Neveon Romania S.R.L.
Locație: Selimbar, Sibiu
Descriere:
Neveon Romania S.R.L. - companie activă în sectorul fabricarea materialelor plastice in forme primare, cu sediul în Selimbar, Sibiu.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Garii, Nr. 13
• CUI: 11910621
• Registrul Comerțului: J32/311/1999
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Neveon Romania S.R.L. este un producator consolidat de materiale plastice din Selimbar, Sibiu, cu o cifra de afaceri de 294.608.174 RON in 2024 si un profil financiar caracterizat de rentabilitate modesta (marja de profit 2,09%) dar un grad ridicat de indatorare (76,97%).
Neveon Romania S.R.L., infiintata in 1999 si activa in fabricarea materialelor plastice in forme primare (CAEN 2016), este o companie matura cu peste un sfert de secol de activitate in zona industriala a Sibiului. Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie functionala, dar cu vulnerabilitati structurale ce merita atentie.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 294.608.174 RON, plasand-o in categoria intreprinderilor mari din industria plasticelor. Veniturile totale de 303.166.404 RON includ si venituri din alte surse in valoare de aproximativ 8.558.230 RON, ceea ce indica o diversificare limitata a surselor de venit dincolo de activitatea principala.
Profitabilitatea ramane punctul sensibil al analizei. Profitul net de 6.155.980 RON, desi pozitiv, genereaza o marja de profit de doar 2,09% - un nivel fragil pentru o companie industriala. Cheltuielile totale de 294.211.482 RON absorb 97% din veniturile totale, lasand un spatiu extrem de redus pentru erori operationale sau fluctuatii ale preturilor materiilor prime. In industria plasticelor, unde costurile cu materia prima (polimeri, aditivi) sunt puternic corelate cu pretul petrolului si al gazelor naturale, aceasta marja subtire reprezinta un risc real.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 187.443.645 RON sunt impartite intre active imobilizate de 104.176.880 RON (55,6%) si active circulante de 82.956.918 RON (44,4%). Predominanta activelor imobilizate este normala pentru o companie de productie, indicand investitii substantiale in echipamente si utilaje. Numerarul disponibil de 6.316.309 RON acopera doar 4,4% din datoriile totale, ceea ce semnaleaza o lichiditate limitata.
Structura de capital ridica semne de intrebare. Datoriile totale de 144.283.242 RON reprezinta 76,97% din activele totale, iar capitalurile proprii de 41.716.533 RON acopera doar 23% din bilant. Aceasta rata de indatorare ridicata amplifica riscul financiar, mai ales in contextul unor rate ale dobanzii volatile. Cu toate acestea, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 14,76% este un semnal pozitiv - actionarii obtin un randament atractiv, partial datorita efectului de levier financiar.
Compania angajeaza 247 de persoane, generand o productivitate medie pe angajat de aproximativ 1.192.746 RON cifra de afaceri si un profit net mediu de circa 24.923 RON per angajat. Aceste valori sunt rezonabile pentru sectorul industrial, dar subliniaza ca eficienta operationala trebuie mentinuta cu strictete pentru a proteja profitabilitatea.
In concluzie, Neveon Romania este o companie cu fundament solid operational, dar cu o structura financiara tensionata. Prioritatile strategice ar trebui sa vizeze imbunatatirea marjei de profit prin optimizarea costurilor si reducerea graduala a gradului de indatorare pentru a consolida rezilienta financiara pe termen lung.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 294.608.174 RON, plasand-o in categoria intreprinderilor mari din industria plasticelor. Veniturile totale de 303.166.404 RON includ si venituri din alte surse in valoare de aproximativ 8.558.230 RON, ceea ce indica o diversificare limitata a surselor de venit dincolo de activitatea principala.
Profitabilitatea ramane punctul sensibil al analizei. Profitul net de 6.155.980 RON, desi pozitiv, genereaza o marja de profit de doar 2,09% - un nivel fragil pentru o companie industriala. Cheltuielile totale de 294.211.482 RON absorb 97% din veniturile totale, lasand un spatiu extrem de redus pentru erori operationale sau fluctuatii ale preturilor materiilor prime. In industria plasticelor, unde costurile cu materia prima (polimeri, aditivi) sunt puternic corelate cu pretul petrolului si al gazelor naturale, aceasta marja subtire reprezinta un risc real.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 187.443.645 RON sunt impartite intre active imobilizate de 104.176.880 RON (55,6%) si active circulante de 82.956.918 RON (44,4%). Predominanta activelor imobilizate este normala pentru o companie de productie, indicand investitii substantiale in echipamente si utilaje. Numerarul disponibil de 6.316.309 RON acopera doar 4,4% din datoriile totale, ceea ce semnaleaza o lichiditate limitata.
