Sari la continut

Marsorom SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre MARSOROM SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/423/2002. Sediul social se află pe Str. PRINCIPALA, nr. 589...

Locație: Ernei, Mures

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre MARSOROM SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/423/2002. Sediul social se află pe Str. PRINCIPALA, nr. 589, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0740088474 sau la fax 0265318299. Alege MARSOROM SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Marsorom SRL este o companie cu activitate sustinuta in comertul cu piese auto, cu o cifra de afaceri impresionanta de peste 178 milioane RON in 2024, insa cu o profitabilitate redusa si un grad ridicat de indatorare care necesita atentie.
Marsorom SRL, infiintata in 2002 si cu sediul in Ernei, judetul Mures, activeaza in segmentul comertului cu amanuntul de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 4532). Cu peste doua decenii de prezenta pe piata, compania a atins in 2024 o cifra de afaceri de 178.667.295 RON, ceea ce o pozitioneaza ca un jucator de dimensiuni considerabile in industria sa.

Veniturile totale au insumat 182.177.838 RON, cu cheltuieli totale de 180.650.833 RON, rezultand un profit net de 1.269.997 RON. Aceasta diferenta minima dintre venituri si cheltuieli se reflecta intr-o marja de profit extrem de ingusta de doar 0,71%, semnificativ sub nivelul recomandat pentru sectorul de distributie auto. Intr-un context in care costurile operationale sunt ridicate, orice fluctuatie nefavorabila a preturilor de achizitie sau scadere a volumului de vanzari ar putea eroda integral profitabilitatea.

Din perspectiva structurii bilantiere, activele totale au atins 82.259.064 RON, din care activele circulante reprezinta covarsitoarea majoritate - 77.331.211 RON (94% din total). Aceasta structura este tipica pentru companiile de distributie, unde stocurile si creantele comerciale domina bilantul. Activele imobilizate de 4.745.500 RON sugereaza o dependenta redusa de infrastructura fizica proprie, compania operand probabil cu spatii inchiriate. Numerarul disponibil de 3.818.731 RON reprezinta circa 4,6% din activele totale, un nivel modest raportat la volumul de activitate.

Principala zona de ingrijorare o reprezinta nivelul indatorarii. Datoriile totale de 64.570.842 RON genereaza o rata a indatorarii de 78,50%, ceea ce inseamna ca peste trei sferturi din activele companiei sunt finantate din surse externe. Capitalurile proprii de 17.688.222 RON, desi pozitive, ofera o marja de siguranta limitata in fata socurilor economice. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 7,18% este modesta, reflectand dificultatea de a genera randamente solide cu marje atat de comprimate.

Pe de alta parte, compania mentine un colectiv de 126 de angajati, demonstrand o capacitate operationala reala si o contributie semnificativa la economia locala din judetul Mures. Scorul financiar de 70/100 indica o sanatate financiara generala acceptabila, cu rezerve de imbunatatire in special pe componenta de profitabilitate si gestiune a datoriilor.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri robusta de peste 178 milioane RON, demonstrand o pozitie solida pe piata pieselor auto si o baza de clienti extinsa dupa 22 de ani de activitate.
  • Structura activa dominata de active circulante (94%), care ofera flexibilitate operationala si capacitate de adaptare rapida la cerintele pietei.
  • Prezenta stabila pe piata cu 126 de angajati, indicand o organizatie matura cu procese operationale consolidate.
  • Scor financiar de 70/100, care reflecta o solvabilitate acceptabila si capacitate de continuare a activitatii pe termen mediu.
Factori de risc
  • Marja de profit de doar 0,71% este extrem de vulnerabila - o crestere modesta a costurilor de achizitie sau o scadere a volumului de vanzari ar putea transforma profitul in pierdere.
  • Rata indatorarii ridicata de 78,50% limiteaza accesul la finantare suplimentara si expune compania la riscuri de refinantare in contextul unor conditii de credit mai restrictive.
  • Numerarul disponibil redus (3,8 milioane RON) raportat la volumul datoriilor totale (64,5 milioane RON) indica o lichiditate imediata limitata care ar putea crea presiuni in cazul unor perturbari in lantul de aprovizionare sau al intarzierilor de incasare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 04.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 14663313
Cod CAEN: 4532
Anul înființării: 2002

Contact:

Adresă: Str. Principala, Nr. 589
Telefon:
Fax: 0265318299

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul de piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 178.667.295 162.511.164 161.520.102 154.057.292 115.111.048 137.732.767
Venituri totale 182.177.838 168.220.407 167.298.301 156.873.878 118.224.107 138.953.773
Cheltuieli totale 180.650.833 166.869.555 161.593.813 150.892.948 116.608.286 137.967.063
Profit net 1.269.997 1.115.343 4.975.364 5.204.040 1.411.978 713.836
Total active 82.259.064 75.562.259 73.702.146 52.701.727 46.096.726 57.322.720
Total datorii 64.570.842 59.144.034 58.399.263 42.374.208 40.973.247 53.611.220
Capitaluri proprii 17.688.222 16.418.225 15.302.883 10.327.519 5.123.479 3.711.500
Casa si conturi banci 3.818.731 2.859.140 4.054.795 4.039.940 3.453.111 6.809.799
Nr. angajati 126 114 104 105 92 100
Capital subscris 1.162.400 1.162.400 1.162.400 1.162.400 1.162.400 1.162.400
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Auto-Vasiloschi SRL

Comerț și Reparații Auto

Marginea

Top Auto DMV SRL

Comerț și Reparații Auto

Dej

Ast Auto Detailing și Cosmetică S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Bodesti

Zetalex S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Radaseni

Paun Service SRL

Comerț și Reparații Auto

Dragomiresti

Auto Painting Miu SRL

Comerț și Reparații Auto

Titesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te