Madirom Prod SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre MADIROM PROD SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/537/2010. Sediul social se află pe Str. STEFAN PROCOPIU...
Locație: Timisoara, Timis
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre MADIROM PROD SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/537/2010. Sediul social se află pe Str. STEFAN PROCOPIU, nr. 1, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0356113188. Alege MADIROM PROD SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Madirom Prod SRL din Timisoara este o companie cu cifra de afaceri de peste 802 milioane RON in 2024, demonstrand o pozitie dominanta in sectorul vehiculelor si bicicletelor, cu o rentabilitate solida (ROE de 15,14%) si o structura financiara echilibrata.
Madirom Prod SRL, infiintata in 2006 in Timisoara, activeaza in domeniul fabricarii de biciclete si vehicule pentru persoane cu dizabilitati (CAEN 3092). Cu o cifra de afaceri de 802.307.399 RON in anul 2024, compania se situeaza in categoria marilor jucatori din sectorul sau, o performanta remarcabila pentru o firma cu doar 55 de angajati.
Productivitatea per angajat este exceptionally ridicata, la aproximativ 14.587.000 RON cifra de afaceri per salariat. Acest nivel sugeareaza un model de afaceri orientat preponderent spre distributie si comercializare, nu exclusiv productie, ceea ce este confirmat si de structura activelor - activele imobilizate reprezinta doar 1,36% din totalul activelor (3.873.405 RON), in timp ce activele circulante domina bilantul cu 277.732.542 RON (97,5%). Aceasta structura indica un volum mare de stocuri si creante comerciale, specific companiilor cu activitate comerciala intensa.
Profitabilitatea companiei este moderata dar stabila. Profitul net de 22.564.453 RON corespunde unei marje nete de 2,81%, un nivel tipic pentru activitatile de distributie cu volume mari. Veniturile totale de 807.912.036 RON au depasit cheltuielile totale de 778.296.881 RON, generand un rezultat brut de aproximativ 29.600.000 RON, din care impozitul pe profit a reprezentat circa 7.000.000 RON.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 15,14% este un indicator solid, demonstrand ca actionarii obtin un randament atractiv al investitiei. Capitalurile proprii de 149.074.826 RON depasesc semnificativ capitalul social subscris de doar 340.000 RON, ceea ce reflecta ani consecutivi de reinvestire a profiturilor in companie.
Structura financiara este echilibrata. Rata indatorarii de 47,66% indica o balanta sanatoasa intre datorii (135.731.276 RON) si capitaluri proprii (149.074.826 RON). Compania dispune de un grad de lichiditate confortabil - activele circulante acopera datoriile totale de aproximativ 2,05 ori, iar numerarul disponibil de 13.819.309 RON ofera o perna de siguranta pentru obligatiile curente.
Scorul financiar de 75 din 100 reflecta o companie performanta, cu fundamente solide, dar cu potential de imbunatatire la nivel de marje. In contextul sectorului sau, Madirom Prod SRL se pozitioneaza ca un lider regional cu un model de afaceri eficient, bazat pe volume mari si costuri operationale optimizate. Compania demonstreaza maturitate financiara prin capacitatea de a genera profit consistent si de a mentine o structura de capital prudenta.
Productivitatea per angajat este exceptionally ridicata, la aproximativ 14.587.000 RON cifra de afaceri per salariat. Acest nivel sugeareaza un model de afaceri orientat preponderent spre distributie si comercializare, nu exclusiv productie, ceea ce este confirmat si de structura activelor - activele imobilizate reprezinta doar 1,36% din totalul activelor (3.873.405 RON), in timp ce activele circulante domina bilantul cu 277.732.542 RON (97,5%). Aceasta structura indica un volum mare de stocuri si creante comerciale, specific companiilor cu activitate comerciala intensa.
Profitabilitatea companiei este moderata dar stabila. Profitul net de 22.564.453 RON corespunde unei marje nete de 2,81%, un nivel tipic pentru activitatile de distributie cu volume mari. Veniturile totale de 807.912.036 RON au depasit cheltuielile totale de 778.296.881 RON, generand un rezultat brut de aproximativ 29.600.000 RON, din care impozitul pe profit a reprezentat circa 7.000.000 RON.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 15,14% este un indicator solid, demonstrand ca actionarii obtin un randament atractiv al investitiei. Capitalurile proprii de 149.074.826 RON depasesc semnificativ capitalul social subscris de doar 340.000 RON, ceea ce reflecta ani consecutivi de reinvestire a profiturilor in companie.
