Litens Automotive (Eastern Europe) SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre LITENS AUTOMOTIVE (EASTERN EUROPE) SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/4111/2017. Sediul social se află...
Locație: Giarmata, Timis
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre LITENS AUTOMOTIVE (EASTERN EUROPE) SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/4111/2017. Sediul social se află pe -, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege LITENS AUTOMOTIVE (EASTERN EUROPE) SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Litens Automotive (Eastern Europe) SRL este o companie performanta din industria auto din Timis, cu o cifra de afaceri de 310,8 milioane RON in 2024, un profit net solid de 31 milioane RON si un scor financiar de 80/100, reflectand o pozitie financiara robusta si o capitalizare excelenta.
Litens Automotive (Eastern Europe) SRL, cu sediul in Giarmata, judetul Timis, este un producator de piese si accesorii auto (CAEN 2932) infiintat in 2016, parte a grupului canadian Litens Automotive. Compania a atins in 2024 o maturitate operationala remarcabila, cu indicatori financiari care o plaseaza in randul performerilor din industria componentelor auto din Romania.
Cifra de afaceri de 310.802.963 RON confirma un volum de activitate substantial pentru o companie cu doar 161 de angajati, ceea ce indica o productivitate per angajat de aproximativ 1,93 milioane RON - un nivel exceptional care sugereaza procese de productie inalt automatizate si eficiente. Veniturile totale de 314.250.124 RON sunt foarte apropiate de cifra de afaceri, ceea ce arata ca activitatea de baza genereaza practic toate veniturile companiei, fara dependenta de surse neoperationale.
Profitabilitatea este unul dintre punctele cele mai puternice. Profitul net de 31.023.878 RON, corespunzand unei marje nete de 9,98%, este un rezultat solid pentru sectorul manufacturier auto, unde marjele sunt adesea comprimate de presiunea clientilor mari. Diferenta dintre veniturile totale (314.250.124 RON) si cheltuielile totale (278.261.326 RON) de aproximativ 35,9 milioane RON indica o gestiune fiscala eficienta.
Structura bilantiera arata o companie foarte bine capitalizata. Capitalurile proprii de 113.269.249 RON reprezinta aproape 70% din activele totale de 162.239.041 RON, in timp ce datoriile totale de 47.896.795 RON genereaza o rata a indatorarii de doar 29,52% - un nivel conservator si prudent. ROE-ul de 27,39% demonstreaza ca managementul utilizeaza eficient capitalul actionarilor, generand randamente superioare mediei sectorului.
Activele circulante de 129.819.558 RON depasesc cu mult datoriile totale, oferind o lichiditate confortabila. Numerarul disponibil de 24.958.636 RON (aproximativ 15% din active) asigura un tampon financiar solid pentru operatiuni curente si eventuale investitii. Activele imobilizate de 30.952.510 RON, relativ reduse fata de volumul de activitate, sugereaza fie un model de tip contract manufacturing cu echipamente eficiente, fie o amortizare avansata a investitiilor initiale.
Capitalul subscris de doar 1.012.200 RON, raportat la capitalurile proprii de 113,2 milioane RON, arata ca cea mai mare parte a capitalizarii provine din profiturile reinvestite - un semn clar de performanta sustinuta in cei 8 ani de activitate.
In concluzie, Litens Automotive (Eastern Europe) SRL demonstreaza un profil financiar robust, cu o combinatie rara de crestere, profitabilitate si prudenta financiara, justificand pe deplin scorul financiar de 80 din 100.
Cifra de afaceri de 310.802.963 RON confirma un volum de activitate substantial pentru o companie cu doar 161 de angajati, ceea ce indica o productivitate per angajat de aproximativ 1,93 milioane RON - un nivel exceptional care sugereaza procese de productie inalt automatizate si eficiente. Veniturile totale de 314.250.124 RON sunt foarte apropiate de cifra de afaceri, ceea ce arata ca activitatea de baza genereaza practic toate veniturile companiei, fara dependenta de surse neoperationale.
Profitabilitatea este unul dintre punctele cele mai puternice. Profitul net de 31.023.878 RON, corespunzand unei marje nete de 9,98%, este un rezultat solid pentru sectorul manufacturier auto, unde marjele sunt adesea comprimate de presiunea clientilor mari. Diferenta dintre veniturile totale (314.250.124 RON) si cheltuielile totale (278.261.326 RON) de aproximativ 35,9 milioane RON indica o gestiune fiscala eficienta.
