Preturi pentru Tine SRL
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Cu sediul în Sector 5, Bucuresti, Preturi pentru Tine SRL activează în domeniul comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare (cod CAEN 4719). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J40/17601/2006, având codul unic de identificare 19159270.
Adresa noastră: B-dul Natiunile Unite, Nr. 1, Sector 5, Bucuresti.
Analiza Financiara:
Rezumat: Preturi pentru Tine SRL este o companie de retail matură, cu o poziție financiară solidă, care a înregistrat în 2024 o creștere a cifrei de afaceri de 5,5% față de 2023, atingând 119.814.505 RON, menținând în același timp un profit net pozitiv de 7.569.759 RON și un grad de îndatorare redus de 24,53%.
Preturi pentru Tine SRL activează de aproape două decenii în sectorul comerțului cu amănuntul (CAEN 4719), din Sectorul 5 al Bucureștiului, acumulând o experiență solidă și o bază financiară robustă. Cu un scor financiar de 85 din 100, compania se situează printre operatorii de retail bine capitalizați din piața românească.
**Dinamica veniturilor**
În 2024, cifra de afaceri a crescut cu 5,5% față de 2023, de la 113.561.106 RON la 119.814.505 RON, în timp ce veniturile totale au ajuns la 122.033.956 RON. Această evoluție confirmă un ritm de creștere organic susținut, consistent cu extinderea moderată a echipei - de la 436 la 444 de angajați. Cheltuielile totale au crescut proporțional, de la 107.997.404 RON la 112.830.253 RON, ceea ce indică un control rezonabil al costurilor, fără eficiențe semnificative câștigate sau pierdute.
**Profitabilitate**
Profitul net a crescut marginal cu 1,7%, de la 7.443.571 RON la 7.569.759 RON. Totuși, marja de profit s-a comprimat ușor, de la 6,55% în 2023 la 6,32% în 2024, semn că ritmul de creștere al cheltuielilor a devansat ușor creșterea veniturilor. Deși comprimarea este modestă, ea merită monitorizată în contextul presiunilor inflaționiste și al costurilor salariale în creștere. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) s-a îmbunătățit de la 15,95% la 17,62%, reflectând o utilizare mai eficientă a capitalului propriu, parțial explicată prin reducerea acestuia ca urmare probabilă a distribuirii de dividende.
**Structura bilanțului**
Compania prezintă o structură financiară prudentă. Activele circulante de 52.409.456 RON acoperă de aproximativ 3,7 ori datoriile totale de 14.137.614 RON, indicând o lichiditate excelentă. Capitalurile proprii de 42.954.048 RON sunt net superioare datoriilor, ceea ce conferă stabilitate și independență financiară față de creditori.
Un element care necesită atenție este creșterea datoriilor totale cu 32,6%, de la 10.662.261 RON la 14.137.614 RON, concomitent cu scăderea numerarului disponibil de la 9.144.013 RON la 6.607.638 RON (-27,7%). Rata de îndatorare a urcat de la 18,41% la 24,53%, rămânând totuși la un nivel confortabil față de pragurile de alertă din sectorul de retail. Scăderea activelor imobilizate, de la 5.790.230 RON la 4.755.783 RON, sugerează o depreciere naturală a bazei de active fixe fără investiții semnificative în 2024.
**Concluzie**
Preturi pentru Tine SRL este o companie matură, profitabilă și bine capitalizată, cu o lichiditate puternică și un nivel de îndatorare scăzut. Creșterea modestă a profitabilității și compresia marginii de profit semnalizează necesitatea optimizării costurilor operaționale pentru a susține rentabilitatea pe termen mediu.
**Dinamica veniturilor**
În 2024, cifra de afaceri a crescut cu 5,5% față de 2023, de la 113.561.106 RON la 119.814.505 RON, în timp ce veniturile totale au ajuns la 122.033.956 RON. Această evoluție confirmă un ritm de creștere organic susținut, consistent cu extinderea moderată a echipei - de la 436 la 444 de angajați. Cheltuielile totale au crescut proporțional, de la 107.997.404 RON la 112.830.253 RON, ceea ce indică un control rezonabil al costurilor, fără eficiențe semnificative câștigate sau pierdute.
