Nurvil SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre NURVIL SRL și Nr. Registrul Comerțului J38/368/1996. Sediul social se află pe Str. Raureni, nr. 38, ofer...
Locație: Ramnicu Valcea, Valcea
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre NURVIL SRL și Nr. Registrul Comerțului J38/368/1996. Sediul social se află pe Str. Raureni, nr. 38, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0250703680 sau la fax 0250703644. Alege NURVIL SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Nurvil SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, sustinuta de rulaj foarte ridicat, profit net solid si rentabilitate atractiva a capitalurilor proprii. Principalele puncte de atentie sunt lichiditatea redusa in numerar si dependenta de mentinerea unei marje comerciale stabile.
Nurvil SRL, companie activa din 1996 in comertul cu autoturisme si autovehicule usoare, prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de volum mare de activitate si de o profitabilitate buna pentru specificul domeniului. Cu o cifra de afaceri de 394.342.841 lei si venituri totale de 399.495.560 lei, societatea opereaza la o scara semnificativa, iar profitul net de 13.899.743 lei confirma capacitatea de a transforma volumul ridicat de vanzari in rezultat final pozitiv. Marja neta de 3,52% nu este ridicata in termeni absoluti, dar este coerenta cu un sector comercial unde rulajul mare compenseaza marjele relativ reduse.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale de 152.042.213 lei sunt formate din active imobilizate de 51.970.242 lei si active circulante de 100.071.971 lei, ceea ce arata o baza operationala stabila, completata de o componenta importanta de active pe termen scurt. Ponderea ridicata a activelor circulante este fireasca pentru o companie de comert auto, unde stocurile si creantele au de regula un rol important in sustinerea activitatii curente. Totusi, numerarul si disponibilitatile in conturi, de doar 1.560.470 lei, reprezinta o componenta redusa raportat la dimensiunea afacerii, ceea ce sugereaza o nevoie de atentie permanenta asupra lichiditatii curente.
Din perspectiva finantarii, compania are datorii totale de 70.556.044 lei si capitaluri proprii de 78.075.270 lei. Rata indatorarii de 46,41% indica un nivel moderat al dependentei de finantare externa, fara a semnala o presiune excesiva asupra structurii de capital. In acelasi timp, capitalurile proprii depasesc nivelul datoriilor, ceea ce ofera un grad bun de stabilitate financiara si capacitate de absorbtie a unor eventuale fluctuatii de piata.
Rentabilitatea este un alt punct favorabil. ROE de 17,80% arata ca societatea utilizeaza eficient capitalul propriu pentru a genera profit, un indicator bun pentru actionari si pentru calitatea managementului financiar. Raportat la 170 de angajati, compania sustine o activitate ampla, ceea ce indica un nivel bun de productivitate comerciala.
Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de datele prezentate. Nurvil SRL apare ca o companie matura, profitabila si relativ bine echilibrata financiar, cu un model de afaceri robust, dar care trebuie sa gestioneze atent lichiditatea si sensibilitatea profitului la eventuale scaderi de marja.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale de 152.042.213 lei sunt formate din active imobilizate de 51.970.242 lei si active circulante de 100.071.971 lei, ceea ce arata o baza operationala stabila, completata de o componenta importanta de active pe termen scurt. Ponderea ridicata a activelor circulante este fireasca pentru o companie de comert auto, unde stocurile si creantele au de regula un rol important in sustinerea activitatii curente. Totusi, numerarul si disponibilitatile in conturi, de doar 1.560.470 lei, reprezinta o componenta redusa raportat la dimensiunea afacerii, ceea ce sugereaza o nevoie de atentie permanenta asupra lichiditatii curente.
Din perspectiva finantarii, compania are datorii totale de 70.556.044 lei si capitaluri proprii de 78.075.270 lei. Rata indatorarii de 46,41% indica un nivel moderat al dependentei de finantare externa, fara a semnala o presiune excesiva asupra structurii de capital. In acelasi timp, capitalurile proprii depasesc nivelul datoriilor, ceea ce ofera un grad bun de stabilitate financiara si capacitate de absorbtie a unor eventuale fluctuatii de piata.
Rentabilitatea este un alt punct favorabil. ROE de 17,80% arata ca societatea utilizeaza eficient capitalul propriu pentru a genera profit, un indicator bun pentru actionari si pentru calitatea managementului financiar. Raportat la 170 de angajati, compania sustine o activitate ampla, ceea ce indica un nivel bun de productivitate comerciala.
Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de datele prezentate. Nurvil SRL apare ca o companie matura, profitabila si relativ bine echilibrata financiar, cu un model de afaceri robust, dar care trebuie sa gestioneze atent lichiditatea si sensibilitatea profitului la eventuale scaderi de marja.
Puncte forte
- Compania genereaza un volum foarte mare de afaceri si un profit net de 13.899.743 lei, ceea ce confirma capacitatea de executie comerciala.
- Structura financiara este relativ echilibrata, cu capitaluri proprii de 78.075.270 lei peste nivelul datoriilor totale de 70.556.044 lei.
- ROE de 17,80% indica o utilizare eficienta a capitalului propriu si o rentabilitate buna pentru actionari.
Factori de risc
- Marja neta de 3,52% este relativ redusa, ceea ce face profitabilitatea sensibila la cresterea costurilor sau la presiuni comerciale.
- Numerarul de 1.560.470 lei este modest raportat la dimensiunea activitatii, ceea ce poate pune presiune pe lichiditatea curenta.
- Rata indatorarii de 46,41% este controlabila, dar necesita disciplina financiara pentru a evita deteriorarea echilibrului bilantier.
Informatii Companie:
CUI: 8517267
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 1996
Contact:
Adresă: Str. Raureni, nr. 38
Telefon:
Fax: 0250703644
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 394.342.841 | 432.605.891 | 337.710.312 | 317.855.721 | 339.406.229 | 315.020.738 |
| Venituri totale | 399.495.560 | 434.644.139 | 340.222.658 | 323.436.332 | 344.890.200 | 319.979.642 |
| Cheltuieli totale | 382.132.905 | 413.315.640 | 321.042.357 | 308.195.054 | 331.150.265 | 306.763.377 |
| Profit net | 13.899.743 | 18.897.449 | 16.724.377 | 13.427.288 | 11.947.276 | 11.430.284 |
| Total active | 152.042.213 | 126.585.763 | 121.937.907 | 92.384.564 | 82.781.793 | 84.556.253 |
| Total datorii | 70.556.044 | 58.752.153 | 72.718.414 | 36.800.429 | 40.079.655 | 53.517.824 |
| Capitaluri proprii | 78.075.270 | 64.175.527 | 45.324.595 | 51.628.691 | 38.550.491 | 26.603.215 |
| Casa si conturi banci | 1.560.470 | 2.872.942 | 2.873.499 | 5.304.190 | 2.702.543 | 5.529.646 |
| Nr. angajati | 170 | 166 | 156 | 162 | 166 | 158 |
| Capital subscris | 492.000 | 492.000 | 492.000 | 492.000 | 492.000 | 492.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.