Sari la continut

Pons-Ro Prodcom S.R.L.

Locație: Sector 4, Bucuresti

Descriere:

Pons-Ro Prodcom S.R.L. (CUI: 7986630, Reg. Com.: J40/11020/1995) este partenerul dvs. de încredere pentru fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere în zona Sector 4, Bucuresti.

Situați la B-dul Metalurgiei, Nr. 454, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.

Analiza Financiara:

Rezumat: Pons-Ro Prodcom S.R.L. este o companie matură din sectorul fabricării detergenților, cu un scor financiar de 95/100, care a înregistrat o creștere accelerată a cifrei de afaceri în 2024 (+29,5%), menținând o structură financiară solidă, cu o rată de îndatorare redusă și capitaluri proprii dominante în bilanț.
Pons-Ro Prodcom S.R.L., cu activitate în fabricarea săpunurilor, detergenților și produselor de întreținere (CAEN 2041), este o companie cu 30 de ani de prezență continuă pe piața românească, înființată în 1995 cu sediul în Sectorul 4, București. Scorul financiar de 95/100 confirmă poziția sa ca jucător matur și stabil în industria chimică de larg consum.

Exercițiul financiar 2024 marchează o creștere remarcabilă a cifrei de afaceri, care a atins 105.206.958 RON - un salt de +29,5% față de cei 81.224.823 RON înregistrați în 2023. Această expansiune reflectă fie o extindere a capacității de producție, fie câștigarea de noi contracte sau piețe de desfacere.

Cu toate acestea, profitul net a scăzut de la 17.533.622 RON la 14.261.413 RON (-18,7%), în ciuda creșterii cifrei de afaceri. Fenomenul este explicat de creșterea cheltuielilor totale de la 84.739.702 RON la 96.487.991 RON (+13,9%), dar și de structura veniturilor - veniturile totale au crescut cu +7,7%, semnificativ sub ritmul de +29,5% al cifrei de afaceri, indicând o reducere a veniturilor non-operaționale față de 2023. Marja de profit s-a comprimat de la 21,59% la 13,56%, semnal că presiunile pe costuri - posibil materii prime, energie sau extinderea forței de muncă (numărul angajaților a crescut de la 30 la 39) - au erodat parțial rentabilitatea. Totuși, o marjă de 13,56% rămâne solidă pentru industria de profil.

Activele totale au crescut considerabil, de la 82.315.516 RON la 104.578.414 RON (+27%), creștere susținută în principal de activele imobilizate (+51,3%, de la 43.593.315 la 65.963.064 RON). Această dinamică indică investiții majore în capacitate productivă - echipamente, utilaje sau proprietăți industriale - plasând compania pe un ciclu de expansiune activ.

Rata îndatorării de 26,96% și capitalurile proprii de 76.062.400 RON (reprezentând 72,7% din totalul activelor) plasează compania într-o poziție financiară excelentă. Datoriile totale de 28.195.355 RON sunt bine acoperite, iar dependența de finanțare externă este minimă. Un aspect de monitorizat rămâne reducerea numerarului disponibil, de la 14.656.043 RON la 8.597.826 RON (-41,3%), concomitent cu creșterea datoriilor, indicând că investițiile din 2024 au fost finanțate parțial prin îndatorare și consum de lichidități.

ROE a scăzut de la 28,37% la 18,75%, reflectând atât reducerea profitabilității cât și creșterea bazei de capital propriu. Cu toate acestea, un ROE de 18,75% rămâne atractiv, cu randamente superioare mediei pieței. Productivitatea per angajat se menține constantă la aproximativ 2.697.000 RON cifră de afaceri/angajat în 2024 față de 2.707.000 RON în 2023, demonstrând că extinderea forței de muncă a fost proporțională cu creșterea activității.

Concluzie: Pons-Ro Prodcom este o companie robustă, cu fundamente solide și un ciclu de investiții activ. Compresia marjei de profit este de urmărit, dar nu reprezintă un semnal de alarmă în contextul expansiunii accelerate din 2024.
Puncte forte
  • Structura financiară excepțională - rata de îndatorare de doar 26,96% și capitaluri proprii de 76.062.400 RON (72,7% din active), reflectând o companie auto-finanțată și independentă de creditori externi.
  • Creștere accelerată a cifrei de afaceri - +29,5% față de 2023 (de la 81.224.823 la 105.206.958 RON), susținută de investiții majore în active imobilizate (+51,3%), indicând o strategie de expansiune bine capitalizată.
  • Longevitate și maturitate operațională - 30 de ani de activitate continuă din 1995, cu un capital social de 58.000 RON transformat în capitaluri proprii de 76.062.400 RON prin reinvestirea profiturilor.
  • Productivitate per angajat constantă - circa 2.697.000 RON cifră de afaceri/angajat, demonstrând că extinderea forței de muncă de la 30 la 39 de salariați a fost absorbită eficient de creșterea activității.
Factori de risc
  • Compresia marjei de profit de la 21,59% la 13,56% semnalează că ritmul de creștere al costurilor depășește cel al veniturilor - o tendință care, dacă persistă, poate eroda semnificativ rentabilitatea în exercițiile viitoare.
  • Reducerea numerarului cu 41,3% (de la 14.656.043 la 8.597.826 RON) concomitent cu creșterea datoriilor totale cu +38,4% indică o presiune crescută asupra lichidității pe termen scurt, generată de ciclul de investiții.
  • Scăderea ROE de la 28,37% la 18,75% reflectă o eficiență redusă a capitalului în generarea de profit - risc amplificat dacă investițiile în active imobilizate nu vor genera randamentele scontate în exercițiile următoare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 13.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 7986630
Cod CAEN: 2041
Anul înființării: 1995

Contact:

Adresă: B-dul Metalurgiei, Nr. 454
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
95/100
Bun
Activitate: Fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 105.206.958 81.224.823 54.959.415 40.958.157 36.390.424 31.496.936
Venituri totale 113.013.885 104.947.007 54.765.230 40.973.380 36.404.337 31.141.338
Cheltuieli totale 96.487.991 84.739.702 43.248.202 31.010.759 26.184.051 22.275.633
Profit net 14.261.413 17.533.622 10.156.171 8.753.976 8.883.261 7.436.588
Total active 104.578.414 82.315.516 51.382.949 43.561.582 32.797.600 23.945.555
Total datorii 28.195.355 20.375.381 7.092.699 6.454.938 3.076.738 1.992.466
Capitaluri proprii 76.062.400 61.800.987 44.283.375 37.095.644 29.720.862 21.953.089
Casa si conturi banci 8.597.826 14.656.043 22.492.794 25.996.401 19.911.920 11.658.622
Nr. angajati 39 30 24 23 22 23
Capital subscris 58.000 58.000 58.000 58.000 58.000 58.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te