Mateco S.R.L.
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Mateco S.R.L. (CUI: 17310790, Reg. Com.: J40/4133/2005) este partenerul dvs. de încredere pentru activitati de inchiriere si leasing cu masini si echipamente pentru constructii în zona Sector 5, Bucuresti.
Situați la B-dul Tudor Vladimirescu, Nr. 22, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.
Analiza Financiara:
Rezumat: Mateco S.R.L. incheie exercitiul financiar 2024 cu rezultate solide - profit net crescut cu 14,5%, rata de indatorare minima de 16,54% si un ROE exceptional de 26,17% - confirmand pozitia sa de lider stabil in sectorul inchirierii de echipamente pentru constructii din Romania. Cu doua decenii de activitate si un scor financiar de 90/100, compania reprezinta un model de sanatate financiara si eficienta operationala pe piata locala.
Mateco S.R.L., cu sediul in Sectorul 5 al Capitalei, activeaza din 2005 in domeniul inchirierii si leasingului de masini si echipamente pentru constructii (CAEN 7732). Cu un scor financiar de 90/100, compania se pozitioneaza ca un jucator consolidat in acest sector intensiv in capital.
In exercitiul financiar 2024, Mateco a inregistrat o cifra de afaceri de 209.470.733 RON, in crestere cu aproximativ 3,8% fata de 201.879.497 RON in 2023. Cresterea este moderata, dar constanta, sugerand o baza de clienti stabila si un model de afaceri rezistent la fluctuatiile pietei.
Profitul net a atins 23.418.950 RON in 2024, cu o crestere notabila de 14,5% comparativ cu 20.459.883 RON in exercitiul anterior. Aceasta dinamica pozitiva reflecta o gestionare eficienta a cheltuielilor, marja de profit net imbunatatindu-se de la 10,13% la 11,18%.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a crescut semnificativ de la 19,60% in 2023 la 26,17% in 2024 - un indicator exceptional pentru sectorul de referinta. Aceasta crestere este partial sustinuta si de reducerea bazei de capitaluri proprii de la 104.403.992 RON la 89.477.051 RON, posibil ca urmare a unor distribuiri de dividende catre actionari.
Productivitatea per angajat s-a imbunatatit considerabil: cu 14 angajati mai putini (140 fata de 154), compania a generat o cifra de afaceri superioara, ceea ce echivaleaza cu aproximativ 1.496.219 RON per angajat in 2024, fata de 1.310.905 RON in 2023 - o crestere de 14,1%.
Mateco prezinta o structura financiara extrem de solida. Rata indatorarii de doar 16,54% evidentiaza o dependenta minima de finantarea externa. Datoriile totale de 17.774.965 RON sunt acoperite de active circulante de 86.445.910 RON, rezultand o lichiditate curenta de aproximativ 4,86 - un nivel exceptional ce garanteaza capacitatea de plata pe termen scurt fara niciun risc de solvabilitate.
Activele totale au scazut de la 121.130.137 RON la 107.462.308 RON, in principal prin reducerea activelor imobilizate (de la 24.568.040 RON la 19.450.838 RON). In contextul unui sector intensiv in capital, aceasta evolutie poate reflecta amortizarea parcului de echipamente sau optimizarea portofoliului de active. Numerarul disponibil a scazut si el, de la 6.129.088 RON la 4.205.204 RON, un aspect de urmarit in perioadele de expansiune.
In ansamblu, Mateco S.R.L. demonstreaza o evolutie financiara pozitiva in 2024, cu rentabilitate in crestere, indatorare scazuta si productivitate imbunatatita, confirmand soliditatea unui model de afaceri matur, construit in doua decenii de activitate continua pe piata romaneasca.
In exercitiul financiar 2024, Mateco a inregistrat o cifra de afaceri de 209.470.733 RON, in crestere cu aproximativ 3,8% fata de 201.879.497 RON in 2023. Cresterea este moderata, dar constanta, sugerand o baza de clienti stabila si un model de afaceri rezistent la fluctuatiile pietei.
Profitul net a atins 23.418.950 RON in 2024, cu o crestere notabila de 14,5% comparativ cu 20.459.883 RON in exercitiul anterior. Aceasta dinamica pozitiva reflecta o gestionare eficienta a cheltuielilor, marja de profit net imbunatatindu-se de la 10,13% la 11,18%.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a crescut semnificativ de la 19,60% in 2023 la 26,17% in 2024 - un indicator exceptional pentru sectorul de referinta. Aceasta crestere este partial sustinuta si de reducerea bazei de capitaluri proprii de la 104.403.992 RON la 89.477.051 RON, posibil ca urmare a unor distribuiri de dividende catre actionari.
