New Kopel Romania S.R.L.
Locație: Otopeni, Ilfov
Descriere:
New Kopel Romania S.R.L. deservește cu mândrie regiunea Ilfov din sediul nostru din Otopeni. Specializați în activitati de inchiriere si leasing cu autoturisme si autovehicule rutiere usoare, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 17847647, Nr. Reg. Com. J23/1494/2005. Adresă: Calea Bucurestilor, Nr. 201-203.
Analiza Financiara:
Rezumat: New Kopel Romania S.R.L. este un jucator consolidat pe piata de rent-a-car din Romania, cu venituri de peste 241 milioane RON si o profitabilitate solida de 10,18%, insa cu un grad de indatorare ridicat (76,38%) specific modelului de afaceri capital-intensiv din sectorul de inchirieri auto. Scorul financiar de 75/100 reflecta o companie sanatoasa si stabila, cu potential de crestere, dar care necesita monitorizarea atenta a structurii datoriilor.
New Kopel Romania S.R.L. este o companie cu activitate in domeniul inchirierii de autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 7711), cu sediul in Otopeni, Ilfov - locatie strategica in proximitatea Aeroportului International Henri Coanda. Infiintata in 2005, compania a acumulat o experienta solida de doua decenii pe piata de rent-a-car din Romania.
Din perspectiva performantei operationale, cifra de afaceri pentru 2024 se situeaza la 178.928.623 RON, in timp ce veniturile totale ating 241.595.236 RON - diferenta de aproximativ 62,6 milioane RON sugerand existenta unor venituri din alte surse, posibil din vanzarea de active (flota auto), venituri financiare sau alte activitati conexe. Profitul net de 18.220.922 RON si marja de profit de 10,18% reflecta o eficienta operationala satisfacatoare pentru un sector capital-intensiv, unde costurile de amortizare a flotei si cheltuielile financiare exercita o presiune constanta asupra rezultatelor.
Structura bilantiera evidentiaza un model de afaceri bazat pe active imobilizate semnificative: din activele totale de 529.805.998 RON, activele imobilizate reprezinta 441.917.970 RON (83,4%), ceea ce este caracteristic pentru companiile de leasing si rent-a-car care detin flote mari de vehicule. Activele circulante de 84.918.816 RON includ numerar si conturi bancare de 9.475.792 RON, indicand o lichiditate imediata relativ modesta in raport cu dimensiunea companiei.
Principala zona de atentie o reprezinta gradul de indatorare. Datoriile totale de 404.658.293 RON genereaza o rata a indatorarii de 76,38%, ceea ce inseamna ca aproape trei sferturi din activele companiei sunt finantate prin capital strain - tipic pentru sectorul de leasing, unde achizitia flotei se realizeaza frecvent prin credite bancare sau leasing financiar. Capitalurile proprii de 123.166.460 RON, fata de un capital subscris initial de 11.948.600 RON, demonstreaza o crestere organica sustinuta prin reinvestirea profiturilor de-a lungul anilor.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 14,79% este un indicator pozitiv, aratand ca actionarii obtin un randament rezonabil al investitiei. Cu 124 de angajati si o cifra de afaceri de peste 178 milioane RON, productivitatea per angajat se ridica la aproximativ 1.443.005 RON, un nivel ridicat care reflecta modelul de afaceri automatizat si bazat pe active, mai degraba decat pe forta de munca intensiva.
Scorul financiar de 75/100 sintetizeaza corect profilul companiei: o afacere solida, cu venituri substantiale si profitabilitate reala, dar cu un apetit ridicat pentru indatorare si o dependenta structurala de finantarea externa pentru mentinerea si reinnoirea flotei. Perspectivele raman favorabile, tinand cont de cresterea traficului aerian prin Otopeni si cererea in expansiune pentru servicii de mobilitate flexibila.
Din perspectiva performantei operationale, cifra de afaceri pentru 2024 se situeaza la 178.928.623 RON, in timp ce veniturile totale ating 241.595.236 RON - diferenta de aproximativ 62,6 milioane RON sugerand existenta unor venituri din alte surse, posibil din vanzarea de active (flota auto), venituri financiare sau alte activitati conexe. Profitul net de 18.220.922 RON si marja de profit de 10,18% reflecta o eficienta operationala satisfacatoare pentru un sector capital-intensiv, unde costurile de amortizare a flotei si cheltuielile financiare exercita o presiune constanta asupra rezultatelor.
