Kronochem Sebes S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre KRONOCHEM SEBES S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J01/1173/2006. Sediul social se află pe Str. MIHAIL K...
Locație: Sebes, Alba
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre KRONOCHEM SEBES S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J01/1173/2006. Sediul social se află pe Str. MIHAIL KOGALNICEANU, nr. 59, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0721234564. Alege KRONOCHEM SEBES S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Kronochem Sebes S.R.L. este o companie cu venituri impresionante de 119 milioane RON si profitabilitate pozitiva, insa bilantul sau este marcat de o indatorare extrema (93,36%) si o lichiditate practic nula, care reprezinta riscuri financiare semnificative ce justifica scorul moderat de 60/100.
Kronochem Sebes S.R.L. este o companie cu sediul in Sebes, judetul Alba, activa din 2006 in domeniul fabricarii materialelor plastice in forme primare (cod CAEN 2016). Cu o cifra de afaceri de 119.240.528 RON inregistrata in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator de dimensiune medie-mare in industria chimica romaneasca, reusind sa genereze venituri totale de 119.533.769 RON si un profit net de 4.133.300 RON.
Din perspectiva profitabilitatii operationale, marja de profit neta de 3,47% este modesta pentru sectorul industrial, reflectand presiuni semnificative asupra costurilor - cheltuielile totale de 114.926.104 RON reprezinta aproximativ 96% din venituri. Aceasta marja ingusta lasa putin spatiu de manevra in cazul unor fluctuatii adverse ale preturilor la materii prime sau energie, elemente volatile in industria materialelor plastice.
Cel mai ingrijorator aspect al profilului financiar al companiei este rata de indatorare de 93,36%, una dintre cele mai ridicate valori posibile. Datoriile totale de 79.605.047 RON depasesc masiv capitalurile proprii de doar 5.657.245 RON, ceea ce inseamna ca practic afacerea este finantata aproape integral din credite si datorii comerciale. Capitalul subscris initial de 37.461.720 RON, comparat cu capitalurile proprii actuale de 5,6 milioane, sugereaza ca societatea a acumulat pierderi istorice semnificative care au erodat substantial baza de capital.
Lichiditatea imediata reprezinta un alt punct vulnerabil: numerarul si conturile bancare insumeaza doar 55.463 RON, o suma practic neglijabila raportat la volumul de activitate de 119 milioane RON. Acest nivel extrem de redus al disponibilitatilor ridica semne de intrebare cu privire la capacitatea companiei de a face fata unor obligatii de plata neprevazute pe termen scurt.
Un element neobisnuit il reprezinta numarul de angajati declarat - doar 9 persoane pentru o cifra de afaceri de peste 119 milioane RON. Aceasta discrepanta sugereaza fie ca societatea functioneaza preponderent ca entitate de tip holding sau de distributie (externalizand productia efectiva), fie ca exista diferente intre forta de munca raportata si cea reala.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 73,06% este tehnic remarcabila, insa este amplificata artificial de nivelul scazut al capitalului propriu - un efect de parghie financiara care masca de fapt vulnerabilitatea structurala a bilantului.
Scorul financiar de 60 din 100 reflecta fidel aceasta dualitate: o companie cu activitate comerciala substantiala si capabila sa genereze profit, dar cu o structura financiara fragila, dependenta puternic de finantare externa si cu rezerve de lichiditate practic inexistente.
Din perspectiva profitabilitatii operationale, marja de profit neta de 3,47% este modesta pentru sectorul industrial, reflectand presiuni semnificative asupra costurilor - cheltuielile totale de 114.926.104 RON reprezinta aproximativ 96% din venituri. Aceasta marja ingusta lasa putin spatiu de manevra in cazul unor fluctuatii adverse ale preturilor la materii prime sau energie, elemente volatile in industria materialelor plastice.
Cel mai ingrijorator aspect al profilului financiar al companiei este rata de indatorare de 93,36%, una dintre cele mai ridicate valori posibile. Datoriile totale de 79.605.047 RON depasesc masiv capitalurile proprii de doar 5.657.245 RON, ceea ce inseamna ca practic afacerea este finantata aproape integral din credite si datorii comerciale. Capitalul subscris initial de 37.461.720 RON, comparat cu capitalurile proprii actuale de 5,6 milioane, sugereaza ca societatea a acumulat pierderi istorice semnificative care au erodat substantial baza de capital.
