Prima Kapital Project Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre PRIMA KAPITAL PROJECT SRL și Nr. Registrul Comerțului J05/1646/2012. Sediul social se află pe P-ta NUCET...
Locație: Oradea, Bihor
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre PRIMA KAPITAL PROJECT SRL și Nr. Registrul Comerțului J05/1646/2012. Sediul social se află pe P-ta NUCETULUI, nr. 12, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0728110583. Alege PRIMA KAPITAL PROJECT SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Prima Kapital Project SRL a inregistrat in 2024 performante financiare remarcabile, cu un profit net de 62.921.167 RON si o marja de 43,82%, pozitionandu-se ca un dezvoltator imobiliar eficient si profitabil din regiunea Oradea. Scorul financiar de 85/100 reflecta o companie solida, cu potential de crestere, dar cu o rata de indatorare ce necesita monitorizare continua.
Prima Kapital Project SRL este o companie de dezvoltare imobiliara cu sediul in Oradea, judetul Bihor, infiintata in 2012 si inregistrata cu codul CAEN 4110. Cu un scor financiar de 85/100, compania se pozitioneaza ca un jucator solid in sectorul imobiliar din nord-vestul Romaniei.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri a atins 143.595.974 RON, iar veniturile totale au insumat 145.922.440 RON, diferenta de aproximativ 2.326.466 RON provenind din alte venituri operationale sau financiare. Cheltuielile totale de 72.202.056 RON reprezinta doar 49,5% din veniturile totale, ceea ce reflecta un control riguros al costurilor si o eficienta operationala remarcabila pentru sectorul imobiliar.
Profitul net de 62.921.167 RON genereaza o marja de profit de 43,82% - un nivel exceptional pentru industria de constructii si dezvoltare imobiliara, unde marjele medii sunt semnificativ mai scazute. Aceasta performanta sugereaza fie proiecte premium cu valoare adaugata ridicata, fie o gestionare eficienta a costurilor de productie.
**Structura bilantului**
Activele totale de 145.229.248 RON sunt dominate covarsitor de activele circulante (139.148.746 RON - 95,8%), in timp ce activele imobilizate reprezinta doar 6.080.502 RON (4,2%). Aceasta structura este tipica pentru dezvoltatorii imobiliari care mentin stocuri mari de unitati in curs de vanzare sau finalizate, reflectate in activele circulante.
Numerarul disponibil de 12.586.224 RON asigura o lichiditate imediata confortabila, acoperind obligatii pe termen scurt.
**Structura capitalului si indatorarea**
Datoriile totale de 82.204.041 RON conduc la o rata de indatorare de 56,60%, pozitionata la limita superioara acceptabila pentru sectorul imobiliar. Capitalurile proprii de 63.025.207 RON reprezinta o baza solida, mai ales raportat la capitalul social subscris de doar 100.000 RON - indicand o acumulare substantiala de rezerve si profituri nedistribuite de-a lungul anilor.
**Eficienta capitalului**
ROE-ul de 99,83% este spectaculos si indica o fructificare aproape integrala a capitalurilor proprii intr-un singur an. Aceasta valoare sugereaza fie un model de business cu rotatie rapida a proiectelor, fie structurarea eficienta a finantarii prin parghie financiara controlata.
**Dimensiunea echipei**
Cu doar 12 angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de peste 143 de milioane RON, echivalentul a aproximativ 11,97 milioane RON per angajat. Aceasta productivitate extraordinara sugereaza externalizarea intensiva a lucrarilor de constructie catre subcontractori, model des intalnit in dezvoltarea imobiliara.
**Concluzie**
Prima Kapital Project SRL prezinta indicatori financiari de exceptie pentru 2024, combinand rentabilitate ridicata cu o gestionare eficienta a resurselor. Nivelul de indatorare ramane un factor de monitorizat, insa este echilibrat de marjele de profit exceptionale si de lichiditatea disponibila.
