Plusauto S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre PLUSAUTO S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J16/669/1992. Sediul social se află pe Str. CARACAL, nr. 254...
Locație: Malu Mare, Dolj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre PLUSAUTO S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J16/669/1992. Sediul social se află pe Str. CARACAL, nr. 254, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0351438225. Alege PLUSAUTO S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Plusauto S.R.L. este un dealer auto matur si financiar sanatos, cu o cifra de afaceri de peste 114 milioane RON si o structura de capital solida, insa marja de profit ingusta de 3,95% impune o gestionare riguroasa a costurilor pentru mentinerea profitabilitatii in contextul transformarilor din industria auto.
Plusauto S.R.L. este un dealer auto cu o prezenta solida pe piata din Oltenia, activ de peste 32 de ani (infiintat in 1992), specializat in comertul cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511). Cu un scor financiar de 75/100, compania demonstreaza o pozitie stabila, sustinuta de cifre semnificative pentru un jucator regional.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri de 114.406.863 RON plaseaza Plusauto printre dealerii de dimensiuni medii-mari din Romania, remarcabila in contextul locatiei din Malu Mare, judetul Dolj. Veniturile totale de 122.549.176 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 8.142.313 RON, diferenta provenind probabil din servicii post-vanzare, inchirieri sau alte activitati conexe. Marja de profit neta de 3,95% este reprezentativa pentru sectorul de distributie auto, unde presiunile concurentiale si costurile ridicate de achizitie comprima profitabilitatea. Profitul net de 4.524.064 RON confirma ca afacerea genereaza valoare reala pentru actionari.
**Eficienta si productivitate**
Cu 84 de angajati, compania realizeaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.362.000 RON per salariat, o performanta solida in comertul auto romanesc. Cheltuielile totale de 117.318.782 RON reprezinta 95,7% din veniturile totale, un raport tipic pentru distributia auto, sector cu volum mare si marje inguste.
**Soliditate financiara si lichiditate**
Structura bilantiera este sanatoasa. Activele circulante de 38.843.574 RON depasesc semnificativ datoriile totale de 20.024.739 RON, rezultand un raport curent de aproximativ 1,94 - nivel confortabil care indica capacitate buna de onorare a obligatiilor pe termen scurt. Numerarul si conturile bancare de 10.925.015 RON reprezinta o rezerva de lichiditate substantiala, echivalenta cu aproximativ 55% din datoriile totale.
Activele imobilizate de 10.082.726 RON (circa 20,6% din totalul activelor) reflecta un model de afacere cu capital fix redus, tipic pentru distribuitorii auto care nu detin infrastructura de productie. Stocurile si creantele reprezinta probabil cea mai mare parte din activele circulante.
**Structura de capital si rentabilitate**
Capitalurile proprii de 27.254.285 RON depasesc datoriile totale, indicand o companie cu autofinantare predominanta. Rata indatorarii de 40,88% se situeaza in zona moderata - compania utilizeaza levierul financiar intr-o maniera prudenta. ROE de 16,60% este un randament solid pentru un dealer auto, semnificand ca fiecare leu investit de actionari genereaza aproximativ 0,17 RON profit anual net. Capitalul subscris de 500.000 RON, mult inferior capitalurilor proprii acumulate de 27.254.285 RON, arata o crestere organica sustinuta de-a lungul celor trei decenii de activitate.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri de 114.406.863 RON plaseaza Plusauto printre dealerii de dimensiuni medii-mari din Romania, remarcabila in contextul locatiei din Malu Mare, judetul Dolj. Veniturile totale de 122.549.176 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 8.142.313 RON, diferenta provenind probabil din servicii post-vanzare, inchirieri sau alte activitati conexe. Marja de profit neta de 3,95% este reprezentativa pentru sectorul de distributie auto, unde presiunile concurentiale si costurile ridicate de achizitie comprima profitabilitatea. Profitul net de 4.524.064 RON confirma ca afacerea genereaza valoare reala pentru actionari.
**Eficienta si productivitate**
Cu 84 de angajati, compania realizeaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.362.000 RON per salariat, o performanta solida in comertul auto romanesc. Cheltuielile totale de 117.318.782 RON reprezinta 95,7% din veniturile totale, un raport tipic pentru distributia auto, sector cu volum mare si marje inguste.
