Maurer Imobiliare Mureș S.R.L.
Locație: Targu Mures, Mures
Descriere:
Bine ați venit la Maurer Imobiliare Mureș S.R.L.! Suntem o firmă cu sediul în Targu Mures, județul Mures.
Pentru verificarea legalității și autenticității firmei, vă prezentăm datele oficiale: Codul Unic de Identificare (CUI): 36822908. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J26/1554/2016.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: Str. Ion Heliade Radulescu, Nr. 4, Targu Mures. Telefon: 0741074877.
Echipa Maurer Imobiliare Mureș S.R.L. vă așteaptă cu profesionalism și dedicare. Contactați-ne pentru a discuta despre cum vă putem ajuta să vă atingeți obiectivele de afaceri.
Analiza Financiara:
Profitabilitate excepțională: Compania a înregistrat în 2024 o cifră de afaceri de 111.087.736 RON, cu o marjă de profit net de 26,91% - o performanță remarcabilă pentru sectorul construcțiilor, unde marjele tipice se situează între 5% și 15%. Profitul net de 29.895.061 RON reflectă o gestiune eficientă a costurilor, cheltuielile totale de 72.394.026 RON reprezentând doar 67,9% din veniturile totale de 106.559.821 RON. Diferența dintre cifra de afaceri și veniturile totale sugerează ajustări contabile legate de variația stocurilor sau provizioane.
Model de business eficient: Cu doar 21 de angajați, compania generează venituri de peste 5.300.000 RON per salariat, indicator care sugerează un model de tip asset-light, bazat pe coordonarea proiectelor și externalizarea lucrărilor de construcție. Această abordare reduce costurile fixe și expunerea la riscurile operaționale directe.
Structura bilanțului: Activele totale se ridică la 183.845.029 RON, din care activele circulante reprezintă 177.797.175 RON - adică 96,7% din total. Această concentrare în active circulante este caracteristică companiilor imobiliare cu stocuri mari de imobile în curs de vânzare sau în construcție. Activele imobilizate reduse de 5.714.731 RON (doar 3,1% din total) confirmă modelul externalizat de construcție.
Lichiditate și solvabilitate: Numerarul și conturile bancare totalizează 18.255.887 RON, asigurând lichiditate imediată acceptabilă. Capitalurile proprii de 79.813.931 RON, acumulate de la un capital social inițial de 90.000 RON, demonstrează reinvestirea profiturilor și crearea de valoare sustenabilă pe termen lung.
Gradul de îndatorare: Datoriile totale de 103.934.963 RON corespund unei rate de îndatorare de 56,53%, nivel moderat dar care necesită monitorizare atentă într-un sector sensibil la ciclurile economice și la evoluția dobânzilor. Raportul datorii/capitaluri proprii de circa 1,3x rămâne în limite gestionabile.
Rentabilitatea capitalului propriu (ROE): ROE de 37,46% plasează compania semnificativ peste media sectorului, indicând o utilizare eficientă a capitalului și o capacitate solidă de generare a valorii pentru acționari.
Concluzie: Maurer Imobiliare Mureș S.R.L. prezintă fundamente financiare solide, cu profitabilitate ridicată și eficiență operațională remarcabilă pentru dimensiunea sa. Principalele provocări rămân managementul nivelului de îndatorare și dependența de piața imobiliară din zona Mureș, sensibilă la fluctuațiile macroeconomice.
- Marjă de profit net de 26,91% și ROE de 37,46%, semnificativ peste media sectorului construcțiilor, reflectând o gestiune financiară excepțională.
- Model de business eficient cu 21 de angajați pentru venituri de 111.087.736 RON, reducând costurile fixe prin externalizarea lucrărilor de construcție.
- Capitaluri proprii de 79.813.931 RON acumulate organic de la un capital social inițial de 90.000 RON, demonstrând crearea sustenabilă de valoare în 8 ani de activitate.
- Active circulante de 177.797.175 RON care reprezintă un potențial semnificativ de monetizare pe termen scurt prin vânzarea stocului imobiliar.
- Rata de îndatorare de 56,53% și acoperirea limitată a datoriilor totale de 103.934.963 RON cu numerar de 18.255.887 RON cresc vulnerabilitatea la creșterile de dobânzi sau la o contracție a cererii imobiliare.
- Concentrarea de 96,7% a activelor în active circulante (stocuri imobiliare) creează o expunere semnificativă la volatilitatea prețurilor din sectorul imobiliar - o corecție de piață ar afecta direct valoarea bilanțieră.
- Dependența de piața geografică din zona Mureș expune compania la riscul de saturație locală sau la impactul negativ al factorilor economici regionali, fără diversificare geografică vizibilă.
Informatii Companie:
Contact:
Date financiare:
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 111.087.736 | 159.113.317 | 100.900.092 | 73.327.669 | 20.691.159 | 2.633.129 |
| Venituri totale | 106.559.821 | 130.943.136 | 142.085.233 | 91.385.632 | 65.633.532 | 33.417.279 |
| Cheltuieli totale | 72.394.026 | 83.667.373 | 107.266.582 | 79.216.667 | 60.388.378 | 34.195.539 |
| Profit net | 29.895.061 | 41.511.680 | 30.531.799 | 10.438.446 | 4.475.571 | -806.726 |
| Total active | 183.845.029 | 165.480.653 | 193.647.263 | 157.632.866 | 101.395.974 | 53.656.406 |
| Total datorii | 103.934.963 | 102.977.732 | 162.689.911 | 146.768.914 | 97.859.760 | 54.641.773 |
| Capitaluri proprii | 79.813.931 | 62.371.587 | 30.859.907 | 10.559.168 | 3.302.864 | -985.367 |
| Casa si conturi banci | 18.255.887 | 19.581.670 | 3.392.784 | 20.499.186 | 7.491.171 | 7.055.443 |
| Nr. angajati | 21 | 33 | 67 | 86 | 82 | 67 |
| Capital subscris | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 |
Scrie o recenzie
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!