Monosuisse Ro SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre MONOSUISSE RO SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/923/2007. Sediul social se află pe Str. LALELELOR, nr....
Locație: Sighisoara, Mures
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre MONOSUISSE RO SRL și Nr. Registrul Comerțului J26/923/2007. Sediul social se află pe Str. LALELELOR, nr. 14-16, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0265777266 sau la fax 0265777266. Alege MONOSUISSE RO SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Monosuisse Ro SRL este o companie matura din industria textila, aflata intr-o faza agresiva de expansiune in 2024, care a generat pierderi ca urmare a cresterii accelerate a cheltuielilor si a costurilor de finantare suplimentare. Viabilitatea financiara pe termen mediu depinde de rentabilizarea investitiilor realizate si de gestionarea prudenta a indatorarii crescute.
Monosuisse Ro SRL este o companie cu sediul in Sighisoara, judetul Mures, activa in sectorul de pregatire si filare a fibrelor textile (CAEN 1310), cu o prezenta consolidata pe piata de 17 ani de la infiintarea din 2007. Scorul financiar de 55/100 reflecta o pozitie medie, marcata de o tranzitie dificila in exercitiul financiar 2024.
Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 111.654.272 RON, in crestere cu aproximativ 13,1% fata de 98.701.248 RON in 2023. Aceasta evolutie pozitiva a veniturilor este insa umbrita de o deteriorare semnificativa a profitabilitatii: de la un profit net de 2.829.739 RON in 2023 (marja 2,87%), compania a trecut la o pierdere neta de 5.759.186 RON in 2024 (marja -5,16%). Cauza principala o reprezinta cresterea disproportionata a cheltuielilor totale, de la 98.556.705 RON la 118.469.596 RON, o majorare de circa 20,2%, mult peste ritmul de crestere al veniturilor.
Structura bilantiera si investitii
Activele totale au crescut semnificativ, de la 109.002.922 RON in 2023 la 141.580.794 RON in 2024, indicand un program de investitii sustinut. Activele imobilizate au crescut de la 66.388.413 RON la 96.239.977 RON (+44,9%), semn ca societatea a efectuat investitii majore in capacitati de productie. Aceasta expansiune a fost finantata preponderent prin indatorare: datoriile totale au crescut dramatic, de la 49.042.013 RON la 87.283.379 RON (+78%), ceea ce a dus la cresterea ratei de indatorare de la 44,99% la 61,65%.
Lichiditate si capitaluri proprii
Capitalurile proprii au scazut de la 59.683.300 RON la 53.924.114 RON, ca urmare a pierderilor inregistrate. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a coborat de la +4,74% la -10,68%, reflectand presiunea pe rentabilitate. Disponibilitatile banesti au crescut usor, de la 3.074.151 RON la 3.625.839 RON, indicand o lichiditate imediata relativ stabila, insa modesta raportat la volumul activitatii.
Resurse umane si productivitate
Numarul de angajati a crescut de la 166 la 178, iar productivitatea per angajat (cifra de afaceri / numar de angajati) a inregistrat o imbunatatire: de la circa 594.587 RON/angajat in 2023 la circa 627.271 RON/angajat in 2024, un semn pozitiv in contextul unei forte de munca mai numeroase.
Concluzie
Monosuisse Ro SRL traverseaza o faza de expansiune a capacitatilor de productie, finantata prin indatorare crescuta, care a generat costuri suplimentare ce au depasit ritmul de crestere al veniturilor in 2024. Evolutia viitoare depinde de capacitatea companiei de a valorifica investitiile realizate si de a reduce ecartul dintre dinamica cheltuielilor si cea a veniturilor. Sectorul textil ramane unul dintre cele mai expuse la fluctuatii ale preturilor la energie si materii prime, ceea ce amplifica riscurile pe termen scurt.
Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 111.654.272 RON, in crestere cu aproximativ 13,1% fata de 98.701.248 RON in 2023. Aceasta evolutie pozitiva a veniturilor este insa umbrita de o deteriorare semnificativa a profitabilitatii: de la un profit net de 2.829.739 RON in 2023 (marja 2,87%), compania a trecut la o pierdere neta de 5.759.186 RON in 2024 (marja -5,16%). Cauza principala o reprezinta cresterea disproportionata a cheltuielilor totale, de la 98.556.705 RON la 118.469.596 RON, o majorare de circa 20,2%, mult peste ritmul de crestere al veniturilor.
Structura bilantiera si investitii
Activele totale au crescut semnificativ, de la 109.002.922 RON in 2023 la 141.580.794 RON in 2024, indicand un program de investitii sustinut. Activele imobilizate au crescut de la 66.388.413 RON la 96.239.977 RON (+44,9%), semn ca societatea a efectuat investitii majore in capacitati de productie. Aceasta expansiune a fost finantata preponderent prin indatorare: datoriile totale au crescut dramatic, de la 49.042.013 RON la 87.283.379 RON (+78%), ceea ce a dus la cresterea ratei de indatorare de la 44,99% la 61,65%.
