New Wavemotors SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre NEW WAVEMOTORS SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/1936/2014. Sediul social se află pe Calea LUGOJULUI,...
Locație: Ghiroda, Timis
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre NEW WAVEMOTORS SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/1936/2014. Sediul social se află pe Calea LUGOJULUI, nr. 122, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0720440484. Alege NEW WAVEMOTORS SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: New Wavemotors SRL este un dealer auto cu performanta comerciala solida, generand peste 111 milioane RON cifra de afaceri cu un ROE exceptional de 50%, insa functioneaza cu rezerve de numerar minime si un grad ridicat de indatorare, caracteristice modelului de business al distribuitorului auto finantat prin credit de stoc.
New Wavemotors SRL este o companie romaneasca cu sediul in Ghiroda, judetul Timis, activand in sectorul comertului cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511). Infiintata in 2014, compania a acumulat in decurs de un deceniu o pozitie solida pe piata auto din vestul Romaniei, avand un scor financiar de 70 din 100, care indica o sanatate financiara buna, desi cu anumite vulnerabilitati structurale.
Performanta comerciala este remarcabila: cifra de afaceri a atins 111.830.329 RON in 2024, pozitionand compania in randul dealerilor auto de talie medie-mare din Romania. Veniturile totale de 111.853.990 RON sunt cvasi-identice cu cifra de afaceri, ceea ce indica o activitate focalizata exclusiv pe comertul cu vehicule, fara surse secundare de venit semnificative.
Cheltuielile totale de 107.834.203 RON au condus la un profit net de 3.526.722 RON, cu o marja de profit de 3,15%. Aceasta marja poate parea modesta, insa este tipica pentru distributia auto la nivel european, unde costul ridicat al stocurilor comprima in mod structural rentabilitatea. Profitul net pozitiv confirma disciplina operationala a managementului.
Indicatorul cel mai impresionant este rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 50,12%, un nivel exceptional care reflecta utilizarea eficienta a capitalului propriu de 7.037.083 RON pentru a genera afaceri de peste 111 milioane RON. Practic, compania functioneaza cu un efect de levier financiar pronuntat, amplificand randamentul pentru actionari.
Eficienta operationala este evidenta si prin prisma productivitatii pe angajat: cei 48 de salariati genereaza in medie aproximativ 2.330.000 RON cifra de afaceri fiecare - un nivel ridicat pentru sectorul auto romanesc.
Bilantul reveleaza o structura financiara ce merita atentie. Activele totale de 21.987.605 RON sunt dominate de active circulante de 19.823.413 RON, ceea ce este firesc pentru un comerciant auto cu stoc de vehicule. Activele imobilizate de 1.784.166 RON sunt relativ reduse, sugerand ca firma nu detine proprietati sau echipamente masive.
Datoriile totale de 14.943.983 RON reprezinta 67,97% din totalul activelor, o rata de indatorare semnificativa. Aceasta structura este caracteristica dealerilor auto care finanteaza stocul de vehicule prin linii de credit - o practica standard in industrie. Totusi, diferenta neta dintre active circulante (19,8 milioane RON) si datoriile totale ofera o perna de siguranta rezonabila.
Punctul de ingrijorare imediat este numerarul extrem de redus: 301.738 RON reprezinta mai putin de 0,3% din cifra de afaceri, indicand ca firma opereaza cu rezerve de cash minime si depinde de rotatia rapida a stocurilor si de facilitatile de credit bancar pentru a-si sustine lichiditatea zilnica.
Capital subscris de 1.000 RON este valoarea minima legala pentru un SRL - o practica comuna, dar care subliniaza ca intreaga soliditate financiara provine din profiturile reinvestite de-a lungul anilor, nu din capitalul initial al fondatorilor.
Performanta comerciala este remarcabila: cifra de afaceri a atins 111.830.329 RON in 2024, pozitionand compania in randul dealerilor auto de talie medie-mare din Romania. Veniturile totale de 111.853.990 RON sunt cvasi-identice cu cifra de afaceri, ceea ce indica o activitate focalizata exclusiv pe comertul cu vehicule, fara surse secundare de venit semnificative.
Cheltuielile totale de 107.834.203 RON au condus la un profit net de 3.526.722 RON, cu o marja de profit de 3,15%. Aceasta marja poate parea modesta, insa este tipica pentru distributia auto la nivel european, unde costul ridicat al stocurilor comprima in mod structural rentabilitatea. Profitul net pozitiv confirma disciplina operationala a managementului.
