Polycontact Hermannstadt SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre POLYCONTACT HERMANNSTADT SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1027/2014. Sediul social se află pe Str. PR...
Locație: Ocna Sibiului, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre POLYCONTACT HERMANNSTADT SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1027/2014. Sediul social se află pe Str. PROGRESULUI, nr. FN, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege POLYCONTACT HERMANNSTADT SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Polycontact Hermannstadt SRL este un furnizor auto de dimensiuni medii cu activitate consistenta si cifra de afaceri de peste 162 de milioane RON, insa cu o profitabilitate marginala de 0,30% si un grad de indatorare ridicat de 80,20% care limiteaza semnificativ rezilienta financiara si capacitatea de investitie pe termen lung.
Polycontact Hermannstadt SRL este o companie cu sediul in Ocna Sibiului, judetul Sibiu, activa in sectorul fabricarii de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule (CAEN 2931). Infiintata in 2014, compania a crescut semnificativ, ajungand in 2024 la o cifra de afaceri de 162.165.375 RON, ceea ce o plaseaza in categoria companiilor medii din industria auto romaneasca.
Analiza contului de profit si pierdere pentru 2024 indica o activitate de volum ridicat, dar cu rentabilitate extrem de redusa. Veniturile totale de 164.913.035 RON sunt aproape integral absorbite de cheltuielile totale de 164.317.489 RON, rezultand un profit net de doar 492.392 RON - o marja de profit neta de 0,30%. Aceasta marja este considerabil sub media industriei auto, semnalizand o structura de costuri rigida, probabil dominata de materii prime, componente si costurile cu cei 323 de angajati.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 132.742.672 RON sunt compuse relativ echilibrat intre active imobilizate (59.001.314 RON - 44,4%) si active circulante (73.331.547 RON - 55,2%), o structura compatibila cu o companie de productie. Totusi, lichiditati disponibile imediat (numerar si conturi) de numai 2.108.238 RON reprezinta 1,6% din activele totale, un nivel modest care indica o dependenta ridicata de linii de credit sau finantare pe termen scurt.
Cel mai ingrijorator indicator ramane rata de indatorare de 80,20%. Datoriile totale de 106.465.700 RON depasesc cu mult capitalurile proprii de 9.105.948 RON, capitalul subscris initial fiind de numai 88.000 RON. Aceasta structura financiara arata ca activele companiei sunt finantate in proportie covarsitoare din datorii, ceea ce amplifica riscul financiar in contextul unor fluctuatii de piata sau al cresterii dobanzilor.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 5,41% reflecta profitabilitate scazuta raportat la capitalul investit. Intr-un context macroeconomic cu inflatie si dobanzi inca ridicate in Romania, un ROE de 5,41% abia acopera costul inflatiei, fara a genera valoare reala pentru actionari.
Scorul financiar de 60/100 este corect calibrat: compania functioneaza, are activitate consistenta si o baza de angajati solida, dar opereza la limita rentabilitatii cu un grad de indatorare ridicat si rezerve de lichiditate minime. Pozitia in lantul de aprovizionare auto - sector cu cerinte stricte de calitate si termene de livrare - mentine presiunea constanta pe marje.
Analiza contului de profit si pierdere pentru 2024 indica o activitate de volum ridicat, dar cu rentabilitate extrem de redusa. Veniturile totale de 164.913.035 RON sunt aproape integral absorbite de cheltuielile totale de 164.317.489 RON, rezultand un profit net de doar 492.392 RON - o marja de profit neta de 0,30%. Aceasta marja este considerabil sub media industriei auto, semnalizand o structura de costuri rigida, probabil dominata de materii prime, componente si costurile cu cei 323 de angajati.
Din perspectiva bilantului, activele totale de 132.742.672 RON sunt compuse relativ echilibrat intre active imobilizate (59.001.314 RON - 44,4%) si active circulante (73.331.547 RON - 55,2%), o structura compatibila cu o companie de productie. Totusi, lichiditati disponibile imediat (numerar si conturi) de numai 2.108.238 RON reprezinta 1,6% din activele totale, un nivel modest care indica o dependenta ridicata de linii de credit sau finantare pe termen scurt.
