Sari la continut

Oltwam S.R.L.

Locație: Crampoia, Olt

Descriere:

Oltwam S.R.L. - companie activă în sectorul comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate, cu sediul în Crampoia, Olt.

Informații de contact și identificare:
• Adresă:
• CUI: 11179581
• Registrul Comerțului: J28/360/1998

Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!

Analiza Financiara:

Rezumat: Oltwam S.R.L. este o companie matura si profitabila, cu o pozitie financiara solida construita in 26 de ani de activitate in distributia de carburanti, evidentiata de un ROE de 28,62% si o rata de indatorare controlata de 45,79%. Principalele riscuri sunt legate de expunerea sectoriala la volatilitatea preturilor la combustibili si de tranzitia energetica in curs la nivel european.
Oltwam S.R.L. este o companie cu sediul in Crampoia, judetul Olt, activa din 1998 in domeniul comertului cu amanuntul al carburantilor (CAEN 4730). Cu peste 26 de ani de activitate, compania a reusit sa construiasca o pozitie solida pe piata regionala a distributiei de carburanti, atingand in 2024 o cifra de afaceri de 164.699.252 RON - o performanta remarcabila pentru un operator din mediul rural.

Performanta financiara a anului 2024 reflecta un model de business matur si disciplinat. Veniturile totale de 166.271.812 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 1,57 milioane RON, indicand existenta unor venituri auxiliare (financiare sau din alte activitati). Cheltuielile totale de 155.811.417 RON sunt gestionate eficient, generand un profit net de 9.192.538 RON si o marja de profit neta de 5,58%. Aceasta marja este tipica pentru comertul cu carburanti, sector caracterizat prin volume mari si marje reduse, si se situeaza la un nivel satisfacator in contextul volatilitatii preturilor la combustibili.

Structura bilantiera denota o companie cu o situatie financiara echilibrata. Activele totale de 59.249.841 RON sunt compuse predominant din active circulante (42.771.165 RON - 72% din total), ceea ce reflecta specificul activitatii de distributie. Activele imobilizate de 16.478.676 RON reprezinta infrastructura fizica a retelei de statii. Numerarul disponibil de 2.640.505 RON asigura o lichiditate operationala adecvata.

Din perspectiva gradului de indatorare, compania prezinta o rata de 45,79%, ceea ce indica un echilibru rezonabil intre finantarea prin capital propriu (32.118.720 RON) si cea prin datorii (27.131.121 RON). Raportul capitaluri proprii - datorii este favorabil, compania finantandu-se majoritar din resurse proprii acumulate de-a lungul anilor, in contrast evident cu capitalul social simbolic de 210 RON inregistrat la infiintare.

Randamentul capitalului propriu (ROE) de 28,62% este un indicator de performanta excelent, demonstrand ca managementul valorifica eficient resursele proprii ale companiei. Acest nivel de ROE este superior mediei sectorului si semnaleaza o alocare eficienta a capitalului.

Cei 87 de angajati sustin o cifra de afaceri pe salariat de aproximativ 1.893.094 RON, productivitate ridicata specifica sectorului de distributie de carburanti. Scorul financiar global de 75 din 100 confirma profilul unei companii stabile, profitabile si bine administrate, cu o prezenta solida pe piata locala si regionala dupa aproape trei decenii de activitate continua.
Puncte forte
  • Longevitate si stabilitate operationala - 26 de ani de activitate neintrerupta in sectorul carburantilor, cu acumulare consistenta de capital propriu (32.118.720 RON) pornind de la un capital social de 210 RON.
  • ROE de 28,62% si profitabilitate neta solida - randamentul capitalului propriu depaseste semnificativ media sectorului, indicand management financiar eficient si alocare optima a resurselor.
  • Structura financiara echilibrata - rata de indatorare de 45,79% reflecta un mix sanatos intre finantarea proprie si cea externa, fara dependenta excesiva de creditori.
  • Productivitate ridicata per angajat - cifra de afaceri de aproximativ 1,89 milioane RON per salariat demonstreaza eficienta operationala a celor 87 de angajati.
Factori de risc
  • Expunere la volatilitatea preturilor la carburanti - marja de profit de 5,58% lasa spatiu limitat de absorbtie in cazul unor socuri de pret pe piata petroliera sau al cresterii costurilor operationale.
  • Concentrare geografica si dependenta de un singur segment - activitatea focalizata pe comertul cu carburanti intr-o zona rurala (Crampoia, Olt) genereaza vulnerabilitate fata de schimbarile legislative (taxare carburanti, subventii vehicule electrice) si fata de evolutia demografica a zonei.
  • Lichiditate imediata limitata - numerarul disponibil de 2.640.505 RON reprezinta aproximativ 6,2% din activele circulante, un nivel care poate deveni insuficient in cazul unor perturbari bruste ale lantului de aprovizionare sau al unor plati neprevazute.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 11.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 11179581
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1998

Contact:

Adresă: Nr. 9
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 164.699.252 148.172.215 142.995.370 106.466.201 75.804.249 68.856.808
Venituri totale 166.271.812 150.389.786 144.280.014 107.326.282 75.878.062 68.942.565
Cheltuieli totale 155.811.417 140.906.090 134.859.880 98.661.553 69.110.616 63.745.853
Profit net 9.192.538 8.281.733 8.261.682 7.540.680 6.001.485 4.534.948
Total active 59.249.841 39.993.224 30.546.440 28.726.699 23.714.225 13.922.862
Total datorii 27.131.121 13.806.172 12.297.518 5.665.776 7.720.298 764.606
Capitaluri proprii 32.118.720 26.187.052 18.248.922 23.060.923 15.993.927 13.158.256
Casa si conturi banci 2.640.505 2.526.060 1.742.481 6.389.106 4.702.696 989.115
Nr. angajati 87 78 70 61 49 45
Capital subscris 210 210 210 210 210 210
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Andra Maria Butcaru S.R.L.

Cărți, Ziare și Papetărie

Mihail Kogalniceanu

Nla Mart S.R.L.

Comerț Cu Amănuntul

Sat Potlogi, Comuna Potlogi

Claber Impex SRL

Îmbrăcăminte și Încălțăminte

Gilau

Easy Start S.R.L.

Supermarketuri și Magazine

București Sectorul 3

Roua Ionuț SRL

Supermarketuri și Magazine

Goruia

Chirac Florentina-Larisa Persoană Fizică Autorizată

Articole Sportive și Recreaționale

Nehoiu

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te