Indicatorul cel mai impresionant este rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 50,12%, un nivel exceptional care reflecta utilizarea eficienta a capitalului propriu de 7.037.083 RON pentru a genera afaceri de peste 111 milioane RON. Practic, compania functioneaza cu un efect de levier financiar pronuntat, amplificand randamentul pentru actionari.
Eficienta operationala este evidenta si prin prisma productivitatii pe angajat: cei 48 de salariati genereaza in medie aproximativ 2.330.000 RON cifra de afaceri fiecare - un nivel ridicat pentru sectorul auto romanesc.
Bilantul reveleaza o structura financiara ce merita atentie. Activele totale de 21.987.605 RON sunt dominate de active circulante de 19.823.413 RON, ceea ce este firesc pentru un comerciant auto cu stoc de vehicule. Activele imobilizate de 1.784.166 RON sunt relativ reduse, sugerand ca firma nu detine proprietati sau echipamente masive.
Datoriile totale de 14.943.983 RON reprezinta 67,97% din totalul activelor, o rata de indatorare semnificativa. Aceasta structura este caracteristica dealerilor auto care finanteaza stocul de vehicule prin linii de credit - o practica standard in industrie. Totusi, diferenta neta dintre active circulante (19,8 milioane RON) si datoriile totale ofera o perna de siguranta rezonabila.
Punctul de ingrijorare imediat este numerarul extrem de redus: 301.738 RON reprezinta mai putin de 0,3% din cifra de afaceri, indicand ca firma opereaza cu rezerve de cash minime si depinde de rotatia rapida a stocurilor si de facilitatile de credit bancar pentru a-si sustine lichiditatea zilnica.
Capital subscris de 1.000 RON este valoarea minima legala pentru un SRL - o practica comuna, dar care subliniaza ca intreaga soliditate financiara provine din profiturile reinvestite de-a lungul anilor, nu din capitalul initial al fondatorilor.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de peste 111 milioane RON si ROE de 50% demonstreaza capacitatea de a genera randamente exceptionale pentru actionari dintr-o baza de capital relativ redusa.
- Productivitate per angajat de aproximativ 2,3 milioane RON - un nivel ridicat pentru sectorul auto, indicand procese operationale eficiente cu o echipa de 48 de persoane.
- Activele circulante de 19,8 milioane RON depasesc datoriile totale de 14,9 milioane RON, oferind un grad rezonabil de acoperire a obligatiilor pe termen scurt.
- Profit net pozitiv de 3,5 milioane RON cu marja de 3,15%, in linie cu standardele industriei auto europene, confirmand disciplina costurilor.
Factori de risc
- Rezervele de numerar extrem de reduse (301.738 RON) expun compania la riscuri de lichiditate imediata in cazul unei intreruperi a liniilor de credit sau al unei incetiniri bruste a vanzarilor.
- Rata de indatorare de 68% lasa putina marja de manevra in fata unor socuri externe - cresterea dobanzilor, scumpirea stocurilor sau o recesiune in piata auto ar putea eroda rapid profitabilitatea.
- Marja de profit de 3,15% este fragila si vulnerabila la presiunile concurentiale din sectorul dealerilor auto, unde marile grupuri multinationale au avantaje de scala semnificative.
Informatii Companie:
CUI: 33492465
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 2014
Contact:
Adresă: Calea Lugojului, Nr. 122
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 111.830.329 | 88.648.717 | 73.195.565 | 67.337.274 | 51.418.500 | 49.903.640 |
| Venituri totale | 111.853.990 | 88.967.396 | 73.251.756 | 67.345.179 | 51.703.682 | 49.921.908 |
| Cheltuieli totale | 107.834.203 | 83.860.531 | 67.973.276 | 63.630.065 | 49.476.351 | 47.978.283 |
| Profit net | 3.526.722 | 4.481.290 | 4.590.581 | 3.185.428 | 1.929.630 | 1.673.125 |
| Total active | 21.987.605 | 20.882.816 | 15.005.026 | 8.548.137 | 6.707.194 | 6.054.136 |
| Total datorii | 14.943.983 | 14.880.338 | 10.195.400 | 5.166.497 | 3.195.339 | 3.659.167 |
| Capitaluri proprii | 7.037.083 | 5.989.035 | 4.807.744 | 3.376.601 | 3.507.101 | 2.394.969 |
| Casa si conturi banci | 301.738 | 475.578 | 1.236.611 | 1.527.704 | 1.563.874 | 1.734.731 |
| Nr. angajati | 48 | 39 | 34 | 32 | 34 | 31 |
| Capital subscris | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.