**Soliditate financiara si lichiditate**
Structura bilantiera este sanatoasa. Activele circulante de 38.843.574 RON depasesc semnificativ datoriile totale de 20.024.739 RON, rezultand un raport curent de aproximativ 1,94 - nivel confortabil care indica capacitate buna de onorare a obligatiilor pe termen scurt. Numerarul si conturile bancare de 10.925.015 RON reprezinta o rezerva de lichiditate substantiala, echivalenta cu aproximativ 55% din datoriile totale.
Activele imobilizate de 10.082.726 RON (circa 20,6% din totalul activelor) reflecta un model de afacere cu capital fix redus, tipic pentru distribuitorii auto care nu detin infrastructura de productie. Stocurile si creantele reprezinta probabil cea mai mare parte din activele circulante.
**Structura de capital si rentabilitate**
Capitalurile proprii de 27.254.285 RON depasesc datoriile totale, indicand o companie cu autofinantare predominanta. Rata indatorarii de 40,88% se situeaza in zona moderata - compania utilizeaza levierul financiar intr-o maniera prudenta. ROE de 16,60% este un randament solid pentru un dealer auto, semnificand ca fiecare leu investit de actionari genereaza aproximativ 0,17 RON profit anual net. Capitalul subscris de 500.000 RON, mult inferior capitalurilor proprii acumulate de 27.254.285 RON, arata o crestere organica sustinuta de-a lungul celor trei decenii de activitate.
Puncte forte
- Volum ridicat de afaceri (114.406.863 RON) cu ROE solid de 16,60%, demonstrand eficienta utilizarii capitalului propriu intr-un sector concurential.
- Lichiditate excelenta - numerar de 10.925.015 RON si un raport curent de ~1,94, oferind rezistenta in fata socurilor financiare pe termen scurt.
- Stabilitate si experienta de peste 32 de ani pe piata, cu capitaluri proprii acumulate organic de 27,25 milioane RON fata de un capital subscris initial de 500.000 RON.
- Rata de indatorare moderata (40,88%) cu capitaluri proprii superioare datoriilor totale, indicand o structura financiara echilibrata si prudenta.
Factori de risc
- Marja de profit neta redusa (3,95%) lasa putina marja de manevra in fata cresterii costurilor de achizitie, fluctuatiilor cursului valutar sau reducerii preturilor de vanzare sub presiune concurentiala.
- Concentrarea geografica in judetul Dolj expune compania la riscuri regionale - scaderea puterii de cumparare locale sau intrarea unui concurent major ar putea afecta substantial volumul de vanzari.
- Dependenta de lantul de aprovizionare auto si de politicile producatorilor/importatorilor, cu vulnerabilitate la perturbari globale (semiconductori, tranzitia spre vehicule electrice).
Informatii Companie:
CUI: 2311348
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Caracal, Nr. 254
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 114.406.863 | 114.105.342 | 87.275.454 | 82.423.737 | 87.708.917 | 93.272.670 |
| Venituri totale | 122.549.176 | 116.341.230 | 89.071.163 | 82.860.238 | 88.655.145 | 94.142.846 |
| Cheltuieli totale | 117.318.782 | 112.768.931 | 85.834.544 | 79.132.790 | 85.505.148 | 89.983.643 |
| Profit net | 4.524.064 | 3.176.724 | 2.912.699 | 3.289.255 | 2.777.746 | 3.730.827 |
| Total active | 48.985.047 | 45.491.382 | 42.729.211 | 36.785.408 | 31.824.173 | 38.265.909 |
| Total datorii | 20.024.739 | 20.523.699 | 21.048.109 | 17.851.515 | 16.512.391 | 25.692.388 |
| Capitaluri proprii | 27.254.285 | 24.470.587 | 21.293.863 | 18.512.742 | 15.223.487 | 12.466.793 |
| Casa si conturi banci | 10.925.015 | 8.080.248 | 1.157.072 | 800.029 | 5.053.006 | 661.620 |
| Nr. angajati | 84 | 89 | 98 | 97 | 99 | 111 |
| Capital subscris | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.