Orange Services SRL
Locație: Sector 2, Bucuresti
Descriere:
Cu expertiză în activitati de telecomunicatii prin retele fara cablu (exclusiv prin satelit), Orange Services SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Sector 2 și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 31484270, activează din județul Bucuresti.
Adresa sediului: Str. Gara Herastrau, Nr. 4. Număr Registrul Comerțului: J40/4718/2013.
Analiza Financiara:
Rezumat: Orange Services SRL a inregistrat in 2024 o performanta financiara remarcabila, cu o crestere a cifrei de afaceri de 21,4% si o majorare a profitului net cu 66,9% fata de anul precedent, consolidandu-si pozitia de entitate-cheie in ecosistemul telecomunicatiilor mobile din Romania.
Orange Services SRL (CUI 31484270), infiintata in 2013 in Sectorul 2 din Bucuresti, activeaza in domeniul telecomunicatiilor fara cablu (CAEN 6120) si a incheiat exercitiul financiar 2024 cu rezultate deosebit de solide, reflectate in scorul financiar de 90/100.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a crescut de la 445.033.009 RON in 2023 la 540.516.255 RON in 2024, un avans de aproximativ 21,4%. Veniturile totale au atins 559.440.272 RON, in timp ce cheltuielile totale au fost tinute sub control la 491.651.640 RON, generand un profit net de 57.845.483 RON - cu 66,9% mai mare decat cei 34.676.777 RON raportati in 2023. Aceasta accelerare a profitabilitatii demonstreaza un management eficient al costurilor si o scalare pozitiva a operatiunilor.
**Marje si rentabilitate**
Marja de profit net s-a imbunatatit semnificativ, de la 7,79% in 2023 la 10,70% in 2024, semn ca veniturile au crescut mai rapid decat cheltuielile. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a urcat de la 38,40% la 48,83%, un nivel exceptional care indica o utilizare foarte eficienta a capitalului propriu. Aceste cifre plaseaza compania net peste media sectorului.
**Structura bilantiera**
Activele totale au crescut de la 155.109.287 RON la 193.496.841 RON (+24,7%), sustinute in principal de activele circulante (181.246.248 RON), care reprezinta circa 93,7% din totalul activelor. Numerarul si conturile curente au crescut de la 27.304.620 RON la 42.530.771 RON, indicand o lichiditate confortabila. Activele imobilizate sunt reduse (10.427.830 RON), specific unui model de afaceri orientat catre servicii, nu catre infrastructura proprie.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale au crescut usor de la 63.382.915 RON la 74.067.813 RON, insa rata indatorarii s-a redus de la 40,86% la 38,28%, ceea ce arata ca baza de capital propriu creste mai repede decat obligatiile. Capitalurile proprii au ajuns la 118.459.154 RON, fata de 90.313.672 RON in 2023, consolidand solvabilitatea companiei. Capitalul subscris ramas la 50.000 RON este simptom al modelului tipic filialei mari, unde finantarea vine din profiturile reinvestite.
**Resurse umane**
Efectivul de personal a crescut de la 1.604 la 1.765 angajati (+10%), paralel cu cresterea cifrei de afaceri, ceea ce sugereaza o productivitate per angajat in crestere.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a crescut de la 445.033.009 RON in 2023 la 540.516.255 RON in 2024, un avans de aproximativ 21,4%. Veniturile totale au atins 559.440.272 RON, in timp ce cheltuielile totale au fost tinute sub control la 491.651.640 RON, generand un profit net de 57.845.483 RON - cu 66,9% mai mare decat cei 34.676.777 RON raportati in 2023. Aceasta accelerare a profitabilitatii demonstreaza un management eficient al costurilor si o scalare pozitiva a operatiunilor.
**Marje si rentabilitate**
Marja de profit net s-a imbunatatit semnificativ, de la 7,79% in 2023 la 10,70% in 2024, semn ca veniturile au crescut mai rapid decat cheltuielile. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a urcat de la 38,40% la 48,83%, un nivel exceptional care indica o utilizare foarte eficienta a capitalului propriu. Aceste cifre plaseaza compania net peste media sectorului.