Structura de capital ridica semne de intrebare. Datoriile totale de 144.283.242 RON reprezinta 76,97% din activele totale, iar capitalurile proprii de 41.716.533 RON acopera doar 23% din bilant. Aceasta rata de indatorare ridicata amplifica riscul financiar, mai ales in contextul unor rate ale dobanzii volatile. Cu toate acestea, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 14,76% este un semnal pozitiv - actionarii obtin un randament atractiv, partial datorita efectului de levier financiar.
Compania angajeaza 247 de persoane, generand o productivitate medie pe angajat de aproximativ 1.192.746 RON cifra de afaceri si un profit net mediu de circa 24.923 RON per angajat. Aceste valori sunt rezonabile pentru sectorul industrial, dar subliniaza ca eficienta operationala trebuie mentinuta cu strictete pentru a proteja profitabilitatea.
In concluzie, Neveon Romania este o companie cu fundament solid operational, dar cu o structura financiara tensionata. Prioritatile strategice ar trebui sa vizeze imbunatatirea marjei de profit prin optimizarea costurilor si reducerea graduala a gradului de indatorare pentru a consolida rezilienta financiara pe termen lung.
Puncte forte
- Cifra de afaceri robusta de aproape 295 milioane RON, confirmand pozitia de jucator important in industria plasticelor din Romania, cu 25 de ani de activitate continua.
- ROE de 14,76% - randament atractiv pentru actionari, superior mediei sectorului industrial, indicand o utilizare eficienta a capitalului propriu.
- Baza solida de active imobilizate de 104.176.880 RON, reflectand investitii consistente in capacitatea de productie si infrastructura industriala.
- Forta de munca stabila de 247 angajati cu productivitate medie de circa 1,19 milioane RON per angajat, nivel competitiv pentru sectorul de manufacturing.
Factori de risc
- Marja de profit de doar 2,09% este extrem de fragila - orice crestere a costurilor cu materii prime sau energie poate transforma profitul in pierdere.
- Rata de indatorare de 76,97% plaseaza compania intr-o zona de risc financiar ridicat, cu vulnerabilitate crescuta la cresterea ratelor dobanzii si la conditii restrictive de creditare.
- Lichiditate redusa - numerarul de 6.316.309 RON acopera sub 5% din datoriile totale, limitand capacitatea de reactie la socuri financiare neasteptate.
Informatii Companie:
CUI: 11910621
Cod CAEN: 2016
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. Garii, Nr. 13
Telefon:
Fax: 0269207813
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea materialelor plastice in forme primare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 294.608.174 | 284.025.224 | 307.487.524 | 337.694.834 | 210.234.637 | 199.272.132 |
| Venituri totale | 303.166.404 | 285.627.262 | 313.836.211 | 342.312.309 | 214.520.609 | 194.299.954 |
| Cheltuieli totale | 294.211.482 | 280.241.276 | 307.190.369 | 327.142.163 | 202.594.187 | 180.198.542 |
| Profit net | 6.155.980 | 3.877.571 | 6.466.199 | 12.836.225 | 10.205.716 | 12.096.758 |
| Total active | 187.443.645 | 177.978.736 | 187.962.273 | 170.970.011 | 137.997.239 | 117.190.247 |
| Total datorii | 144.283.242 | 137.040.314 | 148.685.141 | 126.237.619 | 68.952.393 | 56.251.217 |
| Capitaluri proprii | 41.716.533 | 39.438.124 | 36.895.033 | 43.265.059 | 67.810.686 | 59.046.246 |
| Casa si conturi banci | 6.316.309 | 11.565.583 | 9.859.727 | 7.620.809 | 15.772.087 | 9.010.100 |
| Nr. angajati | 247 | 256 | 285 | 313 | 276 | 232 |
| Capital subscris | 17.036.420 | 17.036.420 | 17.036.420 | 17.036.420 | 17.036.420 | 17.036.420 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.