Lloyd Shoes Romania S.R.L.
Locație: Valea lui Mihai, Bihor
Descriere:
Lloyd Shoes Romania S.R.L. (CUI: 13398367, Reg. Com.: J05/766/2000) este partenerul dvs. de încredere pentru fabricarea incaltamintei în zona Valea lui Mihai, Bihor.
Situați la Calea Revolutiei, Nr. 82, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.
Analiza Financiara:
Rezumat: Lloyd Shoes Romania S.R.L. este o companie solida din industria incaltamintei, cu o cifra de afaceri de peste 152 milioane RON si un scor financiar de 80/100, reflectand o pozitie financiara stabila si o structura de capital sanatoasa.
Lloyd Shoes Romania S.R.L., cu sediul in Valea lui Mihai, judetul Bihor, activeaza in fabricarea incaltamintei (cod CAEN 1520) si a acumulat o experienta de peste 24 de ani pe piata, din momentul infiintarii in anul 2000. Compania se remarca printr-o dimensiune considerabila, avand 462 de angajati si o cifra de afaceri de 152.682.837 RON in exercitiul financiar 2024.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a inregistrat un profit net de 2.084.581 RON, corespunzator unei marje de profit de 1,37%. Aceasta marja este modesta in termeni absoluti, caracteristica industriei de productie cu forta de munca intensiva si costuri operationale ridicate. Diferenta dintre cifra de afaceri (152.682.837 RON) si veniturile totale (152.154.435 RON) sugereaza ca firma opereaza aproape exclusiv din activitatea de baza, fara contributii semnificative din alte surse de venituri.
Cheltuielile totale de 149.612.327 RON reprezinta 98,3% din veniturile totale, ceea ce indica o eficienta operationala relativ stransa si o vulnerabilitate potentiala la fluctuatiile de costuri - in special ale materiilor prime, energiei si fortei de munca.
Structura bilantiera inspira incredere. Activele totale de 59.421.106 RON sunt sustinute in proportie covarsitoare de capitaluri proprii de 42.485.458 RON, ceea ce reflecta o finantare predominant interna, prudenta. Rata indatorarii de 28,11% este confortabila, datoriile totale de 16.705.893 RON situandu-se la un nivel gestionabil. Activele circulante de 49.966.207 RON depasesc cu mult datoriile totale, semnalând o lichiditate buna si capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
In schimb, nivelul de numerar si conturi bancare este relativ redus - 401.021 RON, adica sub 1% din activele totale - ceea ce poate indica o gestiune activa a trezoreriei sau o dependenta mai mare de fluxurile operative zilnice.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 4,91% este modesta, insa acceptabila pentru o companie producatoare cu structura de costuri rigida. Activele imobilizate de 9.454.899 RON reprezinta aproximativ 16% din totalul activelor, indicand un grad redus de imobilizare si o flexibilitate relativa a activelor.
In ansamblu, Lloyd Shoes Romania S.R.L. prezinta profilul unei companii mature, conservatoare financiar, cu o baza solida de capitaluri proprii si o pozitie de piata stabila, dar cu marje de profit inguste specifice sectorului de productie de incaltaminte.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a inregistrat un profit net de 2.084.581 RON, corespunzator unei marje de profit de 1,37%. Aceasta marja este modesta in termeni absoluti, caracteristica industriei de productie cu forta de munca intensiva si costuri operationale ridicate. Diferenta dintre cifra de afaceri (152.682.837 RON) si veniturile totale (152.154.435 RON) sugereaza ca firma opereaza aproape exclusiv din activitatea de baza, fara contributii semnificative din alte surse de venituri.
Cheltuielile totale de 149.612.327 RON reprezinta 98,3% din veniturile totale, ceea ce indica o eficienta operationala relativ stransa si o vulnerabilitate potentiala la fluctuatiile de costuri - in special ale materiilor prime, energiei si fortei de munca.
