Sari la continut

Maviprod SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre MAVIPROD SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/945/1993. Sediul social se află pe Str. PANDURILOR, nr. 74,...

Locație: Reghin, Mures

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre MAVIPROD SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/945/1993. Sediul social se află pe Str. PANDURILOR, nr. 74, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0265523475. Alege MAVIPROD SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Maviprod SRL este un distribuitor auto solid, cu 30 de ani de activitate si o cifra de afaceri de 136.929.601 RON in 2024, avand un scor financiar de 75/100 care reflecta o pozitie stabila cu fundamente financiare echilibrate. Compania genereaza profituri constante si gestioneaza prudent indatorarea, ramanand totusi expusa presiunilor sectoriale legate de tranzitia industriei auto.
Maviprod SRL este o companie cu o experienta de peste 30 de ani pe piata romaneasca, activand in domeniul comertului cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 4531). Infiintata in 1994 in Reghin, judetul Mures, compania a demonstrat o evolutie constanta, atingand in 2024 o cifra de afaceri de 136.929.601 RON, pozitionandu-se ca un jucator important in sectorul sau.

In ceea ce priveste performanta financiara din 2024, Maviprod a inregistrat venituri totale de 137.479.465 RON la cheltuieli totale de 127.801.098 RON, generand un profit net de 8.366.254 RON. Marja de profit de 6,11% este caracteristica sectorului de distributie, unde marjele sunt comprimate de costurile ridicate de aprovizionare si de competitia intensa pe pret.

Structura activelor reflecta profilul unui distribuitor - activele circulante domina bilantul cu 97.762.033 RON (70% din activele totale de 139.685.608 RON), reprezentand in principal stocuri si creante comerciale. Activele imobilizate de 41.676.341 RON indica o infrastructura proprie solida. Un aspect de atentie este nivelul numerarului si al conturilor bancare de 4.401.787 RON, care reprezinta doar 3,15% din activele totale - o lichiditate imediata relativ modesta pentru dimensiunea companiei.

Din perspectiva structurii financiare, compania prezinta un echilibru sanatos: capitalurile proprii de 71.501.716 RON depasesc datoriile totale de 68.106.734 RON, iar rata de indatorare de 48,76% se incadreaza in parametri prudenti. Aceasta structura sugereaza ca Maviprod nu depinde excesiv de finantare externa, reducand riscul de refinantare. Capitalul subscris de 4.150.000 RON a fost multiplicat de circa 17 ori prin reinvestirea profiturilor generate in cei 30 de ani de activitate.

Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 11,70% este competitiva pentru sectorul de distributie auto en-gros, demonstrand o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari. Raportat la cei 146 de angajati, cifra de afaceri per salariat ajunge la aproximativ 937.873 RON, o productivitate ridicata care confirma eficienta modelului operational.

Scorul financiar de 75 din 100 reflecta o companie sanatoasa, cu fundamente solide si un profil de risc moderat. Compania beneficiaza de pozitionarea geografica in Reghin, un oras cu traditie industriala in zona Mures, si de reputatia construita in peste trei decenii de activitate. Cu toate acestea, mentinerea competitivitatii pe termen lung va depinde de capacitatea de a gestiona presiunile asupra marjei si de a adapta oferta la transformarile structurale ale industriei auto din Romania si Europa.
Puncte forte
  • Experienta de 30 de ani pe piata distributiei de piese auto confera reputatie solida si relatii comerciale consolidate, reprezentand o bariera importanta la intrarea noilor competitori.
  • Cifra de afaceri de 136.929.601 RON cu profit net de 8.366.254 RON demonstreaza capacitate comerciala puternica si un model de business viabil pe termen lung.
  • Structura financiara echilibrata cu capitaluri proprii de 71.501.716 RON superioare datoriilor totale si o rata de indatorare sanatoasa de 48,76%, reducand riscul de refinantare.
  • Productivitate operationala ridicata de aproximativ 937.873 RON cifra de afaceri per angajat, confirmand eficienta proceselor interne de distributie.
Factori de risc
  • Lichiditate imediata modesta - numerarul de 4.401.787 RON reprezinta doar 3,15% din activele totale, ceea ce poate crea vulnerabilitate in scenarii de criza operationala sau de intarzieri la incasare.
  • Marja de profit de 6,11% lasa spatiu limitat pentru absorbtia cresterii costurilor de aprovizionare sau a presiunilor competitive pe pret din sector.
  • Expunere sectoriala concentrata la evolutia industriei auto - tranzitia accelerata catre vehicule electrice si reconfigurarea lanturilor de aprovizionare europene pot afecta pe termen mediu cererea pentru piesele auto traditionale.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 25.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 6334018
Cod CAEN: 4531
Anul înființării: 1994

Contact:

Adresă: Str. Pandurilor, Nr. 74
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024
Cifra de afaceri 136.929.601
Venituri totale 137.479.465
Cheltuieli totale 127.801.098
Profit net 8.366.254
Total active 139.685.608
Total datorii 68.106.734
Capitaluri proprii 71.501.716
Casa si conturi banci 4.401.787
Nr. angajati 146
Capital subscris 4.150.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Auto-Vasiloschi SRL

Comerț și Reparații Auto

Marginea

Top Auto DMV SRL

Comerț și Reparații Auto

Dej

Ast Auto Detailing și Cosmetică S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Bodesti

Zetalex S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Radaseni

Paun Service SRL

Comerț și Reparații Auto

Dragomiresti

Auto Painting Miu SRL

Comerț și Reparații Auto

Titesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te