**Structura bilantiera**
Activele totale au crescut de la 155.109.287 RON la 193.496.841 RON (+24,7%), sustinute in principal de activele circulante (181.246.248 RON), care reprezinta circa 93,7% din totalul activelor. Numerarul si conturile curente au crescut de la 27.304.620 RON la 42.530.771 RON, indicand o lichiditate confortabila. Activele imobilizate sunt reduse (10.427.830 RON), specific unui model de afaceri orientat catre servicii, nu catre infrastructura proprie.
**Structura financiara si indatorare**
Datoriile totale au crescut usor de la 63.382.915 RON la 74.067.813 RON, insa rata indatorarii s-a redus de la 40,86% la 38,28%, ceea ce arata ca baza de capital propriu creste mai repede decat obligatiile. Capitalurile proprii au ajuns la 118.459.154 RON, fata de 90.313.672 RON in 2023, consolidand solvabilitatea companiei. Capitalul subscris ramas la 50.000 RON este simptom al modelului tipic filialei mari, unde finantarea vine din profiturile reinvestite.
**Resurse umane**
Efectivul de personal a crescut de la 1.604 la 1.765 angajati (+10%), paralel cu cresterea cifrei de afaceri, ceea ce sugereaza o productivitate per angajat in crestere.
Puncte forte
- Crestere accelerata a profitabilitatii - profitul net a crescut cu 66,9% in 2024, iar marja neta a urcat de la 7,79% la 10,70%, demonstrand scalabilitatea modelului de afaceri.
- Rentabilitate exceptionala a capitalului propriu (ROE de 48,83%), cu mult peste media sectorului, indicand o alocare extrem de eficienta a resurselor financiare.
- Lichiditate solida - numerarul disponibil de 42.530.771 RON si predominanta activelor circulante (93,7% din total active) asigura capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt fara presiuni.
- Indatorare in scadere si capital propriu in crestere - rata indatorarii s-a redus cu 2,58 puncte procentuale, iar capitalurile proprii au crescut cu 31,2%, consolidand rezistenta financiara a companiei.
Factori de risc
- Dependenta de grupul-mama Orange - ca filiala a unui grup international, compania poate fi expusa la decizii strategice centralizate (restructurari, transferuri de activitati) care sa afecteze performanta locala independent de rezultatele proprii.
- Concentrare ridicata a activelor in active circulante (93,7%) si active imobilizate reduse - desi indica flexibilitate, poate reflecta dependenta de infrastructura detinuta de entitati afiliate, cu riscuri la renegocierea contractelor intercompany.
- Presiunea competitiva si reglementara in telecomunicatii - sectorul este supus reglementarilor ANCOM si concurentei intense (Digi, Vodafone, Telekom), care pot comprima marjele pe termen mediu, mai ales in contextul investitiilor in retele 5G.
Informatii Companie:
CUI: 31484270
Cod CAEN: 6120
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: Str. Gara Herastrau, Nr. 4
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de telecomunicatii prin retele fara cablu (exclusiv prin satelit)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 540.516.255 | 445.033.009 | 331.080.772 | 281.938.475 | 236.985.875 | 207.205.187 |
| Venituri totale | 559.440.272 | 448.269.114 | 332.680.376 | 284.629.426 | 241.057.841 | 208.391.958 |
| Cheltuieli totale | 491.651.640 | 407.058.529 | 304.583.276 | 257.637.737 | 216.614.414 | 195.532.975 |
| Profit net | 57.845.483 | 34.676.777 | 23.493.938 | 22.589.486 | 20.735.002 | 10.448.044 |
| Total active | 193.496.841 | 155.109.287 | 132.162.673 | 99.780.339 | 83.328.594 | 84.109.465 |
| Total datorii | 74.067.813 | 63.382.915 | 49.092.860 | 41.476.023 | 25.239.444 | 23.371.915 |
| Capitaluri proprii | 118.459.154 | 90.313.672 | 80.386.894 | 56.892.956 | 57.303.470 | 60.568.468 |
| Casa si conturi banci | 42.530.771 | 27.304.620 | 35.663.181 | 13.594.603 | 18.579.883 | 22.004.720 |
| Nr. angajati | 1765 | 1604 | 1201 | 1140 | 1067 | 1047 |
| Capital subscris | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.