Lichiditatea imediata reprezinta un alt punct vulnerabil: numerarul si conturile bancare insumeaza doar 55.463 RON, o suma practic neglijabila raportat la volumul de activitate de 119 milioane RON. Acest nivel extrem de redus al disponibilitatilor ridica semne de intrebare cu privire la capacitatea companiei de a face fata unor obligatii de plata neprevazute pe termen scurt.
Un element neobisnuit il reprezinta numarul de angajati declarat - doar 9 persoane pentru o cifra de afaceri de peste 119 milioane RON. Aceasta discrepanta sugereaza fie ca societatea functioneaza preponderent ca entitate de tip holding sau de distributie (externalizand productia efectiva), fie ca exista diferente intre forta de munca raportata si cea reala.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 73,06% este tehnic remarcabila, insa este amplificata artificial de nivelul scazut al capitalului propriu - un efect de parghie financiara care masca de fapt vulnerabilitatea structurala a bilantului.
Scorul financiar de 60 din 100 reflecta fidel aceasta dualitate: o companie cu activitate comerciala substantiala si capabila sa genereze profit, dar cu o structura financiara fragila, dependenta puternic de finantare externa si cu rezerve de lichiditate practic inexistente.
Puncte forte
- Cifra de afaceri solida de peste 119 milioane RON confirma o prezenta stabila pe piata materialelor plastice si o capacitate operationala ridicata.
- Compania genereaza profit net pozitiv (4.133.300 RON) si mentine activitate continua de 18 ani, demonstrand rezistenta pe termen lung.
- Activele imobilizate de 47 milioane RON indica o baza patrimoniala consistenta si investitii realizate in capacitati productive.
- ROE de 73,06% arata ca profitul generat este eficient raportat la capitalul propriu disponibil, chiar daca acesta este redus ca volum.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 93,36% plaseaza compania intr-o zona de risc financiar ridicat - orice deteriorare a conditiilor de creditare sau crestere a dobanzilor poate periclita solvabilitatea.
- Numerarul disponibil de doar 55.463 RON reprezinta o lichiditate imediata aproape nula, expunand compania la riscuri serioase in cazul unor plati urgente sau intreruperi ale liniilor de credit.
- Capitalurile proprii erodate (5,6 milioane vs. capital subscris de 37,4 milioane) indica pierderi istorice acumulate care au fragilizat structural bilantul companiei.
Informatii Companie:
CUI: 19199061
Cod CAEN: 2016
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Str. Mihail Kogalniceanu, Nr. 59
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea materialelor plastice in forme primare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 119.240.528 | 82.402.758 | 117.768.151 | 119.205.450 | 60.817.269 | 79.151.818 |
| Venituri totale | 119.533.769 | 83.876.786 | 119.914.710 | 119.449.454 | 61.180.648 | 79.890.967 |
| Cheltuieli totale | 114.926.104 | 80.148.961 | 112.979.203 | 112.492.708 | 58.534.792 | 76.999.698 |
| Profit net | 4.133.300 | 3.303.344 | 6.421.779 | 6.475.287 | 2.297.614 | 2.099.808 |
| Total active | 85.262.292 | 86.480.547 | 84.261.378 | 80.434.912 | 81.695.340 | 86.357.863 |
| Total datorii | 79.605.047 | 84.956.603 | 86.040.775 | 88.636.088 | 96.371.803 | 110.972.029 |
| Capitaluri proprii | 5.657.245 | 1.523.944 | -1.779.397 | -8.201.176 | -14.676.463 | -24.614.166 |
| Casa si conturi banci | 55.463 | 49.925 | 28.887 | 11.131 | 8.026.625 | 9.723 |
| Nr. angajati | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 15 |
| Capital subscris | 37.461.720 | 37.461.721 | 37.461.721 | 37.461.721 | 37.461.721 | 29.821.632 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.