Prestmar Naval SRL
Locație: Constanta, Constanta
Descriere:
Cu expertiză în constructia de nave si structuri plutitoare, Prestmar Naval SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Constanta și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 32124953, activează din județul Constanta.
Adresa sediului: B-dul Tomis, Nr. 236. Număr Registrul Comerțului: J13/1832/2013.
Analiza Financiara:
Rezumat: Prestmar Naval SRL este un jucator consolidat in constructia navala romaneasca, cu venituri de peste 103.647.305 RON in 2024, insa a inregistrat o deteriorare severa a profitabilitatii - profitul net prabusindu-se cu 84,7% fata de 2023 - pe fondul cresterii necontrolate a cheltuielilor operationale, aspect care necesita atentie prioritara in exercitiul financiar urmator.
Prestmar Naval SRL este o companie cu sediul in Constanta, activand in domeniul constructiei de nave si structuri plutitoare (CAEN 3011). Infiintata in 2013, societatea a acumulat peste un deceniu de experienta intr-un sector strategic pentru economia maritima romaneasca. Cu un scor financiar de 75 din 100, entitatea se pozitioneaza in zona performantei medii-ridicate, insa datele din 2024 ridica semne de intrebare comparativ cu exercitiul financiar precedent.
Evolutia cifrei de afaceri si profitabilitatii
In 2024, cifra de afaceri a inregistrat o usoara contractie, ajungand la 103.647.305 RON fata de 106.503.282 RON in 2023, o scadere de aproximativ 2,7%. Cu toate acestea, evolutia cea mai ingrijoratoare priveste profitabilitatea: profitul net a coborat dramatic de la 11.543.334 RON in 2023 la 1.772.133 RON in 2024, o reducere de circa 84,7%. Aceasta deteriorare se datoreaza in principal cresterii cheltuielilor totale cu aproximativ 8%, de la 95.006.412 RON la 102.642.702 RON, in conditiile in care veniturile au ramas relativ constante. Marja de profit a scazut de la 10,84% la 1,71%, un nivel care, desi pozitiv, indica o comprimare semnificativa a eficientei operationale.
Structura bilantului si lichiditate
Pe partea de active, compania a inregistrat o crestere de circa 10,5%, de la 31.648.015 RON la 34.987.050 RON. Structura activelor este dominata de activele circulante (32.705.045 RON), reprezentand aproximativ 93,5% din total, ceea ce reflecta natura operationala specifica constructiei navale. Activele imobilizate sunt reduse (2.282.005 RON), posibil ca urmare a utilizarii de echipamente in regim de leasing sau subcontractare.
Lichiditatea curenta se situeaza la aproximativ 1,77 (active circulante raportate la datorii totale), un nivel confortabil care sugereaza ca societatea isi poate acoperi obligatiile pe termen scurt. Numerarul disponibil a crescut de la 355.326 RON la 936.052 RON, insa ramane modest raportat la dimensiunea datoriilor totale de 18.480.484 RON.
Gradul de indatorare si capitaluri proprii
Datoriile totale au crescut cu aproape 24%, de la 14.887.339 RON la 18.480.484 RON, ducand la o majorare a ratei de indatorare de la 47,04% la 52,82%. Capitalurile proprii au ramas relativ stabile (16.506.566 RON fata de 16.760.676 RON in 2023), sustinute de rezervele acumulate organic. Decalajul dintre capitalul subscris initial de 50.000 RON si capitalurile proprii actuale reflecta o capitalizare solida prin reinvestirea profiturilor de-a lungul anilor.
Capitalul uman si perspectiva
Numarul angajatilor a crescut de la 435 la 469, ceea ce indica o expansiune a capacitatii de productie chiar in contextul presiunilor asupra marjelor - aceasta crestere a fortei de munca explica partial majorarea cheltuielilor operationale. ROE-ul a scazut dramatic de la 68,87% la 10,74%, confirmand ca rentabilitatea capitalului propriu a fost sever afectata. Principala provocare pentru exercitiul financiar 2025 va fi recuperarea marjei de profitabilitate prin optimizarea costurilor sau cresterea preturilor contractuale.
Evolutia cifrei de afaceri si profitabilitatii
In 2024, cifra de afaceri a inregistrat o usoara contractie, ajungand la 103.647.305 RON fata de 106.503.282 RON in 2023, o scadere de aproximativ 2,7%. Cu toate acestea, evolutia cea mai ingrijoratoare priveste profitabilitatea: profitul net a coborat dramatic de la 11.543.334 RON in 2023 la 1.772.133 RON in 2024, o reducere de circa 84,7%. Aceasta deteriorare se datoreaza in principal cresterii cheltuielilor totale cu aproximativ 8%, de la 95.006.412 RON la 102.642.702 RON, in conditiile in care veniturile au ramas relativ constante. Marja de profit a scazut de la 10,84% la 1,71%, un nivel care, desi pozitiv, indica o comprimare semnificativa a eficientei operationale.
