Misavan Trading SRL
Locație: Voinesti, Iasi
Descriere:
Misavan Trading SRL
Domeniu de activitate: fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere
Locație: Voinesti, Iasi
Adresă: Str. Principala, Nr. 6
Identificare fiscală: CUI 26784173 | Registrul Comerțului: J22/538/2010
Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!
Analiza Financiara:
Rezumat: Misavan Trading SRL este o companie industriala matura, cu o cifra de afaceri de peste 173 de milioane RON si un profit net de 8.146.168 RON in 2024, insa cu un grad ridicat de indatorare de 70,20% care necesita atentie din perspectiva gestionarii riscului financiar.
Misavan Trading SRL este o companie romaneasca cu profil industrial, activand in sectorul fabricarii sapunurilor, detergentilor si produselor de intretinere (cod CAEN 2041), cu sediul in localitatea Voinesti, judetul Iasi. Infiintata in anul 2010, compania are o vechime de 14 ani si a reusit sa se pozitioneze ca un jucator de talie medie-mare in industria sa, cu o cifra de afaceri de 173.515.558 RON in 2024.
**Performanta operationala**
Veniturile totale au atins 175.626.236 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 166.419.453 RON, generand un profit net de 8.146.168 RON. Marja de profit neta de 4,69% este modesta, specifica industriilor de productie cu costuri ridicate ale materiilor prime si fortei de munca. Cu 333 de angajati, productivitatea medie pe salariat se situeaza la aproximativ 521.000 RON cifra de afaceri, un indicator pozitiv pentru sectorul manufacturier.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 95.728.350 RON, cu o distributie echilibrata intre active imobilizate (44.401.296 RON - 46% din total) si active circulante (50.374.876 RON - 53% din total). Ponderea ridicata a activelor imobilizate reflecta investitiile semnificative in capacitati de productie, caracteristice industriei chimice de consum. Numerarul si conturile bancare disponibile sunt de doar 1.606.445 RON, reprezentand mai putin de 1% din cifra de afaceri, ceea ce semnaleaza un management al lichiditatilor orientat catre reinvestire, dar cu o marja de siguranta redusa.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale de 67.200.610 RON reprezinta 70,20% din totalul activelor, un nivel ridicat de indatorare care indica o finantare predominant prin credite si obligatii fata de terti. Capitalurile proprii de 28.524.050 RON, pornind de la un capital subscris initial de 5.000.000 RON, demonstreaza o acumulare organica solida de-a lungul anilor. Rata rentabilitatii capitalurilor proprii (ROE) de 28,56% este un indicator excelent, aratand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament atractiv, net superior dobanzilor bancare.
**Scor financiar si pozitionare**
Scorul financiar de 70/100 reflecta o companie cu fundamente solide, dar cu unele vulnerabilitati structurale legate de nivelul ridicat al datoriilor si lichiditatea limitata. Combinatia dintre o cifra de afaceri impresionanta, un ROE puternic si o rentabilitate neta pozitiva plaseaza Misavan Trading SRL intr-o pozitie competitiva, cu potential de crestere daca va reusi sa reduca gradul de indatorare si sa imbunatateasca rezervele de numerar.
