Sari la continut

MM Packaging Romania S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre MM PACKAGING ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J29/495/1998. Sediul social se află pe Sat BLEJO...

Locație: Blejoi, Prahova

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre MM PACKAGING ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J29/495/1998. Sediul social se află pe Sat BLEJOI STR.DN 1, nr. 920, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244598109 sau la fax 0244598110. Alege MM PACKAGING ROMANIA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: MM Packaging Romania S.R.L. este o companie solida din industria ambalajelor, cu o cifra de afaceri de 276,5 milioane RON in 2024, capitaluri proprii robuste de 158,3 milioane RON si un grad de indatorare moderat de 38,88%, demonstrand stabilitate financiara si o pozitie competitiva puternica pe piata romaneasca.
MM Packaging Romania S.R.L., cu sediul in Blejoi, judetul Prahova, este un jucator important in industria fabricarii ambalajelor din hartie si carton ondulat (CAEN 1721). Infiintata in 1998, compania a acumulat peste un sfert de secol de experienta in domeniu, ceea ce se reflecta in dimensiunea operatiunilor sale si in scorul financiar de 75 din 100.

In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 276.479.775 RON, sustinuta de venituri totale de 273.794.097 RON. Diferenta dintre cifra de afaceri si veniturile totale sugereaza ca activitatea principala genereaza practic totalitatea veniturilor, fara dependenta semnificativa de surse neoperationale. Cheltuielile totale s-au ridicat la 257.691.958 RON, rezultand un profit net de 12.852.893 RON si o marja de profit de 4,65%. Aceasta marja, desi modesta, este tipica pentru industria ambalajelor, un sector cu volume mari si marje traditionale reduse.

Structura bilantiera arata o companie bine capitalizata. Activele totale de 259.061.195 RON sunt sustinute de capitaluri proprii de 158.258.863 RON, ceea ce inseamna ca peste 61% din active sunt finantate din surse proprii. Rata de indatorare de 38,88% este confortabila si indica o politica financiara prudenta. Capitalul subscris de 5.503.861 RON, raportat la capitalurile proprii actuale, evidentiaza o acumulare semnificativa de profit reinvestit de-a lungul anilor.

Activele imobilizate de 107.352.132 RON (41% din total) reflecta investitii substantiale in capacitatea de productie - esentiala pentru o companie industriala din acest sector. Activele circulante de 151.383.968 RON depasesc confortabil datoriile totale de 100.728.249 RON, oferind un raport de lichiditate curenta de aproximativ 1,50, ceea ce asigura o capacitate buna de onorare a obligatiilor pe termen scurt. Totusi, numerarul disponibil de 6.986.599 RON reprezinta doar 2,7% din active, ceea ce sugereaza ca lichiditatea imediata este mai restransa, capitalul de lucru fiind probabil blocat in stocuri si creante comerciale.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 8,12% este acceptabila, desi sub nivelul optim pentru o companie industriala de aceasta dimensiune. Cu 211 angajati, productivitatea medie per angajat se situeaza la aproximativ 1.310.000 RON cifra de afaceri, un nivel competitiv pentru sectorul ambalajelor.

In concluzie, MM Packaging Romania este o companie matura, stabila financiar, cu o baza solida de active si un nivel prudent de indatorare. Provocarile principale tin de imbunatatirea marjelor de profitabilitate si de gestionarea lichiditatii imediate, intr-un context industrial unde costurile materiilor prime si energia pot fluctua semnificativ.
Puncte forte
  • Structura financiara solida, cu capitaluri proprii de 158,3 milioane RON reprezentand peste 61% din totalul activelor, ceea ce asigura independenta financiara si rezilienta in fata socurilor economice.
  • Rata de indatorare moderata de 38,88%, indicand o politica prudenta de finantare si capacitate suplimentara de imprumut pentru investitii viitoare.
  • Productivitate ridicata per angajat de circa 1.310.000 RON cifra de afaceri, demonstrand eficienta operationala si un model de business scalabil.
  • Experienta de peste 25 de ani pe piata romaneasca, oferind stabilitate, relatii comerciale consolidate si cunoasterea profunda a pietei de ambalaje.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de doar 4,65% lasa un spatiu limitat de manevra in cazul cresterii costurilor cu materiile prime (hartie, carton) sau cu energia, factori volatili in industria ambalajelor.
  • Lichiditatea imediata redusa - numerarul de 6,99 milioane RON reprezinta sub 3% din active, ceea ce poate genera presiuni de cash-flow in perioade cu decalaje mari intre incasari si plati.
  • Dependenta de sectorul industrial si de cererea de ambalaje, care este ciclica si direct corelata cu evolutia economiei reale si a comertului.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 18.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 10528500
Cod CAEN: 1721
Anul înființării: 1998

Contact:

Adresă: Sat Blejoi Str.Dn 1, Nr. 920
Telefon:
Fax: 0244598110

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Fabricarea hartiei si cartonului ondulat si a ambalajelor din hartie si carton
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 276.479.775 338.573.489 316.405.657 289.412.037 227.850.944 167.500.061
Venituri totale 273.794.097 345.540.170 328.727.213 294.466.217 229.296.834 176.669.698
Cheltuieli totale 257.691.958 317.898.144 300.060.080 270.173.642 213.341.600 164.056.537
Profit net 12.852.893 27.276.451 23.600.478 21.795.487 14.926.028 10.454.563
Total active 259.061.195 258.743.665 266.424.719 184.568.692 170.705.578 138.108.520
Total datorii 100.728.249 110.555.555 131.047.495 62.789.222 70.730.959 53.033.882
Capitaluri proprii 158.258.863 148.125.627 135.318.534 121.718.055 99.922.568 84.996.540
Casa si conturi banci 6.986.599 8.726.517 1.524.552 1.574.943 1.214.371 3.028.714
Nr. angajati 211 232 237 245 200 211
Capital subscris 5.503.861 5.503.861 5.503.861 5.503.861 5.503.861 5.503.861
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Reko Packaging S.R.L.

Fabricarea Hârtiei

Radauti

Con Adimar Grup 2003 SRL

Fabricarea Hârtiei

Albota

Roman Grafiservice SRL

Fabricarea Hârtiei

Dej

Levastin Cos S.R.L.

Fabricarea Hârtiei

Campia Turzii

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te