Legero Shoes Romania S.R.L.
Locație: Valea lui Mihai, Bihor
Descriere:
În inima localității Valea lui Mihai din județul Bihor, Legero Shoes Romania S.R.L. oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea incaltamintei. Firma noastră, identificată prin CUI 13262178, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Calea Revolutiei, Nr. 82. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Legero Shoes Romania S.R.L. prezinta un volum de activitate foarte bun si profitabilitate pozitiva, dar opereaza cu marje reduse si un grad ridicat de indatorare. Profilul financiar este functional, insa necesita disciplina in controlul costurilor, lichiditatii si structurii de finantare.
Legero Shoes Romania S.R.L. activeaza in industria fabricarii incaltamintei si a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 232.309.029 lei, respectiv venituri totale de 235.989.123 lei. Raportat la cheltuieli totale de 228.076.484 lei, compania a obtinut un profit net de 6.685.112 lei. Acest nivel confirma o activitate profitabila, insa marja neta de profit de 2,88% arata ca rentabilitatea comerciala ramane relativ redusa in raport cu volumul foarte mare al afacerilor. Cu alte cuvinte, societatea opereaza pe un model cu rulaj ridicat, dar cu spatiu limitat pentru absorbirea unor eventuale cresteri de costuri.
Structura bilantiera evidentiaza active totale de 37.608.693 lei, din care doar 696.783 lei reprezinta active imobilizate, iar 36.911.908 lei sunt active circulante. Aceasta configuratie sugereaza o companie orientata puternic spre ciclul operational curent, cu resurse concentrate in elemente pe termen scurt. Totusi, pozitia de numerar este relativ restransa, de doar 496.987 lei, ceea ce indica o rezerva lichida redusa in raport cu dimensiunea activitatii si cu nivelul obligatiilor totale.
Datoriile totale se ridica la 30.371.961 lei, in timp ce capitalurile proprii sunt de 7.070.270 lei. Rata indatorarii de 80,76% arata o dependenta semnificativa de finantarea prin datorii. Din perspectiva echilibrului financiar, compania functioneaza cu un grad de levier important, ceea ce poate amplifica randamentul pentru actionari, dar si vulnerabilitatea in perioade de presiune operationala. In acest context, ROE de 94,55% este foarte ridicat si reflecta o utilizare intensa a capitalurilor proprii, sustinuta inclusiv de baza relativ redusa a acestora.
Raportat la numarul de 512 angajati, compania are o anvergura operationala relevanta, ceea ce confirma o prezenta importanta la nivel local. Profitul net obtinut arata capacitatea firmei de a ramane pe plus intr-un sector competitiv, insa nivelul ridicat al datoriilor si lichiditatea imediata limitata cer atentie. Per ansamblu, scorul financiar de 60 din 100 este coerent cu profilul unei companii solide ca volum de activitate, dar cu o structura financiara tensionata si cu o profitabilitate care trebuie protejata prin control atent al costurilor si al capitalului de lucru.
Structura bilantiera evidentiaza active totale de 37.608.693 lei, din care doar 696.783 lei reprezinta active imobilizate, iar 36.911.908 lei sunt active circulante. Aceasta configuratie sugereaza o companie orientata puternic spre ciclul operational curent, cu resurse concentrate in elemente pe termen scurt. Totusi, pozitia de numerar este relativ restransa, de doar 496.987 lei, ceea ce indica o rezerva lichida redusa in raport cu dimensiunea activitatii si cu nivelul obligatiilor totale.
Datoriile totale se ridica la 30.371.961 lei, in timp ce capitalurile proprii sunt de 7.070.270 lei. Rata indatorarii de 80,76% arata o dependenta semnificativa de finantarea prin datorii. Din perspectiva echilibrului financiar, compania functioneaza cu un grad de levier important, ceea ce poate amplifica randamentul pentru actionari, dar si vulnerabilitatea in perioade de presiune operationala. In acest context, ROE de 94,55% este foarte ridicat si reflecta o utilizare intensa a capitalurilor proprii, sustinuta inclusiv de baza relativ redusa a acestora.
Raportat la numarul de 512 angajati, compania are o anvergura operationala relevanta, ceea ce confirma o prezenta importanta la nivel local. Profitul net obtinut arata capacitatea firmei de a ramane pe plus intr-un sector competitiv, insa nivelul ridicat al datoriilor si lichiditatea imediata limitata cer atentie. Per ansamblu, scorul financiar de 60 din 100 este coerent cu profilul unei companii solide ca volum de activitate, dar cu o structura financiara tensionata si cu o profitabilitate care trebuie protejata prin control atent al costurilor si al capitalului de lucru.
Puncte forte
- Cifra de afaceri foarte ridicata, de 232.309.029 lei, confirma un volum operational puternic si o capacitate buna de generare a veniturilor.
- Compania este profitabila, cu un profit net de 6.685.112 lei, ceea ce arata ca modelul de business produce rezultat pozitiv.
- Ponderea mare a activelor circulante in total active sustine flexibilitatea operationala si finantarea activitatii curente.
- ROE de 94,55% indica o remunerare foarte ridicata a capitalurilor proprii, chiar daca este influentata de efectul de levier financiar.
Factori de risc
- Marja neta de profit de 2,88% este redusa si lasa compania mai expusa la cresteri de costuri sau scaderi de venituri.
- Rata indatorarii de 80,76% semnaleaza o dependenta ridicata de datorii si o presiune mai mare asupra echilibrului financiar.
- Numerarul de 496.987 lei este modest raportat la dimensiunea activitatii si la datoriile totale, ceea ce poate limita confortul de lichiditate.
Informatii Companie:
CUI: 13262178
Cod CAEN: 1520
Anul înființării: 2000
Contact:
Adresă: Calea Revolutiei, Nr. 82
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea incaltamintei
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 232.309.029 | 220.328.273 | 254.265.388 | 167.656.695 | 47.172.234 | 51.720.478 |
| Venituri totale | 235.989.123 | 223.614.502 | 263.953.447 | 185.141.582 | 48.936.985 | 51.460.754 |
| Cheltuieli totale | 228.076.484 | 214.889.092 | 254.639.122 | 180.000.334 | 48.759.433 | 51.085.865 |
| Profit net | 6.685.112 | 7.314.719 | 7.883.854 | 4.328.534 | 146.833 | 321.770 |
| Total active | 37.608.693 | 47.098.860 | 60.893.582 | 67.145.000 | 10.623.615 | 10.264.622 |
| Total datorii | 30.371.961 | 39.079.940 | 51.734.970 | 57.699.112 | 5.506.260 | 5.294.101 |
| Capitaluri proprii | 7.070.270 | 7.852.458 | 8.992.150 | 9.279.426 | 4.950.893 | 4.804.059 |
| Casa si conturi banci | 496.987 | 248.242 | 5.540.670 | 1.269.457 | 2.330.017 | 1.108.945 |
| Nr. angajati | 512 | 503 | 544 | 420 | 698 | 513 |
| Capital subscris | 31.370 | 31.370 | 31.370 | 31.370 | 31.370 | 31.370 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.