Structura bilantului si lichiditate
Pe partea de active, compania a inregistrat o crestere de circa 10,5%, de la 31.648.015 RON la 34.987.050 RON. Structura activelor este dominata de activele circulante (32.705.045 RON), reprezentand aproximativ 93,5% din total, ceea ce reflecta natura operationala specifica constructiei navale. Activele imobilizate sunt reduse (2.282.005 RON), posibil ca urmare a utilizarii de echipamente in regim de leasing sau subcontractare.
Lichiditatea curenta se situeaza la aproximativ 1,77 (active circulante raportate la datorii totale), un nivel confortabil care sugereaza ca societatea isi poate acoperi obligatiile pe termen scurt. Numerarul disponibil a crescut de la 355.326 RON la 936.052 RON, insa ramane modest raportat la dimensiunea datoriilor totale de 18.480.484 RON.
Gradul de indatorare si capitaluri proprii
Datoriile totale au crescut cu aproape 24%, de la 14.887.339 RON la 18.480.484 RON, ducand la o majorare a ratei de indatorare de la 47,04% la 52,82%. Capitalurile proprii au ramas relativ stabile (16.506.566 RON fata de 16.760.676 RON in 2023), sustinute de rezervele acumulate organic. Decalajul dintre capitalul subscris initial de 50.000 RON si capitalurile proprii actuale reflecta o capitalizare solida prin reinvestirea profiturilor de-a lungul anilor.
Capitalul uman si perspectiva
Numarul angajatilor a crescut de la 435 la 469, ceea ce indica o expansiune a capacitatii de productie chiar in contextul presiunilor asupra marjelor - aceasta crestere a fortei de munca explica partial majorarea cheltuielilor operationale. ROE-ul a scazut dramatic de la 68,87% la 10,74%, confirmand ca rentabilitatea capitalului propriu a fost sever afectata. Principala provocare pentru exercitiul financiar 2025 va fi recuperarea marjei de profitabilitate prin optimizarea costurilor sau cresterea preturilor contractuale.
Puncte forte
- Cifra de afaceri consistenta de peste 103.647.305 RON, pozitionand compania printre jucatorii importanti din sectorul constructiei navale romanesti.
- Lichiditate curenta solida de 1,77, care asigura capacitatea de a acoperi obligatiile pe termen scurt fara presiuni imediate.
- Experienta de peste 11 ani in domeniu si cresterea numarului de angajati la 469, demonstrand expansiune operationala sustinuta.
- Capitaluri proprii stabile de 16.506.566 RON, acumulate organic dintr-un capital subscris initial de 50.000 RON, fara dependenta de finantare externa semnificativa.
Factori de risc
- Deteriorarea severa a profitabilitatii in 2024: marja de profit a colapsat de la 10,84% la 1,71%, iar profitul net a scazut cu 84,7%, semnaland presiuni puternice si necontrolate asupra costurilor operationale.
- Cresterea ratei de indatorare la 52,82% concomitent cu majorarea datoriilor totale cu 24%, amplificata de numerarul limitat disponibil (936.052 RON) raportat la obligatiile totale.
- Vulnerabilitate structurala prin concentrarea exclusiva pe constructia navala (CAEN 3011), sector expus volatilitatii comenzilor maritime internationale si fluctuatiilor costurilor cu materiile prime.
Informatii Companie:
CUI: 32124953
Cod CAEN: 3011
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: B-dul Tomis, Nr. 236
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Constructia de nave si structuri plutitoare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 103.647.305 | 106.503.282 | 85.548.037 | 79.596.226 | 52.933.624 | 36.186.450 |
| Venituri totale | 104.770.495 | 108.200.565 | 86.640.944 | 79.769.055 | 53.936.168 | 36.352.269 |
| Cheltuieli totale | 102.642.702 | 95.006.412 | 81.265.798 | 76.129.772 | 51.993.741 | 35.141.944 |
| Profit net | 1.772.133 | 11.543.334 | 4.630.159 | 3.085.632 | 1.628.642 | 975.370 |
| Total active | 34.987.050 | 31.648.015 | 25.232.688 | 31.794.340 | 18.838.797 | 12.545.747 |
| Total datorii | 18.480.484 | 14.887.339 | 20.561.470 | 28.633.281 | 16.255.293 | 10.377.527 |
| Capitaluri proprii | 16.506.566 | 16.760.676 | 4.671.218 | 3.161.059 | 2.583.504 | 2.168.220 |
| Casa si conturi banci | 936.052 | 355.326 | 694.888 | 2.610.209 | 2.502.594 | 955.244 |
| Nr. angajati | 469 | 435 | 402 | 392 | 330 | 216 |
| Capital subscris | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.