**Performanta operationala**
Veniturile totale au atins 175.626.236 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 166.419.453 RON, generand un profit net de 8.146.168 RON. Marja de profit neta de 4,69% este modesta, specifica industriilor de productie cu costuri ridicate ale materiilor prime si fortei de munca. Cu 333 de angajati, productivitatea medie pe salariat se situeaza la aproximativ 521.000 RON cifra de afaceri, un indicator pozitiv pentru sectorul manufacturier.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumeaza 95.728.350 RON, cu o distributie echilibrata intre active imobilizate (44.401.296 RON - 46% din total) si active circulante (50.374.876 RON - 53% din total). Ponderea ridicata a activelor imobilizate reflecta investitiile semnificative in capacitati de productie, caracteristice industriei chimice de consum. Numerarul si conturile bancare disponibile sunt de doar 1.606.445 RON, reprezentand mai putin de 1% din cifra de afaceri, ceea ce semnaleaza un management al lichiditatilor orientat catre reinvestire, dar cu o marja de siguranta redusa.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale de 67.200.610 RON reprezinta 70,20% din totalul activelor, un nivel ridicat de indatorare care indica o finantare predominant prin credite si obligatii fata de terti. Capitalurile proprii de 28.524.050 RON, pornind de la un capital subscris initial de 5.000.000 RON, demonstreaza o acumulare organica solida de-a lungul anilor. Rata rentabilitatii capitalurilor proprii (ROE) de 28,56% este un indicator excelent, aratand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament atractiv, net superior dobanzilor bancare.
**Scor financiar si pozitionare**
Scorul financiar de 70/100 reflecta o companie cu fundamente solide, dar cu unele vulnerabilitati structurale legate de nivelul ridicat al datoriilor si lichiditatea limitata. Combinatia dintre o cifra de afaceri impresionanta, un ROE puternic si o rentabilitate neta pozitiva plaseaza Misavan Trading SRL intr-o pozitie competitiva, cu potential de crestere daca va reusi sa reduca gradul de indatorare si sa imbunatateasca rezervele de numerar.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 173.515.558 RON demonstreaza o scara operationala semnificativa pentru un producator regional, cu o forta de munca de 333 angajati si o productivitate ridicata pe salariat.
- ROE de 28,56% indica o utilizare eficienta a capitalurilor proprii, generand randamente substantial superioare mediei pietei.
- Activele imobilizate de 44.401.296 RON reflecta o baza solida de capacitati de productie, care constituie o bariera de intrare pentru competitori.
- Compania acumuleaza capital propriu organic de la 5.000.000 RON capital subscris la 28.524.050 RON capitaluri proprii, semn al unui business profitabil pe termen lung.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 70,20% este ridicata si poate limita accesul la finantare suplimentara sau poate crea presiune in perioade de crestere a dobanzilor.
- Rezervele de numerar de doar 1.606.445 RON sunt insuficiente in raport cu datoriile totale de 67.200.610 RON, expunand compania la riscuri de lichiditate pe termen scurt.
- Marja de profit neta de 4,69% lasa o marja de siguranta redusa in fata cresterii costurilor cu materii prime sau energiei, specifice industriei chimice.
Informatii Companie:
CUI: 26784173
Cod CAEN: 2041
Anul înființării: 2010
Contact:
Adresă: Str. Principala, Nr. 6
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 173.515.558 | 155.885.170 | 143.472.416 | 113.143.948 | 101.373.647 | 78.915.198 |
| Venituri totale | 175.626.236 | 159.924.192 | 147.159.286 | 115.614.768 | 105.066.026 | 81.923.744 |
| Cheltuieli totale | 166.419.453 | 151.402.594 | 135.529.705 | 108.412.494 | 94.673.175 | 79.760.390 |
| Profit net | 8.146.168 | 7.653.985 | 10.356.876 | 6.243.718 | 9.042.731 | 1.838.569 |
| Total active | 95.728.350 | 96.408.193 | 90.217.626 | 76.717.453 | 52.603.225 | 33.263.374 |
| Total datorii | 67.200.610 | 71.880.311 | 70.243.729 | 60.538.432 | 39.283.615 | 28.824.166 |
| Capitaluri proprii | 28.524.050 | 24.527.882 | 19.973.897 | 16.179.021 | 13.319.610 | 4.439.208 |
| Casa si conturi banci | 1.606.445 | 2.364.777 | 2.208.819 | 1.996.694 | 1.263.585 | 806.869 |
| Nr. angajati | 333 | 317 | 293 | 282 | 269 | 269 |
| Capital subscris | 5.000.000 | 500.000 | 500.000 | 500 | 500 | 500 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.