Mw România SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre MW ROMÂNIA SA și Nr. Registrul Comerțului J38/484/1991. Sediul social se află pe Str. TUDOR VLADIMIRESCU...
Locație: Dragasani, Valcea
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre MW ROMÂNIA SA și Nr. Registrul Comerțului J38/484/1991. Sediul social se află pe Str. TUDOR VLADIMIRESCU, nr. 782, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0250830184. Alege MW ROMÂNIA SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Mw România SA, producător automotive din Drăgășani cu peste 33 de ani de activitate, înregistrează în 2024 o pierdere netă semnificativă de 25.907.593 RON generată de cheltuieli ce depășesc veniturile cu 24 milioane RON, compensată parțial de o structură patrimonială solidă și o îndatorare redusă.
Mw România SA este o companie cu tradiție în industria automotive românească, activând din 1992 în Drăgășani, Vâlcea, în domeniul fabricării de piese și accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932). Cu o cifră de afaceri de 193.714.001 RON și un colectiv de 233 de angajați, compania se numără printre jucătorii relevanți din sectorul său regional.
Exercițiul financiar 2024 evidențiază o situație dificilă din punct de vedere al profitabilității: compania a înregistrat o pierdere netă de 25.907.593 RON, rezultat al unui dezechilibru semnificativ între cheltuielile totale (213.399.516 RON) și veniturile totale (189.389.500 RON). Marja de profit negativă de -13,37% indică o presiune accentuată pe costurile operaționale, posibil determinată de creșterea prețurilor la materii prime, energie sau forța de muncă - factori care au afectat puternic industria automotive europeană în 2024. Un element contabil demn de remarcat: cifra de afaceri (193.714.001 RON) depășește veniturile totale raportate (189.389.500 RON), ceea ce sugerează existența unor reduceri comerciale, rabaturi acordate clienților sau corecții negative care diminuează veniturile nete recunoscute.
Din perspectiva structurii bilanțului, tabloul este mai optimist. Activul total de 148.202.144 RON reflectă o bază patrimonială consistentă. Activele imobilizate (62.203.826 RON - 42% din total) indică investiții semnificative în capacități de producție, în timp ce activele circulante (85.892.497 RON - 58%) asigură o flexibilitate operațională relativă. Numerarul disponibil (5.252.657 RON) este însă redus față de dimensiunea companiei, ceea ce poate crea presiuni de lichiditate pe termen scurt în contextul cheltuielilor ridicate.
Capitalurile proprii de 110.089.883 RON reprezintă 74,3% din activul total - o rată de solvabilitate robustă. Rata de îndatorare de doar 24,45% confirmă o politică financiară conservatoare: compania nu este supraîndatorată, iar datoriile totale de 36.237.624 RON sunt bine acoperite de activele disponibile. Diferența substanțială dintre capitalul subscris (29.323.712 RON) și capitalurile proprii totale (110.089.883 RON) sugerează că firma a acumulat rezerve și rezultate reportate pozitive de-a lungul anilor anteriori.
ROE-ul negativ de -23,53% semnalează că în 2024 compania a erodat valoarea capitalului investit de acționari. Rezervele acumulate anterior oferă un tampon important, dar menținerea acestei tendințe ar putea eroda capitalurile proprii în decurs de 4-5 ani, transformând o problemă de profitabilitate într-una de solvabilitate.
Scorul financiar de 55/100 reflectă tocmai acest echilibru fragil - o structură patrimonială sănătoasă, construită de-a lungul a trei decenii, pusă sub presiune de o profitabilitate negativă accentuată. Redresarea companiei depinde de capacitatea managementului de a reduce costurile operaționale, de a renegocia contractele cu clienții sau de a crește eficiența producției, într-un sector automotive european aflat el însuși în tranziție dificilă.
Exercițiul financiar 2024 evidențiază o situație dificilă din punct de vedere al profitabilității: compania a înregistrat o pierdere netă de 25.907.593 RON, rezultat al unui dezechilibru semnificativ între cheltuielile totale (213.399.516 RON) și veniturile totale (189.389.500 RON). Marja de profit negativă de -13,37% indică o presiune accentuată pe costurile operaționale, posibil determinată de creșterea prețurilor la materii prime, energie sau forța de muncă - factori care au afectat puternic industria automotive europeană în 2024. Un element contabil demn de remarcat: cifra de afaceri (193.714.001 RON) depășește veniturile totale raportate (189.389.500 RON), ceea ce sugerează existența unor reduceri comerciale, rabaturi acordate clienților sau corecții negative care diminuează veniturile nete recunoscute.
