Sari la continut

Noventa Romania S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre NOVENTA ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/2400/2004. Sediul social se află pe 433 B, nr. -,...

Locație: Sanmihaiu Roman, Timis

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre NOVENTA ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/2400/2004. Sediul social se află pe 433 B, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0256300308. Alege NOVENTA ROMANIA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Noventa Romania S.R.L. este un furnizor auto cu venituri semnificative, insa in 2024 a inregistrat pierderi operationale, un grad de indatorare ridicat si lichiditate redusa, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc financiar crescut, cu un scor de 35/100. Redresarea depinde de eficientizarea costurilor si consolidarea structurii de capital.
Noventa Romania S.R.L. este o companie cu capital romanesc, fondata in 2004, cu sediul in Sanmihaiu Roman, judetul Timis - una dintre cele mai dinamice zone industriale din Romania, gazduind mari jucatori din industria auto precum Continental si Dräxlmaier. Profilul de activitate (CAEN 2932 - fabricarea pieselor si accesoriilor pentru autovehicule) o pozitioneaza intr-un sector competitiv si ciclic, dependent de evolutia productiei auto europene.

La nivel operational, compania afiseaza o cifra de afaceri impresionanta de 126.207.931 RON in 2024, ceea ce confirma pozitia sa de furnizor de anvergura in lantul de productie auto. Cu 263 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 479.953 RON/an, nivel rezonabil pentru industria prelucratoare din vestul Romaniei.

Cu toate acestea, tabloul financiar pentru 2024 ridica semne de ingrijorare semnificative. Cheltuielile totale de 133.039.285 RON depasesc veniturile totale de 128.703.851 RON, generand o pierdere neta de 4.383.747 RON si o marja de profit negativa de -3,47%. Aceasta situatie indica presiuni puternice la nivelul costurilor de productie, posibil generate de scumpirea materiilor prime, a energiei sau a fortei de munca - tendinte care au afectat intreaga industrie prelucratoare in ultimii ani.

Structura bilantiera ridica si mai multe semne de intrebare. Datoriile totale de 82.949.745 RON reprezinta 84,02% din activele totale de 98.727.200 RON, lasand capitaluri proprii de doar 15.432.058 RON - semnificativ sub capitalul subscris de 28.014.310 RON. Diferenta reflecta pierderi acumulate care au erodat patrimoniul net. Randamentul capitalului propriu (ROE) de -28,41% confirma ca resursele actionarilor nu sunt utilizate eficient in conditiile actuale.

Lichiditatea reprezinta un alt motiv de prudenta: numerarul si conturile bancare insuma doar 3.419.466 RON, adica aproximativ 3,5% din activele totale - un nivel redus raportat la volumul obligatiilor financiare ale companiei. In conditiile unui grad de indatorare de 84,02%, orice perturbatie a fluxului de incasari de la clienti (frecventa in relatiile cu marii producatori auto) ar putea crea tensiuni de trezorerie.

Scorul financiar de 35/100 reflecta sintetic aceste vulnerabilitati si situeaza compania sub pragul considerat sigur din perspectiva riscului de creditare sau de parteneriat comercial. Redresarea va depinde de capacitatea managementului de a controla costurile, de a renegocia termenii contractuali cu clientii si furnizorii, si eventual de a atrage capital suplimentar pentru consolidarea bazei de finantare.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 126.207.931 RON demonstreaza o scara operationala semnificativa si o prezenta consolidata ca furnizor in lantul productiei auto.
  • Amplasamentul in judetul Timis asigura acces la un ecosistem industrial auto matur, cu proximitae la clienti mari si infrastructura logistica dezvoltata.
  • Experienta de peste 20 de ani pe piata (infiintata in 2004) confera know-how operational si relatii comerciale de lunga durata, dificil de replicat rapid de competitori.
Factori de risc
  • Gradul de indatorare de 84,02% combinat cu o pierdere neta de 4.383.747 RON si un numerar de doar 3.419.466 RON creeaza un risc real de lichiditate si dependenta excesiva de finantare externa.
  • Marja de profit negativa (-3,47%) si ROE-ul de -28,41% semnaleaza ca modelul operational actual nu genereaza valoare pentru actionari, iar continuarea pierderilor poate eroda capitalul propriu sub pragul legal minim.
  • Expunerea la ciclicitatea industriei auto europene - orice contractie a comenzilor de la producatorii auto sau crestere a costurilor cu energia si materiile prime poate agrava rapid situatia financiara deja fragila.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 28.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 16700108
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2004

Contact:

Adresă: 433 B
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
35/100
Slab
Activitate: Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 126.207.931 134.304.261 127.711.393 109.772.399 77.064.355 86.203.482
Venituri totale 128.703.851 133.307.026 131.564.765 111.433.838 76.022.300 87.479.008
Cheltuieli totale 133.039.285 129.280.669 131.762.600 109.394.517 83.093.592 86.883.711
Profit net -4.383.747 3.222.140 -339.426 1.983.627 -7.071.292 419.611
Total active 98.727.200 102.393.301 88.821.867 77.717.216 59.801.829 67.610.386
Total datorii 82.949.745 82.577.496 72.228.200 60.784.123 44.852.363 60.671.368
Capitaluri proprii 15.432.058 19.815.805 16.593.667 16.933.093 14.949.466 6.939.018
Casa si conturi banci 3.419.466 5.978.637 1.457.807 2.588.763 1.106.386 4.981.226
Nr. angajati 263 259 268 259 249 250
Capital subscris 28.014.310 28.014.310 28.014.310 28.014.310 28.014.310 12.932.570
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te