Sari la continut

Pietta Glass Working SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre PIETTA GLASS WORKING SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/587/2000. Sediul social se află pe Str. BEREVOI...

Locație: Valenii de Munte, Prahova

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre PIETTA GLASS WORKING SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/587/2000. Sediul social se află pe Str. BEREVOIESTI, nr. 77-79, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244280959 sau la fax 0244281105. Alege PIETTA GLASS WORKING SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Pietta Glass Working SRL este un producator important din industria sticlei plate din Romania, cu o cifra de afaceri de peste 173 de milioane de lei in 2024, insa inregistreaza o pierdere neta de 2,6 milioane lei, semnalând presiuni semnificative asupra rentabilitatii operationale.
Pietta Glass Working SRL, cu sediul in Valenii de Munte, judetul Prahova, activeaza in domeniul prelucrarii si fasonarii sticlei plate (cod CAEN 2312) de peste 24 de ani, ceea ce ii confera o pozitie consolidata pe piata locala si regionala.

Din perspectiva dimensiunii, compania se incadreaza in categoria intreprinderilor mari, cu o cifra de afaceri de 173.671.248 RON si un personal de 440 de angajati. Veniturile totale au atins 176.156.846 RON, insa cheltuielile totale de 178.792.706 RON au depasit aceasta valoare, generand o pierdere neta de 2.635.860 RON si o marja de profit negativa de -1,52%.

Aceasta situatie indica o presiune accentuata pe costurile operationale, probabil influentata de preturile ridicate la energie (relevante in special in industria sticlei, un sector energointensiv), de costurile cu materiile prime sau de presiunile salariale. Diferenta relativ mica dintre venituri si cheltuieli sugereaza ca nu este vorba de o criza structurala profunda, ci mai degraba de un an dificil din punct de vedere al conditiilor de piata.

Structura bilantiera arata active totale de 113.420.635 RON, dintre care activele imobilizate reprezinta 49.841.278 RON, iar activele circulante 63.036.261 RON. Nivelul extrem de redus al numerarului - doar 95 RON - este un semnal de alarma sever privind lichiditatea imediata a companiei, indicand o dependenta pronuntata de linii de credit sau de fluxuri de incasari foarte rapide.

Datoriile totale se ridica la 56.660.703 RON, iar rata de indatorare de 49,96% reflecta un echilibru aproximativ intre finantarea prin datorii si finantarea prin capital propriu (49.993.088 RON). Aceasta structura este acceptabila pentru un producator industrial cu active fixe semnificative, insa devine ingrijoratoare in contextul pierderilor curente.

Randamentul capitalului propriu (ROE) negativ de -5,27% confirma ca, in 2024, compania nu a reusit sa genereze valoare pentru actionari. Capitalul subscris de 51.535.320 RON este superior capitalului propriu total, ceea ce sugereaza ca pierderile cumulate au erodat partial rezervele constituite.

Scorul financiar de 50/100 reflecta corect o companie aflata intr-un echilibru fragil - cu o baza operationala solida si o experienta de piata indelungata, dar confruntata cu provocari reale de rentabilitate si lichiditate in exercitiul financiar 2024.
Puncte forte
  • Companie cu experienta de peste 24 de ani in industria sticlei, cu o cifra de afaceri impresionanta de peste 173 de milioane de lei, ceea ce indica o pozitie comerciala solida si relatii durabile cu clientii.
  • Forta de munca semnificativa de 440 de angajati si active imobilizate de aproape 50 de milioane de lei reflecta o capacitate de productie robusta si investitii consistente in infrastructura.
  • Rata de indatorare echilibrata de 49,96% sugereaza o structura de finantare prudenta, fara o dependenta excesiva de credite externe.
  • Diferenta relativa mica dintre venituri si cheltuieli (-1,52% marja) indica faptul ca pierderile sunt conjuncturale si nu structurale, existand potential real de revenire la profitabilitate.
Factori de risc
  • Numerarul extrem de redus - doar 95 RON - reprezinta un risc critic de lichiditate imediata; orice intarziere in incasari sau obligatie financiara urgenta poate crea dificultati severe de plata.
  • Pierderea neta de 2.635.860 RON si ROE-ul negativ de -5,27% semnaleaza ca modelul operational actual nu genereaza rentabilitate, iar continuarea acestei tendinte ar eroda treptat capitalul propriu.
  • Industria sticlei este puternic dependenta de costurile energetice si de cererea din constructii si automotive - volatilitatea acestor factori externi poate amplifica presiunile deja existente asupra marjelor.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 06.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 13187360
Cod CAEN: 2312
Anul înființării: 2000

Contact:

Adresă: Str. Berevoiesti, Nr. 77-79
Telefon:
Fax: 0244281105

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Prelucrarea si fasonarea sticlei plate
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 190.274.841 173.671.248 189.346.027 166.224.857 152.564.790 127.881.186 149.137.375
Venituri totale 195.237.300 176.156.846 190.666.743 171.271.191 157.198.547 137.191.798 155.513.022
Cheltuieli totale 190.920.794 178.792.706 188.482.244 172.985.999 162.952.861 137.583.308 158.514.764
Profit net 4.292.362 -2.635.860 2.184.499 -1.714.808 -5.754.314 -391.510 -3.001.742
Total active 106.388.719 113.420.635 105.226.332 108.128.978 109.056.212 106.066.935 93.588.438
Total datorii 49.375.068 56.660.703 44.580.981 100.402.016 99.041.572 93.264.453 79.720.705
Capitaluri proprii 54.285.449 49.993.088 52.628.947 464.073 2.219.886 7.958.768 8.607.116
Casa si conturi banci 36 95 1.228.682 308.269 0 1.099.712 33.405
Nr. angajati 456 440 451 480 501 494 558
Capital subscris 51.535.320 51.535.320 51.535.320 1.554.945 1.554.945 1.554.945 1.554.945
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te