Din perspectiva structurii bilanțului, tabloul este mai optimist. Activul total de 148.202.144 RON reflectă o bază patrimonială consistentă. Activele imobilizate (62.203.826 RON - 42% din total) indică investiții semnificative în capacități de producție, în timp ce activele circulante (85.892.497 RON - 58%) asigură o flexibilitate operațională relativă. Numerarul disponibil (5.252.657 RON) este însă redus față de dimensiunea companiei, ceea ce poate crea presiuni de lichiditate pe termen scurt în contextul cheltuielilor ridicate.
Capitalurile proprii de 110.089.883 RON reprezintă 74,3% din activul total - o rată de solvabilitate robustă. Rata de îndatorare de doar 24,45% confirmă o politică financiară conservatoare: compania nu este supraîndatorată, iar datoriile totale de 36.237.624 RON sunt bine acoperite de activele disponibile. Diferența substanțială dintre capitalul subscris (29.323.712 RON) și capitalurile proprii totale (110.089.883 RON) sugerează că firma a acumulat rezerve și rezultate reportate pozitive de-a lungul anilor anteriori.
ROE-ul negativ de -23,53% semnalează că în 2024 compania a erodat valoarea capitalului investit de acționari. Rezervele acumulate anterior oferă un tampon important, dar menținerea acestei tendințe ar putea eroda capitalurile proprii în decurs de 4-5 ani, transformând o problemă de profitabilitate într-una de solvabilitate.
Scorul financiar de 55/100 reflectă tocmai acest echilibru fragil - o structură patrimonială sănătoasă, construită de-a lungul a trei decenii, pusă sub presiune de o profitabilitate negativă accentuată. Redresarea companiei depinde de capacitatea managementului de a reduce costurile operaționale, de a renegocia contractele cu clienții sau de a crește eficiența producției, într-un sector automotive european aflat el însuși în tranziție dificilă.
Puncte forte
- Rata de îndatorare scăzută (24,45%) și capitaluri proprii solide de 110.089.883 RON oferă un tampon financiar important, protejând compania față de creditori pe termen mediu.
- Cifra de afaceri semnificativă (193.714.001 RON) și prezența de peste 33 de ani în piața automotive românească demonstrează o poziție consolidată și relații comerciale stabile în sector.
- Structura bilanțului echilibrată, cu active circulante (85.892.497 RON) ce depășesc activele imobilizate, susține o flexibilitate operațională relativă în gestionarea datoriilor curente.
Factori de risc
- Pierderea netă de 25.907.593 RON și marja negativă de -13,37% indică un dezechilibru major între costuri și venituri, cu risc real de erodare progresivă a capitalurilor proprii dacă tendința se menține.
- Lichiditățile reduse (numerar de 5.252.657 RON față de operațiuni de 193M RON) pot genera presiuni de plată pe termen scurt și vulnerabilitate în fața șocurilor externe de piață.
- ROE negativ de -23,53% semnalează distrugere de valoare pentru acționari, cu impact negativ potențial asupra accesului la finanțare și a capacității de investiție în modernizarea capacităților de producție.
Informatii Companie:
CUI: 1485931
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Tudor Vladimirescu, Nr. 782
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 193.714.001 | 248.200.217 | 274.655.332 | 204.806.003 | 172.878.432 | 242.942.325 |
| Venituri totale | 189.389.500 | 251.369.955 | 296.831.911 | 211.809.784 | 181.908.794 | 256.562.337 |
| Cheltuieli totale | 213.399.516 | 243.633.622 | 289.348.067 | 207.282.330 | 172.528.304 | 234.915.257 |
| Profit net | -25.907.593 | 4.943.007 | 5.679.593 | 1.857.297 | 6.421.333 | 16.322.223 |
| Total active | 148.202.144 | 210.450.295 | 212.013.233 | 178.058.747 | 206.910.643 | 200.191.705 |
| Total datorii | 36.237.624 | 56.061.826 | 62.489.192 | 43.140.384 | 66.891.998 | 68.554.961 |
| Capitaluri proprii | 110.089.883 | 152.209.178 | 147.266.171 | 132.489.843 | 137.053.879 | 129.687.473 |
| Casa si conturi banci | 5.252.657 | 11.567.726 | 5.692.010 | 6.326.518 | 12.006.291 | 1.685.149 |
| Nr. angajati | 233 | 253 | 266 | 300 | 311 | 310 |
| Capital subscris | 29.323.712 | 29.323.712 | 29.323.712 | 29.323.712 | 29.323.712 | 29.323.712 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.