Magic Games Ab SRL
Locație: Sector 1, Bucuresti
Descriere:
Magic Games Ab SRL deservește cu mândrie regiunea Bucuresti din sediul nostru din Sector 1. Specializați în activitati de jocuri de noroc si pariuri, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 31711488, Nr. Reg. Com. J40/6860/2013. Adresă: Calea Floreasca, Nr. 55.
Analiza Financiara:
Rezumat: Magic Games Ab SRL este o companie financiar solida, cu o crestere sustinuta a cifrei de afaceri si profituri consistente, insa 2024 a adus o usoara compresie a marjelor si o accelerare a indatorarii care merita urmarite cu atentie in perioadele viitoare.
Magic Games Ab SRL este o companie activa in sectorul jocurilor de noroc si pariurilor (CAEN 9200), cu sediul in Sectorul 1 al Bucurestiului, infiintata in 2013. Cu un scor financiar de 100/100, compania reprezinta un exemplu de soliditate financiara remarcabila in industria sa.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2024, Magic Games Ab SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 218.614.000 RON, in crestere cu aproximativ 15,1% fata de cei 189.976.427 RON raportati in 2023. Aceasta evolutie pozitiva confirma expansiunea continua a operatiunilor companiei si cresterea cererii pentru serviciile oferite. Veniturile totale au atins 220.654.423 RON, comparativ cu 193.360.492 RON in 2023.
Profitul net s-a mentinut practic stabil la 46.523.917 RON fata de 46.135.358 RON in 2023, o crestere nominala de aproximativ 0,84%. Totusi, marja de profit a scazut de la 24,28% la 21,28%, indicand o crestere a cheltuielilor totale (163.364.075 RON in 2024 vs. 137.447.621 RON in 2023) mai rapida decat cea a veniturilor. Aceasta compresie de marja merita monitorizata in perioadele urmatoare.
**Structura bilantiera si lichiditate**
Activele totale au crescut de la 134.837.731 RON la 159.043.456 RON (+18%), sustinute in principal de activele imobilizate (94.195.663 RON), care reflecta investitii semnificative in infrastructura operationala. Numerarul si conturile bancare au urcat la 28.776.757 RON, de la 21.836.904 RON, semnalând o lichiditate robusta si capacitate buna de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
Capitalurile proprii au crescut la 121.601.529 RON, de la 110.677.810 RON, in conditiile in care capitalul subscris ramane simbolic la 31.000 RON - diferenta reprezentand acumulari masive de profit reinvestit de-a lungul anilor.
**Grad de indatorare si eficienta capitalului**
Datoriile totale au crescut semnificativ, de la 23.176.220 RON la 36.185.867 RON (+56%), o rata de crestere mult superioara celei a veniturilor. Rata de indatorare a urcat astfel de la 17,19% la 22,75%, ramanand totusi la un nivel moderat si controlabil. Aceasta evolutie sugereaza ca managementul a apelat la finantare externa pentru a sustine expansiunea activelor.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) s-a diminuat usor de la 41,68% la 38,26%, dar continua sa fie exceptional de ridicata, demonstrand eficienta cu care compania valorifica investitia actionarilor. Cu 375 de angajati in 2024 (fata de 357 in 2023), compania a crescut si echipa, sprijinind dezvoltarea operationala.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2024, Magic Games Ab SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 218.614.000 RON, in crestere cu aproximativ 15,1% fata de cei 189.976.427 RON raportati in 2023. Aceasta evolutie pozitiva confirma expansiunea continua a operatiunilor companiei si cresterea cererii pentru serviciile oferite. Veniturile totale au atins 220.654.423 RON, comparativ cu 193.360.492 RON in 2023.
Profitul net s-a mentinut practic stabil la 46.523.917 RON fata de 46.135.358 RON in 2023, o crestere nominala de aproximativ 0,84%. Totusi, marja de profit a scazut de la 24,28% la 21,28%, indicand o crestere a cheltuielilor totale (163.364.075 RON in 2024 vs. 137.447.621 RON in 2023) mai rapida decat cea a veniturilor. Aceasta compresie de marja merita monitorizata in perioadele urmatoare.