Cel mai ingrijorator indicator ramane rata de indatorare de 80,20%. Datoriile totale de 106.465.700 RON depasesc cu mult capitalurile proprii de 9.105.948 RON, capitalul subscris initial fiind de numai 88.000 RON. Aceasta structura financiara arata ca activele companiei sunt finantate in proportie covarsitoare din datorii, ceea ce amplifica riscul financiar in contextul unor fluctuatii de piata sau al cresterii dobanzilor.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 5,41% reflecta profitabilitate scazuta raportat la capitalul investit. Intr-un context macroeconomic cu inflatie si dobanzi inca ridicate in Romania, un ROE de 5,41% abia acopera costul inflatiei, fara a genera valoare reala pentru actionari.
Scorul financiar de 60/100 este corect calibrat: compania functioneaza, are activitate consistenta si o baza de angajati solida, dar opereza la limita rentabilitatii cu un grad de indatorare ridicat si rezerve de lichiditate minime. Pozitia in lantul de aprovizionare auto - sector cu cerinte stricte de calitate si termene de livrare - mentine presiunea constanta pe marje.
Puncte forte
- Cifra de afaceri robusta de 162.165.375 RON, demonstrand o pozitie consolidata in lantul de aprovizionare auto din Romania si contracte stabile cu producatori sau furnizori din industrie.
- Forta de munca semnificativa de 323 de angajati, reflectand capacitate operationala reala si expertiza acumulata in fabricarea de componente electronice auto.
- Structura echilibrata a activelor - raportul active imobilizate/circulante sugereaza investitii adecvate in capacitati de productie, cu suficiente active curente pentru sustinerea operatiunilor zilnice.
- Compania a ramas profitabila in 2024 intr-un an dificil pentru industria auto europeana, ceea ce indica o anumita rezilienta operationala si capacitate de adaptare la conditii de piata adverse.
Factori de risc
- Rata de indatorare critica de 80,20% si capitaluri proprii de numai 9.105.948 RON fata de datorii de 106.465.700 RON creeaza vulnerabilitate majora la orice deteriorare a conditiilor de finantare sau scadere a cererii.
- Marja de profit neta de 0,30% ofera practic zero marja de siguranta - orice crestere neanticipata a costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca poate transforma profitul in pierdere.
- Lichiditati imediate de numai 2.108.238 RON (1,6% din active) reprezinta un risc operational real in cazul unor intarzieri de plata din partea clientilor sau al unor obligatii financiare urgente.
Informatii Companie:
CUI: 33851682
Cod CAEN: 2931
Anul înființării: 2014
Contact:
Adresă: Str. Progresului, Nr. Fn
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 179.108.396 | 162.165.375 | 134.270.513 | 100.240.007 | 88.044.285 | 61.512.048 | 47.661.018 |
| Venituri totale | 181.005.673 | 164.913.035 | 140.812.469 | 100.263.366 | 94.377.415 | 60.929.200 | 50.159.872 |
| Cheltuieli totale | 174.060.134 | 164.317.489 | 139.369.722 | 98.795.950 | 93.490.294 | 58.402.830 | 48.525.055 |
| Profit net | 6.570.054 | 492.392 | 1.344.615 | 1.367.433 | 825.994 | 2.522.918 | 1.634.817 |
| Total active | 129.724.217 | 132.742.672 | 111.673.814 | 98.496.653 | 81.720.408 | 45.331.976 | 35.636.077 |
| Total datorii | 95.074.465 | 106.465.700 | 89.090.172 | 77.293.146 | 70.150.948 | 37.740.320 | 30.214.412 |
| Capitaluri proprii | 15.676.002 | 9.105.948 | 8.613.556 | 7.268.941 | 5.901.508 | 5.075.514 | 2.552.596 |
| Casa si conturi banci | 861.968 | 2.108.238 | 4.002.362 | 1.678.566 | 2.768.697 | 3.803.827 | 2.181.895 |
| Nr. angajati | 319 | 323 | 288 | 242 | 210 | 171 | 156 |
| Capital subscris | 88.000 | 88.000 | 88.000 | 88.000 | 88.000 | 88.000 | 88.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.