusi, compania ramane profitabila, iar diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale, respectiv 8.254.876 lei, indica faptul ca rezultatul operational este pozitiv si controlat.
Din perspectiva bilantiera, activele totale sunt de 73.359.376 lei, dintre care 44.964.705 lei reprezinta active imobilizate, iar 28.091.351 lei active circulante. Structura arata o baza operationala consistenta, specifica unei firme de productie. Capitalurile proprii se ridica la 38.243.791 lei, peste nivelul datoriilor totale, de 35.115.585 lei. Acest raport este favorabil si sustine un profil financiar relativ echilibrat. Rata indatorarii de 47,87% confirma ca finantarea prin datorii este importanta, dar nu excesiva in raport cu baza de capital.
Un indicator relevant este rentabilitatea capitalurilor proprii, ROE de 12,61%, care arata ca firma reuseste sa genereze un randament rezonabil pentru capitalul investit. Pentru o companie industriala cu marje reduse, acest nivel este un semnal bun privind utilizarea capitalului propriu. In acelasi timp, lichiditatea imediata pare limitata, deoarece numerarul si conturile insumeaza doar 602.418 lei, mult sub nivelul datoriilor totale si modest raportat la anvergura activitatii.
Cu 1.645 de angajati, compania are o amprenta operationala mare, ceea ce indica stabilitate organizationala si capacitate de executie, dar presupune si o presiune constanta asupra costurilor salariale si productivitatii. Per ansamblu, scorul financiar de 75/100 este sustinut de profitabilitatea pozitiva, capitalizarea adecvata si un grad de indatorare gestionabil. Principala zona de atentie ramane profitabilitatea neta redusa, care poate limita rezilienta financiara in conditii de piata mai dificile.
Puncte forte
- Compania este profitabila, cu un profit net de 4.823.001 lei si un ROE de 12,61%, ceea ce indica o utilizare eficienta a capitalurilor proprii.
- Capitalurile proprii de 38.243.791 lei depasesc datoriile totale de 35.115.585 lei, oferind un echilibru financiar bun.
- Cifra de afaceri ridicata, de 368.557.760 lei, arata o capacitate operationala solida si o prezenta importanta in segmentul sau industrial.
Factori de risc
- Marja neta de 1,31% este foarte redusa, ceea ce lasa compania vulnerabila la cresterea costurilor sau la scaderea volumelor.
- Numerarul de doar 602.418 lei este modest raportat la dimensiunea activitatii, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara pe termen scurt.
- Modelul operational cu 1.645 de angajati implica o baza mare de costuri fixe, sensibila la fluctuatiile din productie si cerere.
Informatii Companie:
CUI: 17830890
Cod CAEN: 2931
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Sos. Sibiului, Nr. 186
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 368.557.760 | 264.576.910 | 238.316.010 | 173.760.351 | 165.963.059 | 263.225.218 |
| Venituri totale | 368.301.497 | 268.108.984 | 241.671.362 | 178.571.377 | 174.831.669 | 269.348.864 |
| Cheltuieli totale | 360.046.621 | 263.125.779 | 236.557.699 | 175.433.705 | 172.823.676 | 262.957.736 |
| Profit net | 4.823.001 | 4.027.445 | 4.380.134 | 1.986.728 | 990.813 | 5.414.331 |
| Total active | 73.359.376 | 84.953.518 | 94.718.333 | 105.642.810 | 118.761.487 | 144.998.283 |
| Total datorii | 35.115.585 | 39.085.801 | 46.378.061 | 53.212.406 | 63.317.812 | 85.545.420 |
| Capitaluri proprii | 38.243.791 | 45.867.717 | 48.340.272 | 52.430.404 | 55.443.675 | 59.452.863 |
| Casa si conturi banci | 602.418 | 368.130 | 12.235.167 | 6.427.721 | 5.924.455 | 15.484.918 |
| Nr. angajati | 1645 | 1346 | 1165 | 952 | 1291 | 1825 |
| Capital subscris | 19.137.870 | 27.851.120 | 27.851.120 | 27.851.120 | 27.851.120 | 27.851.120 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.