Ppg România S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre PPG ROMÂNIA S.A. și Nr. Registrul Comerțului J40/6404/1993. Sediul social se află pe Str. CATANOAIA, nr....
Locație: Sector 3, Bucuresti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre PPG ROMÂNIA S.A. și Nr. Registrul Comerțului J40/6404/1993. Sediul social se află pe Str. CATANOAIA, nr. 33, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0747271859. Alege PPG ROMÂNIA S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Ppg România S.a. afișează în 2024 o poziție financiară foarte bună, caracterizată prin profitabilitate ridicată, capitalizare solidă și îndatorare redusă. Principalul aspect care merită monitorizat este lichiditatea imediată, raportată la dimensiunea operațiunilor.
Ppg România S.a. prezintă în 2024 un profil financiar solid, susținut de o activitate operațională de dimensiune mare și de o profitabilitate foarte bună pentru sectorul de producție. Compania a realizat o cifră de afaceri de 416.471.594 lei și venituri totale de 424.497.492 lei, ceea ce indică o bază comercială consistentă și o capacitate bună de generare a veniturilor. Diferența favorabilă dintre venituri totale și cifra de afaceri sugerează existența unor surse suplimentare de venit, însă analiza rămâne centrată pe performanța operațională principală.
Profitul net de 70.544.922 lei confirmă un exercițiu financiar foarte bun. Raportat la cifra de afaceri, marja netă de profit de 16,94% este ridicată și arată că societatea reușește să transforme o parte importantă din vânzări în rezultat final. În același timp, cheltuielile totale de 341.040.494 lei rămân bine acoperite de nivelul veniturilor, ceea ce reflectă un control eficient al costurilor și o structură de exploatare sănătoasă.
Poziția patrimonială este un alt element favorabil. Activele totale se ridică la 256.870.638 lei, dintre care 95.895.476 lei sunt active imobilizate și 160.360.006 lei active circulante. Ponderea mai mare a activelor circulante oferă flexibilitate operațională și susține ciclul curent de activitate. Totuși, numerarul și conturile însumează doar 4.472.045 lei, un nivel modest în raport cu dimensiunea afacerii, ceea ce sugerează că lichiditatea imediată trebuie urmărită atent, chiar dacă poziția generală a bilanțului este puternică.
Structura de finanțare este foarte echilibrată. Datoriile totale sunt de 40.200.562 lei, în timp ce capitalurile proprii ajung la 216.670.076 lei. Rata îndatorării de 15,65% indică un nivel redus al presiunii financiare și o dependență limitată de finanțarea externă. Această structură oferă stabilitate și spațiu pentru investiții sau absorbția unor eventuale șocuri operaționale.
Rentabilitatea capitalurilor proprii este excelentă. Un ROE de 32,56% arată că societatea utilizează eficient capitalul investit de acționari și generează un randament ridicat al resurselor proprii. Pentru o companie înființată în 1993, cu 362 de angajați și activitate într-un sector industrial competitiv, aceste rezultate conturează o afacere matură, bine capitalizată și performantă. Scorul financiar de 85 din 100 este susținut de profitabilitatea ridicată, de îndatorarea redusă și de baza solidă de capital.
Profitul net de 70.544.922 lei confirmă un exercițiu financiar foarte bun. Raportat la cifra de afaceri, marja netă de profit de 16,94% este ridicată și arată că societatea reușește să transforme o parte importantă din vânzări în rezultat final. În același timp, cheltuielile totale de 341.040.494 lei rămân bine acoperite de nivelul veniturilor, ceea ce reflectă un control eficient al costurilor și o structură de exploatare sănătoasă.
Poziția patrimonială este un alt element favorabil. Activele totale se ridică la 256.870.638 lei, dintre care 95.895.476 lei sunt active imobilizate și 160.360.006 lei active circulante. Ponderea mai mare a activelor circulante oferă flexibilitate operațională și susține ciclul curent de activitate. Totuși, numerarul și conturile însumează doar 4.472.045 lei, un nivel modest în raport cu dimensiunea afacerii, ceea ce sugerează că lichiditatea imediată trebuie urmărită atent, chiar dacă poziția generală a bilanțului este puternică.
Structura de finanțare este foarte echilibrată. Datoriile totale sunt de 40.200.562 lei, în timp ce capitalurile proprii ajung la 216.670.076 lei. Rata îndatorării de 15,65% indică un nivel redus al presiunii financiare și o dependență limitată de finanțarea externă. Această structură oferă stabilitate și spațiu pentru investiții sau absorbția unor eventuale șocuri operaționale.
Rentabilitatea capitalurilor proprii este excelentă. Un ROE de 32,56% arată că societatea utilizează eficient capitalul investit de acționari și generează un randament ridicat al resurselor proprii. Pentru o companie înființată în 1993, cu 362 de angajați și activitate într-un sector industrial competitiv, aceste rezultate conturează o afacere matură, bine capitalizată și performantă. Scorul financiar de 85 din 100 este susținut de profitabilitatea ridicată, de îndatorarea redusă și de baza solidă de capital.
Puncte forte
- Profitabilitatea este puternică, cu un profit net de 70.544.922 lei și o marjă netă de 16,94%, ceea ce arată eficiență bună în exploatare.
- Structura financiară este solidă, cu capitaluri proprii de 216.670.076 lei și o rată a îndatorării de doar 15,65%.
- ROE de 32,56% indică o utilizare foarte eficientă a capitalului propriu și o capacitate ridicată de creare de valoare pentru acționari.
Factori de risc
- Nivelul numerarului, de 4.472.045 lei, este relativ redus comparativ cu volumul activității și poate limita flexibilitatea lichidității imediate.
- Ponderea mare a activelor circulante necesită o administrare atentă pentru a menține echilibrul între rotația operațională și lichiditatea curentă.
Informatii Companie:
CUI: 3540951
Cod CAEN: 2030
Anul înființării: 1993
Contact:
Adresă: Str. Catanoaia, Nr. 33
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice si masticurilor
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 416.471.594 | 383.264.985 | 356.702.827 | 305.103.873 | 263.700.821 | 237.527.920 |
| Venituri totale | 424.497.492 | 390.699.104 | 360.404.231 | 311.402.858 | 269.797.347 | 241.194.271 |
| Cheltuieli totale | 341.040.494 | 314.419.771 | 301.975.812 | 261.384.155 | 223.984.779 | 206.183.173 |
| Profit net | 70.544.922 | 65.286.008 | 50.188.619 | 42.108.448 | 39.709.983 | 30.124.022 |
| Total active | 256.870.638 | 224.850.680 | 216.572.634 | 185.339.677 | 189.741.078 | 206.182.928 |
| Total datorii | 40.200.562 | 37.438.745 | 31.782.039 | 22.385.310 | 26.711.119 | 83.755.546 |
| Capitaluri proprii | 216.670.076 | 187.411.162 | 184.768.138 | 161.928.780 | 161.650.907 | 121.940.924 |
| Casa si conturi banci | 4.472.045 | 2.191.061 | 4.085.021 | 4.229.911 | 3.458.873 | 2.772.051 |
| Nr. angajati | 362 | 377 | 384 | 387 | 385 | 374 |
| Capital subscris | 38.499.290 | 38.499.290 | 38.499.290 | 38.499.290 | 38.499.290 | 38.499.290 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.