Sari la continut

Porsche Inter Auto Romania SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre PORSCHE INTER AUTO ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/2067/2007. Sediul social se află pe B-dul...

Locație: Voluntari, Ilfov

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre PORSCHE INTER AUTO ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/2067/2007. Sediul social se află pe B-dul PIPERA, nr. 2, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege PORSCHE INTER AUTO ROMANIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Porsche Inter Auto Romania SRL este un jucator dominant in comertul auto din Romania, cu o cifra de afaceri de peste 2,28 miliarde RON in 2024 si o rentabilitate a capitalurilor proprii exceptionala de 69,82%, desi opereaza cu o rata de indatorare ridicata de 68,22%.
Porsche Inter Auto Romania SRL, parte a grupului Porsche Holding Salzburg (subsidiara Volkswagen AG), este unul dintre cei mai mari dealeri auto din Romania, cu o prezenta pe piata de aproape doua decenii de la infiintarea in 2007. Compania opereaza in domeniul comertului cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511), avand sediul in Voluntari, judetul Ilfov.

In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 2.279.599.805 RON, pozitionandu-se in topul dealerilor auto din tara. Veniturile totale de 2.313.419.010 RON includ si venituri din activitati conexe, ceea ce indica o diversificare a surselor de venit dincolo de vanzarea propriu-zisa de automobile - probabil servicii de finantare, asigurari si service post-vanzare.

Profitul net de 68.119.276 RON corespunde unei marje de profit de 2,99%. Desi aceasta marja poate parea modesta la prima vedere, este de fapt aliniata cu standardele industriei de retail auto, unde volumele mari compenseaza marjele unitare reduse. Industria comertului auto opereaza in mod traditional cu marje nete de 1-3%, ceea ce plaseaza Porsche Inter Auto Romania in zona superioara a intervalului.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 69,82% este remarcabila si reflecta capacitatea companiei de a genera profituri semnificative raportat la capitalul investit. Acest indicator este amplificat de efectul de levier financiar - compania utilizeaza o proportie importanta de capital imprumutat pentru a-si finanta operatiunile.

Din perspectiva bilantiera, activele totale de 347.788.453 RON sunt dominate de activele circulante (269.453.716 RON, reprezentand 77,5% din total), ceea ce este specific industriei de retail auto unde stocurile de vehicule reprezinta componenta principala. Activele imobilizate de 77.180.868 RON reflecta investitiile in showroom-uri si infrastructura operationala.

Rata de indatorare de 68,22% indica faptul ca aproape doua treimi din active sunt finantate prin datorii (237.263.207 RON). Desi nivelul este ridicat, este un tipar obisnuit in industria de dealeri auto, unde finantarea stocurilor de vehicule se face predominant prin linii de credit de la producator sau banci.

Pozitia de numerar de 18.113.177 RON ofera o lichiditate moderata, reprezentand aproximativ 6,7% din activele circulante. Productivitatea per angajat este excelenta - cu 627 de angajati, cifra de afaceri medie per salariat depaseste 3.636.000 RON, iar profitul net per angajat este de aproximativ 108.600 RON.

Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie solida, cu performante bune, dar cu un profil de risc moderat datorat nivelului de indatorare. In contextul pietei auto romanesti, Porsche Inter Auto Romania ramane un pilon al distributiei marcilor Grupului Volkswagen, cu o pozitie competitiva puternica si o traiectorie financiara stabila.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de peste 2,28 miliarde RON si pozitie de lider pe piata dealerilor auto din Romania, sustinuta de portofoliul de marci premium al Grupului Volkswagen.
  • ROE exceptional de 69,82%, demonstrand o eficienta remarcabila in utilizarea capitalului propriu pentru generarea de profit.
  • Productivitate per angajat foarte ridicata - peste 3.636.000 RON cifra de afaceri si aproximativ 108.600 RON profit net per salariat, cu doar 627 de angajati.
  • Marja de profit de 2,99% se situeaza in zona superioara a industriei de retail auto, indicand un management eficient al costurilor si o strategie de pret bine calibrata.
Factori de risc
  • Rata de indatorare de 68,22% expune compania la riscuri in cazul cresterii costurilor de finantare sau al unei contractii a pietei auto, limitand flexibilitatea financiara.
  • Marja neta de sub 3% lasa un spatiu redus de manevra in fata unor socuri economice - o scadere moderata a vanzarilor ar putea eroda rapid profitabilitatea.
  • Dependenta de performanta Grupului Volkswagen si de cererea pentru autoturisme noi pe piata romaneasca, ambele fiind sensibile la ciclurile economice si la tranzitia catre vehicule electrice.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 04.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 22188461
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 2007

Contact:

Adresă: B-dul Pipera, Nr. 2

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 2.279.599.805 2.293.104.382 1.741.477.363 1.538.604.597 1.334.520.428 1.481.104.862
Venituri totale 2.313.419.010 2.300.565.827 1.748.244.150 1.542.763.989 1.338.012.062 1.483.471.032
Cheltuieli totale 2.222.353.797 2.208.574.727 1.684.627.578 1.494.616.045 1.304.373.351 1.458.360.765
Profit net 68.119.276 76.170.940 52.156.014 39.770.029 26.694.408 16.825.046
Total active 347.788.453 339.881.053 370.992.647 308.081.948 192.904.670 220.610.404
Total datorii 237.263.207 220.902.879 278.539.680 226.648.745 123.149.243 164.534.489
Capitaluri proprii 97.560.059 105.611.723 81.596.797 69.210.811 56.135.190 46.265.828
Casa si conturi banci 18.113.177 21.285.708 22.346.898 12.475.267 24.291.407 33.732.514
Nr. angajati 627 598 579 554 549 536
Capital subscris 178.600 178.600 178.600 178.600 178.600 178.600
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Auto-Vasiloschi SRL

Comerț și Reparații Auto

Marginea

Top Auto DMV SRL

Comerț și Reparații Auto

Dej

Ast Auto Detailing și Cosmetică S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Bodesti

Zetalex S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Radaseni

Paun Service SRL

Comerț și Reparații Auto

Dragomiresti

Auto Painting Miu SRL

Comerț și Reparații Auto

Titesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te