**Profitabilitate**
Profitul net a crescut marginal cu 1,7%, de la 7.443.571 RON la 7.569.759 RON. Totuși, marja de profit s-a comprimat ușor, de la 6,55% în 2023 la 6,32% în 2024, semn că ritmul de creștere al cheltuielilor a devansat ușor creșterea veniturilor. Deși comprimarea este modestă, ea merită monitorizată în contextul presiunilor inflaționiste și al costurilor salariale în creștere. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) s-a îmbunătățit de la 15,95% la 17,62%, reflectând o utilizare mai eficientă a capitalului propriu, parțial explicată prin reducerea acestuia ca urmare probabilă a distribuirii de dividende.
**Structura bilanțului**
Compania prezintă o structură financiară prudentă. Activele circulante de 52.409.456 RON acoperă de aproximativ 3,7 ori datoriile totale de 14.137.614 RON, indicând o lichiditate excelentă. Capitalurile proprii de 42.954.048 RON sunt net superioare datoriilor, ceea ce conferă stabilitate și independență financiară față de creditori.
Un element care necesită atenție este creșterea datoriilor totale cu 32,6%, de la 10.662.261 RON la 14.137.614 RON, concomitent cu scăderea numerarului disponibil de la 9.144.013 RON la 6.607.638 RON (-27,7%). Rata de îndatorare a urcat de la 18,41% la 24,53%, rămânând totuși la un nivel confortabil față de pragurile de alertă din sectorul de retail. Scăderea activelor imobilizate, de la 5.790.230 RON la 4.755.783 RON, sugerează o depreciere naturală a bazei de active fixe fără investiții semnificative în 2024.
**Concluzie**
Preturi pentru Tine SRL este o companie matură, profitabilă și bine capitalizată, cu o lichiditate puternică și un nivel de îndatorare scăzut. Creșterea modestă a profitabilității și compresia marginii de profit semnalizează necesitatea optimizării costurilor operaționale pentru a susține rentabilitatea pe termen mediu.
Puncte forte
- Creștere organică susținută a cifrei de afaceri cu 5,5% în 2024, demonstrând reziliență comercială după 18 ani de activitate continuă pe piața românească.
- Lichiditate excelentă - activele circulante de 52.409.456 RON depășesc de 3,7 ori datoriile totale, asigurând o capacitate solidă de onorare a obligațiilor pe termen scurt.
- Grad de îndatorare redus (24,53%) și capitaluri proprii de 42.954.048 RON, reflectând o structură financiară conservatoare și independentă față de finanțările externe.
- ROE în creștere de la 15,95% la 17,62%, indicând o utilizare mai eficientă a capitalului propriu și o alocare mai bună a resurselor companiei.
Factori de risc
- Compresia marjei de profit de la 6,55% la 6,32% și creșterea datoriilor totale cu 32,6% în 2024, care, dacă se mențin ca tendință, pot eroda treptat profitabilitatea și autonomia financiară.
- Scăderea numerarului disponibil cu 27,7% (de la 9.144.013 RON la 6.607.638 RON) reduce perna de lichiditate imediată, expunând compania la riscuri în cazul unor șocuri de cash-flow neașteptate.
- Activitatea în sectorul comerțului cu amănuntul nespecializat (CAEN 4719) presupune expunere ridicată la concurența marilor retaileri internaționali și la volatilitatea consumului intern, factori externi greu de controlat.
Informatii Companie:
CUI: 19159270
Cod CAEN: 4719
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: B-dul Natiunile Unite, Nr. 1
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 119.814.505 | 113.561.106 | 119.421.414 | 109.566.656 | 110.559.852 | 155.167.584 |
| Venituri totale | 122.033.956 | 116.782.158 | 122.747.351 | 113.001.062 | 114.271.295 | 158.461.492 |
| Cheltuieli totale | 112.830.253 | 107.997.404 | 113.622.242 | 107.178.628 | 109.838.612 | 168.071.100 |
| Profit net | 7.569.759 | 7.443.571 | 7.799.411 | 4.696.800 | 3.814.917 | -10.040.197 |
| Total active | 57.624.530 | 57.908.123 | 57.271.144 | 52.642.361 | 52.156.833 | 53.422.757 |
| Total datorii | 14.137.614 | 10.662.261 | 12.858.705 | 13.895.012 | 15.578.846 | 20.564.406 |
| Capitaluri proprii | 42.954.048 | 46.662.852 | 44.001.890 | 38.728.795 | 36.558.311 | 32.720.810 |
| Casa si conturi banci | 6.607.638 | 9.144.013 | 11.031.432 | 1.179.249 | 9.221.025 | 2.372.291 |
| Nr. angajati | 444 | 436 | 427 | 385 | 424 | 586 |
| Capital subscris | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.