Structura bilantiera evidentiaza un model de afaceri bazat pe active imobilizate semnificative: din activele totale de 529.805.998 RON, activele imobilizate reprezinta 441.917.970 RON (83,4%), ceea ce este caracteristic pentru companiile de leasing si rent-a-car care detin flote mari de vehicule. Activele circulante de 84.918.816 RON includ numerar si conturi bancare de 9.475.792 RON, indicand o lichiditate imediata relativ modesta in raport cu dimensiunea companiei.
Principala zona de atentie o reprezinta gradul de indatorare. Datoriile totale de 404.658.293 RON genereaza o rata a indatorarii de 76,38%, ceea ce inseamna ca aproape trei sferturi din activele companiei sunt finantate prin capital strain - tipic pentru sectorul de leasing, unde achizitia flotei se realizeaza frecvent prin credite bancare sau leasing financiar. Capitalurile proprii de 123.166.460 RON, fata de un capital subscris initial de 11.948.600 RON, demonstreaza o crestere organica sustinuta prin reinvestirea profiturilor de-a lungul anilor.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 14,79% este un indicator pozitiv, aratand ca actionarii obtin un randament rezonabil al investitiei. Cu 124 de angajati si o cifra de afaceri de peste 178 milioane RON, productivitatea per angajat se ridica la aproximativ 1.443.005 RON, un nivel ridicat care reflecta modelul de afaceri automatizat si bazat pe active, mai degraba decat pe forta de munca intensiva.
Scorul financiar de 75/100 sintetizeaza corect profilul companiei: o afacere solida, cu venituri substantiale si profitabilitate reala, dar cu un apetit ridicat pentru indatorare si o dependenta structurala de finantarea externa pentru mentinerea si reinnoirea flotei. Perspectivele raman favorabile, tinand cont de cresterea traficului aerian prin Otopeni si cererea in expansiune pentru servicii de mobilitate flexibila.
Puncte forte
- Pozitie geografica strategica in Otopeni, langa aeroportul international, asigurand acces la un flux constant de clienti corporativi si turisti.
- Experienta de doua decenii pe piata (din 2005) si scala de operare cu active totale de peste 529 milioane RON, conferind avantaj competitiv si putere de negociere cu furnizori.
- Rentabilitate reala demonstrata - profit net de 18,2 milioane RON si ROE de 14,79%, indicand eficienta in transformarea activelor in castiguri pentru actionari.
- Crestere organica sustinuta reflectata in capitalurile proprii de 123 milioane RON, de peste 10 ori mai mari decat capitalul subscris initial de 11,9 milioane RON.
Factori de risc
- Rata ridicata a indatorarii de 76,38% expune compania la riscuri semnificative in cazul unei cresteri a dobanzilor sau al unei contractii a pietei, limitand flexibilitatea financiara.
- Dependenta structurala de active imobilizate (83,4% din total active) creaza vulnerabilitate la deprecieri accelerate ale flotei si necesita investitii de capital continue pentru mentinerea competitivitatii.
- Lichiditatea imediata redusa (numerar de doar 9,5 milioane RON vs. datorii totale de 404 milioane RON) poate genera dificultati in gestionarea obligatiilor pe termen scurt in scenarii adverse.
Informatii Companie:
CUI: 17847647
Cod CAEN: 7711
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Calea Bucurestilor, Nr. 201-203
Telefon:
Fax: 0213178500
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inchiriere si leasing cu autoturisme si autovehicule rutiere usoare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 178.928.623 | 153.872.490 | 128.334.136 | 106.255.561 | 84.341.826 | 101.200.628 |
| Venituri totale | 241.595.236 | 211.667.784 | 169.877.255 | 140.052.252 | 115.499.119 | 133.845.495 |
| Cheltuieli totale | 222.138.965 | 192.358.650 | 149.978.434 | 128.488.404 | 113.905.909 | 116.152.624 |
| Profit net | 18.220.922 | 18.137.514 | 18.381.005 | 11.563.848 | 1.593.210 | 17.692.871 |
| Total active | 529.805.998 | 459.008.016 | 369.614.243 | 296.614.442 | 272.916.455 | 280.783.687 |
| Total datorii | 404.658.293 | 353.376.686 | 282.134.091 | 227.703.922 | 215.938.899 | 225.299.820 |
| Capitaluri proprii | 123.166.460 | 104.945.538 | 86.808.024 | 68.427.019 | 56.863.171 | 55.269.961 |
| Casa si conturi banci | 9.475.792 | 5.124.931 | 2.693.062 | 7.489.689 | 7.293.646 | 1.992.129 |
| Nr. angajati | 124 | 118 | 101 | 98 | 0 | 102 |
| Capital subscris | 11.948.600 | 11.948.600 | 11.948.600 | 11.948.600 | 11.948.600 | 11.948.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.