Lichiditate si capitaluri proprii
Capitalurile proprii au scazut de la 59.683.300 RON la 53.924.114 RON, ca urmare a pierderilor inregistrate. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a coborat de la +4,74% la -10,68%, reflectand presiunea pe rentabilitate. Disponibilitatile banesti au crescut usor, de la 3.074.151 RON la 3.625.839 RON, indicand o lichiditate imediata relativ stabila, insa modesta raportat la volumul activitatii.
Resurse umane si productivitate
Numarul de angajati a crescut de la 166 la 178, iar productivitatea per angajat (cifra de afaceri / numar de angajati) a inregistrat o imbunatatire: de la circa 594.587 RON/angajat in 2023 la circa 627.271 RON/angajat in 2024, un semn pozitiv in contextul unei forte de munca mai numeroase.
Concluzie
Monosuisse Ro SRL traverseaza o faza de expansiune a capacitatilor de productie, finantata prin indatorare crescuta, care a generat costuri suplimentare ce au depasit ritmul de crestere al veniturilor in 2024. Evolutia viitoare depinde de capacitatea companiei de a valorifica investitiile realizate si de a reduce ecartul dintre dinamica cheltuielilor si cea a veniturilor. Sectorul textil ramane unul dintre cele mai expuse la fluctuatii ale preturilor la energie si materii prime, ceea ce amplifica riscurile pe termen scurt.
Puncte forte
- Crestere solida a cifrei de afaceri de 13,1% in 2024 (de la 98.701.248 RON la 111.654.272 RON), demonstrand capacitatea companiei de a-si extinde activitatea comerciala pe piata textila.
- Investitii majore in active imobilizate (+44,9%, de la 66.388.413 RON la 96.239.977 RON), semnalizand angajamentul pe termen lung pentru modernizarea si extinderea capacitatilor de productie.
- Prezenta stabila pe piata de 17 ani si o baza solida de active totale de 141.580.794 RON, care asigura un fundament operational consistent.
- Cresterea productivitatii per angajat de la circa 594.587 RON la circa 627.271 RON, reflectand o eficienta mai buna a fortei de munca in pofida extinderii echipei.
Factori de risc
- Trecerea de la profit la pierdere in 2024 (-5.759.186 RON), cu cheltuielile crescand cu 20,2% fata de cresterea de doar 13,1% a veniturilor, indica o presiune semnificativa pe structura de costuri care trebuie adresata urgent.
- Cresterea accentuata a gradului de indatorare (de la 44,99% la 61,65%), cu datorii totale aproape duble fata de anul anterior (87.283.379 RON vs. 49.042.013 RON), sporeste riscul financiar si vulnerabilitatea la fluctuatiile costului creditului.
- Expunerea sectoriala specifica industriei textile - costuri energetice ridicate, volatilitatea preturilor la materii prime si concurenta internationala intensa - amplifica presiunile deja existente asupra marjelor de profit.
Informatii Companie:
CUI: 21760076
Cod CAEN: 1310
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: Str. Lalelelor, Nr. 14-16
Telefon:
Fax: 0265777266
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Pregatirea fibrelor si filarea fibrelor textile
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 111.654.272 | 98.701.248 | 140.362.889 | 94.733.946 | 66.635.215 | 71.569.160 |
| Venituri totale | 112.710.410 | 101.474.828 | 149.593.992 | 100.073.950 | 69.819.052 | 72.822.415 |
| Cheltuieli totale | 118.469.596 | 98.556.705 | 127.996.644 | 87.916.496 | 66.060.608 | 70.830.612 |
| Profit net | -5.759.186 | 2.829.739 | 19.479.249 | 10.557.514 | 3.195.875 | 1.561.847 |
| Total active | 141.580.794 | 109.002.922 | 111.984.100 | 91.423.621 | 56.614.508 | 51.850.433 |
| Total datorii | 87.283.379 | 49.042.013 | 54.396.613 | 53.743.204 | 29.290.404 | 28.462.422 |
| Capitaluri proprii | 53.924.114 | 59.683.300 | 56.853.560 | 37.374.312 | 26.816.798 | 22.392.197 |
| Casa si conturi banci | 3.625.839 | 3.074.151 | 11.844.022 | 2.397.833 | 8.493.428 | 2.200.597 |
| Nr. angajati | 178 | 166 | 175 | 147 | 125 | 112 |
| Capital subscris | 4.200.000 | 4.200.000 | 4.200.000 | 4.200.000 | 4.200.000 | 4.200.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.