Structura financiara este echilibrata. Rata indatorarii de 47,66% indica o balanta sanatoasa intre datorii (135.731.276 RON) si capitaluri proprii (149.074.826 RON). Compania dispune de un grad de lichiditate confortabil - activele circulante acopera datoriile totale de aproximativ 2,05 ori, iar numerarul disponibil de 13.819.309 RON ofera o perna de siguranta pentru obligatiile curente.
Scorul financiar de 75 din 100 reflecta o companie performanta, cu fundamente solide, dar cu potential de imbunatatire la nivel de marje. In contextul sectorului sau, Madirom Prod SRL se pozitioneaza ca un lider regional cu un model de afaceri eficient, bazat pe volume mari si costuri operationale optimizate. Compania demonstreaza maturitate financiara prin capacitatea de a genera profit consistent si de a mentine o structura de capital prudenta.
Puncte forte
- Cifra de afaceri impresionanta de peste 802 milioane RON, cu o productivitate exceptionala de aproximativ 14,6 milioane RON per angajat, indicand un model operational extrem de eficient.
- Rentabilitate solida a capitalurilor proprii (ROE 15,14%), demonstrand un randament atractiv pentru actionari si o utilizare eficienta a resurselor financiare.
- Structura financiara echilibrata cu rata indatorarii de 47,66% si capitaluri proprii care depasesc datoriile totale, oferind stabilitate si capacitate de absorbtie a socurilor economice.
- Lichiditate confortabila - activele circulante de 277,7 milioane RON acopera datoriile totale de peste doua ori, iar disponibilitatile banesti de 13,8 milioane RON asigura flexibilitate operationala.
Factori de risc
- Marja neta de profit de doar 2,81% este fragila - orice crestere a costurilor de achizitie, transport sau materii prime poate eroda semnificativ profitabilitatea, mai ales intr-un model bazat pe volume mari.
- Dependenta ridicata de activele circulante (97,5% din total active) sugereaza expunere la riscul de neplata a clientilor si la fluctuatiile de stocuri, iar nivelul redus al activelor imobilizate limiteaza capacitatea productiva proprie.
- Concentrarea pe un sector de nisa (biciclete si vehicule pentru persoane cu dizabilitati) expune compania la riscuri legate de schimbarile de reglementare, fluctuatiile cererii si presiunea concurentiala din importuri.
Informatii Companie:
CUI: 18302001
Cod CAEN: 3092
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Str. Stefan Procopiu, Nr. 1
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de biciclete si de vehicule pentru invalizi
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 802.307.399 | 800.097.436 | 786.006.012 | 726.044.042 | 589.336.528 | 584.043.597 |
| Venituri totale | 807.912.036 | 808.167.885 | 812.765.132 | 728.458.820 | 590.420.994 | 593.419.280 |
| Cheltuieli totale | 778.296.881 | 776.921.825 | 782.258.860 | 705.520.772 | 566.736.008 | 580.323.072 |
| Profit net | 22.564.453 | 26.759.920 | 25.832.062 | 19.762.251 | 19.779.137 | 10.996.700 |
| Total active | 284.806.102 | 302.805.648 | 500.779.500 | 399.909.777 | 242.314.490 | 220.094.379 |
| Total datorii | 135.731.276 | 176.295.276 | 400.190.047 | 325.227.828 | 177.736.095 | 171.178.902 |
| Capitaluri proprii | 149.074.826 | 126.510.372 | 99.750.453 | 73.918.391 | 64.005.139 | 48.385.469 |
| Casa si conturi banci | 13.819.309 | 10.872.158 | 17.163.748 | 23.107.345 | 11.018.714 | 8.041.059 |
| Nr. angajati | 55 | 55 | 56 | 52 | 45 | 48 |
| Capital subscris | 340.000 | 340.000 | 340.000 | 340.000 | 340.000 | 340.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.