Productivitatea per angajat s-a imbunatatit considerabil: cu 14 angajati mai putini (140 fata de 154), compania a generat o cifra de afaceri superioara, ceea ce echivaleaza cu aproximativ 1.496.219 RON per angajat in 2024, fata de 1.310.905 RON in 2023 - o crestere de 14,1%.
Mateco prezinta o structura financiara extrem de solida. Rata indatorarii de doar 16,54% evidentiaza o dependenta minima de finantarea externa. Datoriile totale de 17.774.965 RON sunt acoperite de active circulante de 86.445.910 RON, rezultand o lichiditate curenta de aproximativ 4,86 - un nivel exceptional ce garanteaza capacitatea de plata pe termen scurt fara niciun risc de solvabilitate.
Activele totale au scazut de la 121.130.137 RON la 107.462.308 RON, in principal prin reducerea activelor imobilizate (de la 24.568.040 RON la 19.450.838 RON). In contextul unui sector intensiv in capital, aceasta evolutie poate reflecta amortizarea parcului de echipamente sau optimizarea portofoliului de active. Numerarul disponibil a scazut si el, de la 6.129.088 RON la 4.205.204 RON, un aspect de urmarit in perioadele de expansiune.
In ansamblu, Mateco S.R.L. demonstreaza o evolutie financiara pozitiva in 2024, cu rentabilitate in crestere, indatorare scazuta si productivitate imbunatatita, confirmand soliditatea unui model de afaceri matur, construit in doua decenii de activitate continua pe piata romaneasca.
Puncte forte
- Rata de indatorare extrem de scazuta (16,54%) si lichiditate curenta exceptionala de 4,86, conferind rezistenta ridicata la socuri financiare externe.
- ROE in crestere de la 19,60% la 26,17%, cu imbunatatirea simultana a marjei de profit net, indicand o rentabilitate superioara mediei sectoriale.
- Productivitate per angajat crescuta cu 14,1% in 2024, reflectand eficienta operationala sporita cu mai putini angajati si costuri optimizate.
- Stabilitate institutionala de 20 de ani de activitate continua si un scor financiar de 90/100, confirmand pozitia solida pe piata inchirierii de echipamente.
Factori de risc
- Scaderea activelor imobilizate cu aproape 5.000.000 RON poate semnala o depreciere a parcului de echipamente fara reinnoiri suficiente, riscand afectarea capacitatii operationale pe termen mediu.
- Dependenta de sectorul constructiilor, ciclic si sensibil la fluctuatiile economice, modificarile legislative si ritmul investitiilor publice in infrastructura.
- Reducerea numerarului disponibil (de la 6.129.088 RON la 4.205.204 RON) si a bazei generale de active poate limita flexibilitatea pentru oportunitati de expansiune sau achizitii de echipamente noi.
Informatii Companie:
CUI: 17310790
Cod CAEN: 7732
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: B-dul Tudor Vladimirescu, Nr. 22
Telefon:
Fax: 0213513759
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inchiriere si leasing cu masini si echipamente pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 209.470.733 | 201.879.497 | 157.363.109 | 126.138.433 | 111.031.409 | 122.626.606 |
| Venituri totale | 219.188.862 | 211.298.566 | 162.271.697 | 134.663.618 | 117.441.148 | 134.748.134 |
| Cheltuieli totale | 191.159.029 | 187.341.984 | 152.044.069 | 122.022.016 | 105.370.502 | 113.573.137 |
| Profit net | 23.418.950 | 20.459.883 | 9.241.356 | 10.976.509 | 11.308.443 | 18.292.747 |
| Total active | 107.462.308 | 121.130.137 | 101.443.704 | 86.541.970 | 88.993.618 | 106.493.086 |
| Total datorii | 17.774.965 | 16.706.205 | 17.477.094 | 11.833.047 | 10.611.172 | 39.270.259 |
| Capitaluri proprii | 89.477.051 | 104.403.992 | 83.944.109 | 74.702.754 | 78.372.830 | 67.064.290 |
| Casa si conturi banci | 4.205.204 | 6.129.088 | 22.765.582 | 22.890.560 | 20.283.605 | 37.658.399 |
| Nr. angajati | 140 | 154 | 143 | 131 | 123 | 122 |
| Capital subscris | 18.329.040 | 18.329.040 | 18.329.040 | 18.329.040 | 18.329.040 | 18.326.880 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.