Structura bilantiera inspira incredere. Activele totale de 59.421.106 RON sunt sustinute in proportie covarsitoare de capitaluri proprii de 42.485.458 RON, ceea ce reflecta o finantare predominant interna, prudenta. Rata indatorarii de 28,11% este confortabila, datoriile totale de 16.705.893 RON situandu-se la un nivel gestionabil. Activele circulante de 49.966.207 RON depasesc cu mult datoriile totale, semnalând o lichiditate buna si capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
In schimb, nivelul de numerar si conturi bancare este relativ redus - 401.021 RON, adica sub 1% din activele totale - ceea ce poate indica o gestiune activa a trezoreriei sau o dependenta mai mare de fluxurile operative zilnice.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 4,91% este modesta, insa acceptabila pentru o companie producatoare cu structura de costuri rigida. Activele imobilizate de 9.454.899 RON reprezinta aproximativ 16% din totalul activelor, indicand un grad redus de imobilizare si o flexibilitate relativa a activelor.
In ansamblu, Lloyd Shoes Romania S.R.L. prezinta profilul unei companii mature, conservatoare financiar, cu o baza solida de capitaluri proprii si o pozitie de piata stabila, dar cu marje de profit inguste specifice sectorului de productie de incaltaminte.
Puncte forte
- Capitalizare proprie puternica - capitalurile proprii de 42.485.458 RON acopera 71,5% din activele totale, asigurand independenta financiara si rezistenta la socuri externe.
- Rata de indatorare scazuta de 28,11%, ceea ce ofera spatiu pentru acces la finantare externa in cazul unor proiecte de investitii sau extindere.
- Cifra de afaceri ridicata de peste 152 milioane RON si o forta de munca stabila de 462 angajati, reflectand o pozitie consolidata pe piata fabricarii de incaltaminte.
- Experienta de peste 24 de ani pe piata, cu un scor financiar de 80/100, semnalând robustete institutionala si incredere din partea partenerilor comerciali.
Factori de risc
- Marja de profit extrem de redusa de 1,37% lasa compania vulnerabila la orice crestere a costurilor cu materiile prime, energia sau salariile, care ar putea eroda rapid profitul net.
- Nivelul foarte scazut de numerar (401.021 RON, sub 1% din active) poate genera presiuni de lichiditate in situatii neprevazute sau intarzieri de incasari de la clienti.
- Dependenta de un singur domeniu de activitate (fabricarea incaltamintei) expune compania la ciclicitate sezoniera si competitia acerba din partea producatorilor din Asia.
Informatii Companie:
CUI: 13398367
Cod CAEN: 1520
Anul înființării: 2000
Contact:
Adresă: Calea Revolutiei, Nr. 82
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea incaltamintei
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 152.682.837 | 198.186.448 | 162.897.824 | 101.672.849 | 113.273.427 | 167.505.203 |
| Venituri totale | 152.154.435 | 200.203.199 | 164.563.476 | 104.745.234 | 118.087.191 | 169.798.006 |
| Cheltuieli totale | 149.612.327 | 186.994.178 | 164.213.002 | 109.284.327 | 118.764.664 | 164.560.539 |
| Profit net | 2.084.581 | 11.817.344 | 350.474 | -4.539.093 | -677.473 | 4.461.640 |
| Total active | 59.421.106 | 56.141.822 | 40.538.531 | 42.209.877 | 41.212.190 | 38.716.090 |
| Total datorii | 16.705.893 | 15.511.190 | 11.452.278 | 13.473.052 | 7.933.131 | 4.759.558 |
| Capitaluri proprii | 42.485.458 | 40.400.877 | 28.835.003 | 28.484.529 | 33.023.622 | 33.701.095 |
| Casa si conturi banci | 401.021 | 253.691 | 1.102.661 | 1.568.202 | 2.542.069 | 1.934.094 |
| Nr. angajati | 462 | 508 | 0 | 480 | 0 | 659 |
| Capital subscris | 505.050 | 505.050 | 505.050 | 505.050 | 505.050 | 505.050 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.