Sari la continut

Odu România Manufacturing SRL

Locație: Sibiu, Sibiu

Descriere:

Bine ați venit la Odu România Manufacturing SRL! Suntem o companie din Sibiu, județul Sibiu, cu activitate în domeniul fabricarea dispozitivelor de conexiune pentru fire si cabluri electrice si electronice.

Cu sediul la Str. Varsovia, Nr. 3, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 18337190, înregistrare J32/129/2006.

Analiza Financiara:

Rezumat: Odu România Manufacturing SRL este o companie industrială solidă din Sibiu, cu o creștere a cifrei de afaceri de 14,2% în 2024 și o structură financiară în îmbunătățire, marcată de reducerea datoriilor și consolidarea capitalurilor proprii, în ciuda unei ușoare compresii a marjei de profit.
Odu România Manufacturing SRL este un producător consacrat de dispozitive de conexiune pentru fire și cabluri electrice și electronice, activând în Sibiu din 2006. Cu un scor financiar de 85 din 100, compania demonstrează o soliditate remarcabilă în sectorul industrial românesc.

**Evoluția cifrei de afaceri și a veniturilor**

În 2024, compania a înregistrat o cifră de afaceri de 345.918.295 RON, marcând o creștere semnificativă de aproximativ 14,2% față de 303.019.715 RON în 2023. Această expansiune reflectă o cerere robustă pentru produsele companiei și o capacitate operațională în creștere, susținută și de majorarea numărului de angajați de la 503 la 532. Productivitatea per angajat s-a îmbunătățit, ajungând la aproximativ 650.000 RON cifră de afaceri per salariat, față de 602.000 RON în anul anterior.

**Profitabilitate și marje**

În ciuda creșterii puternice a veniturilor, profitul net a scăzut ușor de la 8.198.764 RON la 7.301.880 RON, iar marja de profit s-a comprimat de la 2,71% la 2,11%. Aceasta indică o presiune mai accentuată pe costuri în 2024 - o situație frecventă în industria producătoare, unde costurile cu forța de muncă și materiile prime cresc în paralel cu extinderea activității. Cheltuielile totale au urcat la 344.693.608 RON, reprezentând 97,1% din veniturile totale, față de 96,9% în 2023.

**Structura financiară și gradul de îndatorare**

Un element pozitiv notabil este reducerea semnificativă a datoriilor totale cu aproximativ 16,7%, de la 69.391.463 RON la 57.792.500 RON. Rata de îndatorare s-a îmbunătățit substanțial, de la 40,99% la 34,39%, ceea ce denotă un management financiar prudent și o capacitate crescută de a face față obligațiilor. Capitalurile proprii au crescut de la 62.135.566 RON la 69.437.446 RON, consolidând baza financiară a companiei.

**Lichiditate și active**

Un aspect care merită atenție este scăderea numerarului și a conturilor bancare de la 5.163.263 RON la 2.450.406 RON - o reducere de peste 52%. Deși activele totale s-au menținut relativ stabile (168.050.299 RON față de 169.280.910 RON), diminuarea lichidităților imediate poate indica reinvestirea agresivă în operațiuni sau achitarea datoriilor. Activele imobilizate au crescut ușor la 101.554.665 RON, reflectând investiții continue în capacitățile de producție.

**Concluzie**

Odu România Manufacturing SRL prezintă o companie matură și profitabilă, cu o traiectorie clară de creștere a veniturilor și o structură financiară în consolidare. ROE-ul de 10,52% rămâne acceptabil pentru industria producătoare, chiar dacă este în ușoară scădere față de 13,19% în 2023. Compania îmbină cu succes expansiunea comercială cu disciplina financiară, poziționându-se ca un jucător important în lanțul de aprovizionare al industriei electrice din România.
Puncte forte
  • Creștere solidă a cifrei de afaceri de +14,2% în 2024, demonstrând expansiunea continuă a activității și cererea ridicată pentru produsele companiei.
  • Reducere semnificativă a datoriilor totale cu 16,7%, îmbunătățind rata de îndatorare de la 40,99% la 34,39% și consolidând stabilitatea financiară.
  • Capitaluri proprii în creștere cu 11,75%, de la 62,1 milioane la 69,4 milioane RON, reflectând acumularea de valoare pentru acționari.
  • Productivitate per angajat în creștere (circa 650.000 RON/salariat față de 602.000 RON în 2023), cu o forță de muncă extinsă la 532 de angajați.
Factori de risc
  • Compresia marjei de profit de la 2,71% la 2,11%, în ciuda creșterii veniturilor, semnalând o presiune crescută a costurilor operaționale ce poate afecta profitabilitatea pe termen mediu.
  • Scăderea drastică a numerarului cu peste 52% (de la 5,16 milioane la 2,45 milioane RON) poate genera vulnerabilitate la șocuri de lichiditate pe termen scurt.
  • Declinul ROE de la 13,19% la 10,52% indică o eficiență mai scăzută în generarea de randamente pentru acționari, tendință ce necesită monitorizare atentă.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 01.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 18337190
Cod CAEN: 2733
Anul înființării: 2006

Contact:

Adresă: Str. Varsovia, Nr. 3

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea dispozitivelor de conexiune pentru fire si cabluri electrice si electronice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 345.918.295 303.019.715 282.587.784 224.852.562 193.015.366 185.665.598
Venituri totale 355.052.946 303.816.655 288.581.755 231.700.094 192.627.293 187.106.503
Cheltuieli totale 344.693.608 294.267.371 283.012.084 226.928.772 185.438.592 181.764.003
Profit net 7.301.880 8.198.764 4.780.564 4.169.969 6.231.969 4.539.367
Total active 168.050.299 169.280.910 147.029.446 68.934.688 53.342.597 44.314.402
Total datorii 57.792.500 69.391.463 75.533.522 17.288.792 7.298.873 4.754.760
Capitaluri proprii 69.437.446 62.135.566 53.936.802 49.156.238 44.986.269 38.754.299
Casa si conturi banci 2.450.406 5.163.263 10.026.792 919.659 1.146.833 2.050.601
Nr. angajati 532 503 469 401 409 509
Capital subscris 1.800.000 1.800.000 1.800.000 1.800.000 1.800.000 1.800.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Logos Elektronik SRL

Echipamente Electrice

Radesti

Electromobigam SRL

Echipamente Electrice

Smardan

Nordelectronica East SRL

Echipamente Electrice

Arad

Contac Solutions Eu S.R.L.

Echipamente Electrice

Arad

Fiberapp S.R.L.

Echipamente Electrice

Satu Mare

A & D Prod Asamblări SRL

Echipamente Electrice

Arad

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te