Premium Aerotec SRL
Locație: Ghimbav, Brasov
Descriere:
Cu sediul în Ghimbav, Brasov, Premium Aerotec SRL activează în domeniul fabricarea de aeronave si nave spatiale (cod CAEN 3030). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J08/816/2011, având codul unic de identificare 25932794.
Adresa noastră: Str. Hermann Oberth, nr. 30, Ghimbav, Brasov.
Analiza Financiara:
Rezumat: Premium Aerotec SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, cu profitabilitate sanatoasa, indatorare moderata si capitalizare puternica. Indicatorii confirma un profil stabil si performant, in linie cu scorul financiar de 80/100.
Premium Aerotec SRL (CUI 25932794), companie industriala din Ghimbav, Brasov, activa in CAEN 3030, prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de volum mare de activitate si profitabilitate buna. La o cifra de afaceri de 617.892.004 lei si venituri totale de 703.359.300 lei, compania a inregistrat cheltuieli totale de 645.149.270 lei si un profit net de 49.318.023 lei. Marja neta de 7,98% confirma capacitatea de a transforma veniturile in rezultat final pozitiv, intr-un sector tehnic si intensiv operational.
Structura bilantiera este echilibrata si favorabila stabilitatii. Activele totale sunt de 331.673.963 lei, dintre care 111.802.441 lei active imobilizate si 219.314.167 lei active circulante, ceea ce indica o baza operationala consistenta combinata cu flexibilitate pe termen scurt. Numerarul si conturile, de 27.019.640 lei, ofera un tampon de lichiditate util pentru ciclul curent de productie si plati.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 91.901.115 lei, iar capitalurile proprii ajung la 239.667.657 lei. Rata indatorarii de 27,71% reflecta o dependenta moderata de surse atrase si o pozitie prudenta a structurii de capital. Ponderea capitalurilor proprii in active este de aproximativ 72%, ceea ce sugereaza rezilienta buna la socuri operationale sau comerciale. In acelasi timp, ROE de 20,58% arata o eficienta ridicata in utilizarea capitalului propriu.
Din perspectiva eficientei operationale, raportul dintre cheltuieli totale si venituri totale este de aproximativ 91,7%, lasand un spatiu de rentabilitate adecvat dupa acoperirea costurilor. Productivitatea raportata la personal este relevanta pentru dimensiunea firmei: la 1.003 angajati, cifra de afaceri medie este de aproximativ 616.044 lei per angajat, iar profitul net mediu este de circa 49.170 lei per angajat. Aceste valori sustin un model operational matur.
Scorul financiar de 80/100 este consistent cu indicatorii prezentati: compania combina profitabilitate buna, indatorare controlata si o baza de capital robusta. Per ansamblu, profilul financiar 2024 indica o societate stabila, capabila sa sustina operatiuni complexe si sa genereze randamente atractive pentru actionari.
Structura bilantiera este echilibrata si favorabila stabilitatii. Activele totale sunt de 331.673.963 lei, dintre care 111.802.441 lei active imobilizate si 219.314.167 lei active circulante, ceea ce indica o baza operationala consistenta combinata cu flexibilitate pe termen scurt. Numerarul si conturile, de 27.019.640 lei, ofera un tampon de lichiditate util pentru ciclul curent de productie si plati.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 91.901.115 lei, iar capitalurile proprii ajung la 239.667.657 lei. Rata indatorarii de 27,71% reflecta o dependenta moderata de surse atrase si o pozitie prudenta a structurii de capital. Ponderea capitalurilor proprii in active este de aproximativ 72%, ceea ce sugereaza rezilienta buna la socuri operationale sau comerciale. In acelasi timp, ROE de 20,58% arata o eficienta ridicata in utilizarea capitalului propriu.
Din perspectiva eficientei operationale, raportul dintre cheltuieli totale si venituri totale este de aproximativ 91,7%, lasand un spatiu de rentabilitate adecvat dupa acoperirea costurilor. Productivitatea raportata la personal este relevanta pentru dimensiunea firmei: la 1.003 angajati, cifra de afaceri medie este de aproximativ 616.044 lei per angajat, iar profitul net mediu este de circa 49.170 lei per angajat. Aceste valori sustin un model operational matur.
Scorul financiar de 80/100 este consistent cu indicatorii prezentati: compania combina profitabilitate buna, indatorare controlata si o baza de capital robusta. Per ansamblu, profilul financiar 2024 indica o societate stabila, capabila sa sustina operatiuni complexe si sa genereze randamente atractive pentru actionari.
Puncte forte
- Profitabilitate solida: profit net de 49.318.023 lei si marja neta de 7,98%, adecvate pentru un sector industrial complex.
- Structura de capital robusta: capitaluri proprii de 239.667.657 lei si rata a indatorarii de doar 27,71%, ceea ce reduce presiunea financiara.
- Eficienta buna a capitalului: ROE de 20,58%, indicand utilizarea productiva a fondurilor proprii.
- Baza operationala puternica: cifra de afaceri de 617.892.004 lei sustinuta de o echipa de 1.003 angajati, cu productivitate ridicata per salariat.
Factori de risc
- Nivelul numerarului (27.019.640 lei) este semnificativ, dar ramane sensibil la eventuale cicluri de incasare mai lente intr-o activitate industriala complexa.
- Cheltuielile reprezinta aproximativ 91,7% din venituri, astfel ca presiunile pe costuri pot afecta rapid marja neta daca nu sunt controlate strict.
- Concentrarea pe un domeniu industrial specializat poate amplifica volatilitatea rezultatelor in cazul unor modificari de cerere sau contractare.
Informatii Companie:
CUI: 25932794
Cod CAEN: 3030
Anul înființării: 2009
Contact:
Adresă: Str. Hermann Oberth, nr. 30
Telefon:
Fax: 0213125889
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de aeronave si nave spatiale
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 617.892.004 | 457.936.952 | 381.069.728 | 294.168.743 | 230.772.774 | 287.984.864 |
| Venituri totale | 703.359.300 | 494.930.312 | 409.538.056 | 312.256.290 | 256.337.097 | 304.933.991 |
| Cheltuieli totale | 645.149.270 | 439.265.178 | 356.875.293 | 270.949.811 | 234.105.612 | 223.089.694 |
| Profit net | 49.318.023 | 47.327.882 | 43.679.270 | 34.134.188 | 18.893.104 | 67.831.542 |
| Total active | 331.673.963 | 296.698.828 | 292.411.860 | 270.564.212 | 255.989.430 | 318.911.075 |
| Total datorii | 91.901.115 | 59.932.691 | 100.657.801 | 89.234.088 | 74.326.010 | 85.416.968 |
| Capitaluri proprii | 239.667.657 | 235.065.233 | 187.737.351 | 173.758.081 | 169.323.893 | 213.430.996 |
| Casa si conturi banci | 27.019.640 | 107.423.716 | 108.740.866 | 88.121.312 | 84.810.290 | 105.087.225 |
| Nr. angajati | 1003 | 804 | 673 | 597 | 641 | 804 |
| Capital subscris | 30.099.500 | 30.099.500 | 30.099.500 | 30.099.500 | 30.099.500 | 30.099.500 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.