Sari la continut

La Cimp Com SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre LA CIMP COM SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/2573/1994. Sediul social se află pe 2082, nr. -, oferind...

Locație: Cajvana, Suceava

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre LA CIMP COM SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/2573/1994. Sediul social se află pe 2082, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0745977515. Alege LA CIMP COM SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: La Cimp Com SRL este o companie matura din sectorul distributiei de carburanti, cu o cifra de afaceri impresionanta de peste 199 milioane RON in 2024, care demonstreaza o pozitie solida pe piata regionala din judetul Suceava, desi marjele de profitabilitate raman tipic reduse pentru acest sector.
La Cimp Com SRL, cu sediul in Cajvana, judetul Suceava, activeaza de aproape trei decenii in comertul cu amanuntul al carburantilor (cod CAEN 4730), o industrie caracterizata prin volume mari de tranzactii si marje de profit structural scazute. Fondata in 1995, compania a acumulat experienta si pozitie de piata semnificativa in zona Moldovei de Nord.

**Performanta operationala**

Cifra de afaceri de 199.266.320 RON in 2024 plaseaza compania in categoria firmelor mari dupa standardele romanesti, cu venituri totale de 200.130.748 RON. Profitul net de 2.999.564 RON, desi modest in valoare absoluta raportat la cifra de afaceri, este consistent cu specificul industriei petroliere de retail, unde marjele nete de 1-2% reprezinta norma globala. Marja de profit de 1,51% confirma acest tipar.

Cheltuielile totale de 196.430.554 RON reprezinta 98,1% din veniturile totale, reflectand costul ridicat al marfii (carburantii), specific acestui segment. Controlul cheltuielilor pare rezonabil, tinand cont ca diferenta dintre venituri si cheltuieli a generat totusi un profit pozitiv consistent.

**Structura bilantului**

Activele totale de 37.972.195 RON sunt compuse in proportie majoritara din active circulante (27.219.474 RON - 71,7%), ceea ce este adecvat pentru o afacere comerciala cu stocuri si creante. Activele imobilizate de 10.752.721 RON sugereaza investitii moderate in infrastructura - statii de distributie, echipamente si terenuri.

Numerarul disponibil de 670.598 RON este relativ redus in raport cu volumul activitatii, indicand un ciclu rapid de rotatie a capitalului, dar si o marja de siguranta lichida limitata.

**Structura financiara si riscuri**

Rata indatorarii de 71,53% este ridicata - datoriile totale de 27.161.056 RON depasesc semnificativ capitalurile proprii de 10.811.139 RON. Aceasta structura este tipica in comertul cu carburanti, unde furnizorii acorda termene de plata si finantarea se face preponderent din datorii comerciale, insa ridica semne de intrebare privind vulnerabilitatea la socuri de lichiditate.

**Eficienta capitalului**

ROE-ul de 27,75% este remarcabil si indica o utilizare eficienta a capitalului propriu investit, generand randamente superioare multor alte sectoare. Capitalul subscris initial de 156.750 RON a crescut la capitaluri proprii de peste 10,8 milioane RON, reflectand acumularea profiturilor de-a lungul celor 30 de ani de activitate.

Cu 26 de angajati care gestioneaza o cifra de afaceri de aproape 200 milioane RON, productivitatea per angajat este exceptonala (aproximativ 7,7 milioane RON/angajat), confirmand caracterul automatizat si cu putine resurse umane al acestui tip de activitate.

**Concluzie**

Scorul financiar de 70/100 este bine justificat: compania este profitabila, eficienta si cu experienta solida, dar cu grad ridicat de indatorare si marje fragile, dependente de volatilitatea pretului carburantilor si de contextul macroeconomic.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri robusta de 199.266.320 RON si profitabilitate constanta timp de 30 de ani de activitate neintrerupta, demonstrand rezilienta si pozitie consolidata pe piata.
  • ROE de 27,75% exceptional, indicand o valorificare foarte eficienta a capitalului propriu si capacitate ridicata de generare a randamentelor pentru actionari.
  • Productivitate per angajat remarcabila de aproximativ 7,7 milioane RON cifra de afaceri per salariat, cu doar 26 de angajati gestionand un volum masiv de tranzactii.
  • Experienta de piata de aproape 3 decenii (din 1995) ofera avantaj competitiv prin relatii solide cu furnizori, fidelizarea clientilor si cunoasterea profunda a dinamicii locale.
Factori de risc
  • Rata indatorarii ridicata de 71,53% expune compania la riscuri semnificative de lichiditate in cazul intarzierilor la incasari sau al inaspririi conditiilor de creditare comerciala.
  • Marja de profit extrem de scazuta de 1,51% face profitabilitatea foarte sensibila la fluctuatiile pretului carburantilor si la concurenta din sector - o scadere de 1-2% a marjei ar elimina integral profitul.
  • Numerarul disponibil redus de 670.598 RON (sub 0,4% din cifra de afaceri) limiteaza capacitatea de reactie rapida la oportunitati sau urgente financiare neprevazute.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 01.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 7020714
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1995

Contact:

Adresă: 2082
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 199.266.320 205.270.810 257.942.066 111.158.996 53.249.311 61.951.588
Venituri totale 200.130.748 206.111.710 258.504.714 111.744.309 53.489.256 62.168.075
Cheltuieli totale 196.430.554 202.984.573 248.336.115 107.551.129 52.940.548 60.759.949
Profit net 2.999.564 2.632.225 8.910.185 3.848.572 464.599 1.218.266
Total active 37.972.195 33.686.579 39.065.550 21.561.615 15.012.356 12.191.377
Total datorii 27.161.056 23.103.267 26.829.735 16.648.616 13.526.877 9.944.181
Capitaluri proprii 10.811.139 10.583.312 12.235.815 4.912.999 1.485.479 2.247.196
Casa si conturi banci 670.598 229.219 530.167 554.665 35.584 642.087
Nr. angajati 26 24 21 19 18 17
Capital subscris 156.750 156.750 156.750 156.750 156.750 156.750
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Andra Maria Butcaru S.R.L.

Cărți, Ziare și Papetărie

Mihail Kogalniceanu

Nla Mart S.R.L.

Comerț Cu Amănuntul

Sat Potlogi, Comuna Potlogi

Claber Impex SRL

Îmbrăcăminte și Încălțăminte

Gilau

Easy Start S.R.L.

Supermarketuri și Magazine

București Sectorul 3

Roua Ionuț SRL

Supermarketuri și Magazine

Goruia

Chirac Florentina-Larisa Persoană Fizică Autorizată

Articole Sportive și Recreaționale

Nehoiu

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te