**Structura bilantiera si lichiditate**
Activele totale au crescut de la 134.837.731 RON la 159.043.456 RON (+18%), sustinute in principal de activele imobilizate (94.195.663 RON), care reflecta investitii semnificative in infrastructura operationala. Numerarul si conturile bancare au urcat la 28.776.757 RON, de la 21.836.904 RON, semnalând o lichiditate robusta si capacitate buna de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
Capitalurile proprii au crescut la 121.601.529 RON, de la 110.677.810 RON, in conditiile in care capitalul subscris ramane simbolic la 31.000 RON - diferenta reprezentand acumulari masive de profit reinvestit de-a lungul anilor.
**Grad de indatorare si eficienta capitalului**
Datoriile totale au crescut semnificativ, de la 23.176.220 RON la 36.185.867 RON (+56%), o rata de crestere mult superioara celei a veniturilor. Rata de indatorare a urcat astfel de la 17,19% la 22,75%, ramanand totusi la un nivel moderat si controlabil. Aceasta evolutie sugereaza ca managementul a apelat la finantare externa pentru a sustine expansiunea activelor.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) s-a diminuat usor de la 41,68% la 38,26%, dar continua sa fie exceptional de ridicata, demonstrand eficienta cu care compania valorifica investitia actionarilor. Cu 375 de angajati in 2024 (fata de 357 in 2023), compania a crescut si echipa, sprijinind dezvoltarea operationala.
Puncte forte
- Crestere robusta a cifrei de afaceri cu 15,1% in 2024, ajungand la 218.614.000 RON, demonstrand expansiunea sustinuta a operatiunilor.
- Pozitie de lichiditate excelenta cu 28.776.757 RON numerar disponibil si o rata de indatorare de doar 22,75%, conferind rezistenta financiara in fata socurilor externe.
- ROE de 38,26% si capitaluri proprii de 121.601.529 RON acumulate aproape integral din profit reinvestit, reflectand o gestiune eficienta pe termen lung.
- Scor financiar maxim de 100/100 si profit net consistent de peste 46.000.000 RON, confirmand stabilitatea si predictibilitatea modelului de business.
Factori de risc
- Compresia marjei de profit de la 24,28% la 21,28% indica o crestere mai rapida a cheltuielilor fata de venituri - tendinta care, daca persista, poate afecta profitabilitatea pe termen mediu.
- Cresterea datoriilor cu 56% (de la 23.176.220 la 36.185.867 RON) depaseste cu mult ritmul de crestere al veniturilor (15%), semnalând o majorare a levierului financiar care necesita monitorizare.
- Sectorul jocurilor de noroc este supus unui risc regulatory ridicat in Romania, cu posibile modificari legislative privind taxarea sau restrictionarea activitatilor care pot impacta semnificativ veniturile.
Informatii Companie:
CUI: 31711488
Cod CAEN: 9200
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: Calea Floreasca, Nr. 55
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de jocuri de noroc si pariuri
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 218.614.000 | 189.976.427 | 148.668.705 | 91.828.997 | 54.381.523 | 99.516.029 |
| Venituri totale | 220.654.423 | 193.360.492 | 149.579.381 | 92.916.653 | 57.441.413 | 101.469.297 |
| Cheltuieli totale | 163.364.075 | 137.447.621 | 98.989.528 | 66.882.385 | 43.265.175 | 58.529.601 |
| Profit net | 46.523.917 | 46.135.358 | 42.097.104 | 21.600.199 | 12.195.404 | 35.645.019 |
| Total active | 159.043.456 | 134.837.731 | 89.523.213 | 65.820.956 | 61.880.688 | 59.136.182 |
| Total datorii | 36.185.867 | 23.176.220 | 22.357.542 | 3.897.183 | 4.675.674 | 6.288.159 |
| Capitaluri proprii | 121.601.529 | 110.677.810 | 66.542.453 | 61.285.772 | 56.685.573 | 52.365.693 |
| Casa si conturi banci | 28.776.757 | 21.836.904 | 28.135.495 | 23.657.489 | 30.264.795 | 24.761.481 |
| Nr. angajati | 375 | 357 | 307 | 217 | 143 | 266 |
| Capital subscris | 31.000 | 31.000 | 31.000 | 31.000 | 31.000 | 31.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.