Sari la continut

Nidec Motor Corporation Romania S.a.

Locație: Valea Mare-Podgoria, Arges

Descriere:

Nidec Motor Corporation Romania S.a.
Domeniu de activitate: fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice si a aparatelor de distributie si control a electricitatii
Locație: Valea Mare-Podgoria, Arges
Adresă: Str. Calea Bucuresti, Nr. 5

Identificare fiscală: CUI 128396 | Registrul Comerțului: J03/30/1991

Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!

Analiza Financiara:

Rezumat: Nidec Motor Corporation Romania inregistreaza in 2024 o pierdere neta de 41.818.976 RON pe fondul unor cheltuieli cu 40 milioane RON mai mari decat veniturile, insa isi mentine o structura bilantiera solida, cu capitaluri proprii de 221,6 milioane RON si o rata de indatorare controlata de 36,41%. Redresarea depinde de capacitatea grupului de a reduce costurile operationale si de a imbunatati eficienta productiei la nivelul unitatii din Arges.
Nidec Motor Corporation Romania S.a. (CUI 128396) este o societate pe actiuni cu activitate in fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice (CAEN 2711), infiintata in 1992 in Valea Mare-Podgoria, judetul Arges. Cu o experienta de peste trei decenii pe piata, compania face parte din grupul international Nidec, unul dintre cei mai mari producatori mondiali de motoare electrice.

Analiza datelor financiare pentru exercitiul 2024 releva o situatie dificila, marcata de pierderi semnificative. Cifra de afaceri a atins 147.550.822 RON, insa veniturile totale raportate sunt de 144.761.336 RON - o discrepanta care sugereaza posibile ajustari contabile sau venituri negative din alte surse. Ingrijoratoare este insa diferenta majora fata de cheltuielile totale, care au depasit 185.449.253 RON, generand o pierdere neta de 41.818.976 RON. Marja de profit negativa de -28,34% indica faptul ca, pentru fiecare leu incasat, compania a cheltuit aproximativ 1,28 lei - o presiune operationala severa.

Din perspectiva bilantului, compania prezinta active totale de 348.611.878 RON, din care 234.698.273 RON sunt imobilizari - reflectand o structura tipica unui producator industrial cu investitii masive in echipamente si utilaje. Activele circulante de 113.913.605 RON sunt solide ca valoare absoluta, dar lichiditea imediata este precara: numerarul disponibil este de doar 872.794 RON, ceea ce ridica semne de intrebare privind capacitatea de plata pe termen scurt.

Pe latura finantarii, capitalurile proprii sunt consistente - 221.587.912 RON, reprezentand circa 63,6% din totalul activelor. Rata indatorarii de 36,41% este la un nivel gestionabil, iar datoriile totale de 126.914.625 RON nu pun in pericol imediat solvabilitatea companiei. Cu toate acestea, pierderea din 2024 erodeaza capitalurile proprii, iar daca tendinta se mentine, aceasta proportie se va deteriora.

Randamentul capitalului propriu (ROE) de -18,87% confirma ca investitia actionarilor nu genereaza valoare in exercitiul analizat. Cu 241 de angajati, productivitatea raportata la cifra de afaceri este de aproximativ 612.242 RON/angajat - un nivel rezonabil pentru industrie, dar insuficient pentru a acoperi structura de costuri actuala.

In concluzie, scorul financiar de 50/100 reflecta corect o companie cu fundamente solide pe termen lung - baza de active puternica, indatorare moderata, apartanenta la un grup international - dar aflata intr-o perioada de presiune financiara acuta, generata cel mai probabil de costuri de productie ridicate, presiuni inflationist sau restructurari interne.
Puncte forte
  • Capitalizare solida - capitalurile proprii de 221.587.912 RON reprezinta 63,6% din activele totale, asigurand o baza financiara stabila si o protectie rezonabila la insolventa.
  • Baza de active industriale puternica - imobilizarile de 234.698.273 RON reflecta investitii masive in capacitati de productie, oferind avantaj competitiv pe termen lung.
  • Apartanenta la grupul international Nidec - compania beneficiaza de suport strategic, acces la tehnologie de varf si retele globale de distributie.
  • Experienta de piata de peste 30 de ani - prezenta continua din 1992 demonstreaza rezilienta si cunoastere profunda a pietei locale si a industriei.
Factori de risc
  • Pierdere neta masiva de 41.818.976 RON si marja negativa de -28,34% indica o structura de costuri nesustenabila care erodeaza capitalurile proprii si pune presiune pe continuitatea activitatii fara suport din grup.
  • Lichiditate imediata critica - numerarul disponibil de doar 872.794 RON pentru un nivel de activitate de 147 milioane RON reprezinta un risc operational serios in caz de intarzieri la incasari sau obligatii urgente de plata.
  • Dependenta de grupul-mama pentru echilibrarea financiara - in lipsa profitabilitatii proprii, compania este vulnerabila la decizii strategice ale Nidec Corporation privind alocarea resurselor sau restructurarea operatiunilor europene.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 22.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 128396
Cod CAEN: 2711
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Str. Calea Bucuresti, Nr. 5
Telefon:
Fax: 0248210016

Date financiare:

Scor financiar:
55/100
Mediu
Activitate: Fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 147.550.822 141.383.844 178.518.790 252.786.668 224.090.550 241.258.858
Venituri totale 144.761.336 161.375.850 180.860.715 255.448.078 229.036.216 266.112.506
Cheltuieli totale 185.449.253 211.781.979 206.202.474 272.963.434 254.870.307 273.989.547
Profit net -41.818.976 -50.406.129 -25.341.759 -17.515.356 -25.834.091 -7.877.041
Total active 348.611.878 389.128.870 415.729.544 478.147.225 473.160.018 536.772.576
Total datorii 126.914.625 407.090.683 385.200.912 436.706.149 419.503.939 451.903.082
Capitaluri proprii 221.587.912 -17.973.001 29.574.666 40.484.447 52.537.878 78.557.031
Casa si conturi banci 872.794 1.145.269 2.879.470 8.924.270 1.887.171 1.425.653
Nr. angajati 241 0 241 300 520 0
Capital subscris 63.566.295 38.686.795 38.686.795 38.686.795 38.686.795 38.686.795
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Logos Elektronik SRL

Echipamente Electrice

Radesti

Electromobigam SRL

Echipamente Electrice

Smardan

Nordelectronica East SRL

Echipamente Electrice

Arad

Contac Solutions Eu S.R.L.

Echipamente Electrice

Arad

Fiberapp S.R.L.

Echipamente Electrice

Satu Mare

A & D Prod Asamblări SRL

Echipamente Electrice

Arad

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te