Structura bilantiera arata o companie foarte bine capitalizata. Capitalurile proprii de 113.269.249 RON reprezinta aproape 70% din activele totale de 162.239.041 RON, in timp ce datoriile totale de 47.896.795 RON genereaza o rata a indatorarii de doar 29,52% - un nivel conservator si prudent. ROE-ul de 27,39% demonstreaza ca managementul utilizeaza eficient capitalul actionarilor, generand randamente superioare mediei sectorului.
Activele circulante de 129.819.558 RON depasesc cu mult datoriile totale, oferind o lichiditate confortabila. Numerarul disponibil de 24.958.636 RON (aproximativ 15% din active) asigura un tampon financiar solid pentru operatiuni curente si eventuale investitii. Activele imobilizate de 30.952.510 RON, relativ reduse fata de volumul de activitate, sugereaza fie un model de tip contract manufacturing cu echipamente eficiente, fie o amortizare avansata a investitiilor initiale.
Capitalul subscris de doar 1.012.200 RON, raportat la capitalurile proprii de 113,2 milioane RON, arata ca cea mai mare parte a capitalizarii provine din profiturile reinvestite - un semn clar de performanta sustinuta in cei 8 ani de activitate.
In concluzie, Litens Automotive (Eastern Europe) SRL demonstreaza un profil financiar robust, cu o combinatie rara de crestere, profitabilitate si prudenta financiara, justificand pe deplin scorul financiar de 80 din 100.
Puncte forte
- Productivitate per angajat exceptionala (1,93 milioane RON/angajat), indicand procese de productie inalt automatizate si eficiente.
- Capitalizare foarte solida - capitalurile proprii acopera 70% din active, iar rata indatorarii de doar 29,52% ofera stabilitate financiara si capacitate de investitii.
- ROE de 27,39% demonstreaza o utilizare eficienta a capitalului, cu randamente semnificativ peste media sectorului manufacturier.
- Lichiditate confortabila - activele circulante de 129,8 milioane RON depasesc de aproape 3 ori datoriile totale, asigurand flexibilitate operationala.
Factori de risc
- Dependenta de sectorul auto, care este ciclic si supus perturbatiilor din lanturile de aprovizionare globale, poate afecta comenzile si cifra de afaceri.
- Concentrarea geografica intr-o singura locatie (Giarmata, Timis) expune compania la riscuri operationale locale, inclusiv disponibilitatea fortei de munca calificate.
- Activele imobilizate relativ scazute (19% din total active) pot semnala necesitatea unor investitii viitoare in echipamente si tehnologie pentru mentinerea competitivitatii.
Informatii Companie:
CUI: 36712310
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2016
Contact:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 319.055.995 | 310.802.963 | 276.047.463 | 224.465.779 | 231.109.802 | 151.374.871 | 55.023.376 |
| Venituri totale | 335.881.544 | 314.250.124 | 273.049.019 | 237.042.031 | 228.682.843 | 161.314.218 | 55.312.800 |
| Cheltuieli totale | 295.346.231 | 278.261.326 | 250.157.540 | 204.190.203 | 203.978.543 | 142.436.676 | 55.172.998 |
| Profit net | 34.763.082 | 31.023.878 | 19.859.667 | 28.514.625 | 20.797.432 | 16.225.704 | 139.802 |
| Total active | 164.362.112 | 162.239.041 | 142.065.869 | 120.338.469 | 105.075.544 | 85.630.154 | 36.853.855 |
| Total datorii | 37.032.132 | 47.896.795 | 59.271.402 | 57.529.906 | 71.086.731 | 71.963.147 | 39.983.192 |
| Capitaluri proprii | 126.556.961 | 113.269.249 | 82.245.371 | 62.385.704 | 33.871.079 | 13.073.647 | -3.152.056 |
| Casa si conturi banci | 28.745.844 | 24.958.636 | 8.516.167 | 12.470.958 | 13.250.407 | 6.086.037 | 4.168.100 |
| Nr. angajati | 162 | 161 | 127 | 117 | 102 | 64 | 46 |
| Capital subscris | 1.012.200 | 1.012.200 | 1.012.200 | 1.012.200 | 1.012.200 | 1.012.200 | 1.012.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.