Sari la continut

Pet Star Recycling S.R.L.

Locație: Slobozia, Ialomita

Descriere:

Cu sediul în Slobozia, Ialomita, Pet Star Recycling S.R.L. activează în domeniul recuperarea materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J21/377/2018, având codul unic de identificare 39633580.

Adresa noastră: Sos. Bucuresti-Constanta DN 2A, Slobozia, Ialomita.

Analiza Financiara:

Rezumat: Pet Star Recycling S.R.L. a inregistrat in 2024 o performanta financiara remarcabila, cu o crestere a cifrei de afaceri de 26,5% si o explozie a profitului net de peste 428% fata de 2023, pozitionandu-se ca un jucator serios in sectorul reciclarii din Romania.
Pet Star Recycling S.R.L., infiintata in 2018 la Slobozia (judetul Ialomita) si avand ca obiect principal de activitate recuperarea materialelor reciclabile sortate (CAEN 3832), a traversat in 2024 cel mai bun an din istoria sa operationala, conform datelor financiare disponibile.

**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**

Cifra de afaceri a crescut de la 83.438.407 RON in 2023 la 105.565.049 RON in 2024, o avansare de aproximativ 26,5% intr-un singur exercitiu financiar. Aceasta dinamica depaseste cu mult rata medie de crestere a sectorului si semnaleaza fie extinderea capacitatilor de colectare si procesare, fie obtinerea unor contracte noi cu volume semnificative. Veniturile totale au atins 109.387.900 RON, in timp ce cheltuielile totale au fost mentinute la 100.302.906 RON, generand un profit net de 7.827.364 RON - de aproape cinci ori mai mare decat cei 1.480.563 RON inregistrati in 2023. Marja de profit net a sarit de la 1,77% la 7,41%, o imbunatatire substantiala care reflecta un control mai bun al costurilor si/sau un mix de contracte mai favorabil.

**Structura activelor si gradul de indatorare**

Compania opereaza cu un bilant dominat de active imobilizate: din totalul de 158.667.662 RON active, 131.500.917 RON sunt imobilizari (83%), specific pentru o afacere capital-intensiva care necesita echipamente industriale de sortare si procesare. Activele circulante totalizau 26.806.159 RON, cu un numerar disponibil de 1.895.848 RON - o pozitie de lichiditate modesta, dar semnificativ imbunatatita fata de cei 90.731 RON din 2023.

Principala zona de atentie ramane gradul ridicat de indatorare: datoriile totale de 114.147.252 RON reprezinta 71,94% din totalul activelor, iar capitalurile proprii de doar 16.602.155 RON sunt modeste in raport cu masa creditelor. Totusi, rata indatorarii s-a imbunatatit marginal fata de 73,15% cat era in 2023, iar capitalurile proprii au crescut de la 8.774.790 RON la 16.602.155 RON - aproape s-au dublat intr-un an, sustinute de profitul reinvestit.

**Randamentul capitalului propriu si eficienta operationala**

ROE (Return on Equity) a urcat spectaculos de la 16,87% in 2023 la 47,15% in 2024, un randament exceptional care reflecta folosirea eficienta a capitalului propriu, partial amplificata de efectul de levier financiar. Cu 141 de angajati (fata de 137 in 2023), compania a crescut productivitatea per salariat in paralel cu expansiunea operatiunilor.

**Contextul sectorial**

Sectorul de reciclare beneficiaza de un cadru favorabil la nivel european - directivele UE privind economia circulara si obiectivele de colectare selectiva pentru 2030 creeaza o cerere structurala in crestere pentru serviciile pe care Pet Star Recycling le ofera. Pozitionarea geografica in Ialomita, zona cu potential agricol si industrial, poate reprezenta un avantaj logistic pentru colectarea deseurilor din zona de est a Munteniei.

**Concluzie**

Cu un scor financiar de 80/100, compania prezinta o traiectorie ascendenta clara. Principala vulnerabilitate ramane dependenta masiva de finantare externa, care o expune la riscuri de refinantare si crestere a dobanzilor. Daca tendinta de crestere a profitabilitatii este mentinuta, compania ar putea sa-si reduca semnificativ gradul de indatorare in urmatorii 3-5 ani.
Puncte forte
  • Crestere puternica a cifrei de afaceri (+26,5%) si explozie a profitului net (+428% fata de 2023), cu marja neta crescuta de la 1,77% la 7,41% - semn al maturizarii operationale.
  • ROE exceptional de 47,15% in 2024, aproape triplu fata de 2023, indicand o utilizare extrem de eficienta a capitalului propriu si o creare solida de valoare pentru actionari.
  • Pozitionare strategica intr-un sector cu crestere structurala sustinuta de reglementarile UE privind economia circulara si obiectivele de reciclare pentru 2030.
  • Capitalizare proprie in crestere rapida - capitalurile proprii aproape s-au dublat in 2024 (de la 8,77 milioane la 16,6 milioane RON), reducand presiunea pe levier si imbunatatind soliditatea bilantiera.
Factori de risc
  • Grad ridicat de indatorare (71,94%) cu datorii totale de 114.147.252 RON fata de capitaluri proprii de doar 16,6 milioane RON - compania este vulnerabila la cresterea dobanzilor sau la dificultati de refinantare.
  • Lichiditate redusa: numerarul disponibil de 1.895.848 RON acopera mai putin de 2% din datoriile totale, iar activele imobilizate (83% din total) limiteaza flexibilitatea financiara in situatii de criza.
  • Concentrarea masiva in active fixe (echipamente industriale) creeaza risc de depreciere tehnologica si necesita reinvestitii periodice semnificative pentru mentinerea competitivitatii operationale.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 13.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 39633580
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2018

Contact:

Adresă: Sos. Bucuresti-Constanta DN 2A
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Recuperarea materialelor reciclabile sortate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 105.565.049 83.438.407 122.417.338 19.029.886 0 0
Venituri totale 109.387.900 87.778.279 136.974.767 41.581.236 10.321.248 1.119.372
Cheltuieli totale 100.302.906 86.149.068 129.123.203 40.772.356 10.320.578 1.119.356
Profit net 7.827.364 1.480.563 6.811.134 444.920 663 16
Total active 158.667.662 144.736.176 149.631.530 144.653.898 120.841.279 60.916.396
Total datorii 114.147.252 105.873.090 109.633.913 122.034.481 97.967.357 60.871.835
Capitaluri proprii 16.602.155 8.774.790 7.294.227 490.145 45.225 44.561
Casa si conturi banci 1.895.848 90.731 788.663 80.886 3.279.583 34.575.233
Nr. angajati 141 137 129 56 9 3
Capital subscris 100.100 100.100 100.100 100.100 100.100 100.100
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te