**Performanta financiara 2024**
Cifra de afaceri a atins 143.595.974 RON, iar veniturile totale au insumat 145.922.440 RON, diferenta de aproximativ 2.326.466 RON provenind din alte venituri operationale sau financiare. Cheltuielile totale de 72.202.056 RON reprezinta doar 49,5% din veniturile totale, ceea ce reflecta un control riguros al costurilor si o eficienta operationala remarcabila pentru sectorul imobiliar.
Profitul net de 62.921.167 RON genereaza o marja de profit de 43,82% - un nivel exceptional pentru industria de constructii si dezvoltare imobiliara, unde marjele medii sunt semnificativ mai scazute. Aceasta performanta sugereaza fie proiecte premium cu valoare adaugata ridicata, fie o gestionare eficienta a costurilor de productie.
**Structura bilantului**
Activele totale de 145.229.248 RON sunt dominate covarsitor de activele circulante (139.148.746 RON - 95,8%), in timp ce activele imobilizate reprezinta doar 6.080.502 RON (4,2%). Aceasta structura este tipica pentru dezvoltatorii imobiliari care mentin stocuri mari de unitati in curs de vanzare sau finalizate, reflectate in activele circulante.
Numerarul disponibil de 12.586.224 RON asigura o lichiditate imediata confortabila, acoperind obligatii pe termen scurt.
**Structura capitalului si indatorarea**
Datoriile totale de 82.204.041 RON conduc la o rata de indatorare de 56,60%, pozitionata la limita superioara acceptabila pentru sectorul imobiliar. Capitalurile proprii de 63.025.207 RON reprezinta o baza solida, mai ales raportat la capitalul social subscris de doar 100.000 RON - indicand o acumulare substantiala de rezerve si profituri nedistribuite de-a lungul anilor.
**Eficienta capitalului**
ROE-ul de 99,83% este spectaculos si indica o fructificare aproape integrala a capitalurilor proprii intr-un singur an. Aceasta valoare sugereaza fie un model de business cu rotatie rapida a proiectelor, fie structurarea eficienta a finantarii prin parghie financiara controlata.
**Dimensiunea echipei**
Cu doar 12 angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de peste 143 de milioane RON, echivalentul a aproximativ 11,97 milioane RON per angajat. Aceasta productivitate extraordinara sugereaza externalizarea intensiva a lucrarilor de constructie catre subcontractori, model des intalnit in dezvoltarea imobiliara.
**Concluzie**
Prima Kapital Project SRL prezinta indicatori financiari de exceptie pentru 2024, combinand rentabilitate ridicata cu o gestionare eficienta a resurselor. Nivelul de indatorare ramane un factor de monitorizat, insa este echilibrat de marjele de profit exceptionale si de lichiditatea disponibila.
Puncte forte
- Marja de profit de 43,82% este exceptionale pentru sectorul imobiliar, reflectand proiecte cu valoare adaugata ridicata si costuri bine controlate.
- ROE de 99,83% demonstreaza o fructificare aproape totala a capitalurilor proprii intr-un singur an, indicand un model de business extrem de eficient.
- Productivitate per angajat de aproximativ 11,97 milioane RON cifra de afaceri, datorita modelului de externalizare a constructiei catre subcontractori.
- Lichiditate solida cu 12.586.224 RON numerar disponibil si active circulante dominante (95,8% din total active), asigurand flexibilitate financiara ridicata.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 56,60% este la limita superioara pentru sectorul imobiliar, iar o incetinire a vanzarilor ar putea crea presiuni asupra servirii datoriilor.
- Dependenta de un numar mic de proiecte mari, tipica pentru dezvoltatorii de talie medie, expune compania la riscul de concentrare si la volatilitatea pietei imobiliare locale.
- Activele imobilizate reduse (4,2% din total) indica o structura de business bazata pe stocuri de proiecte, vulnerabila la schimbari bruste ale cererii sau la cresteri ale costurilor de constructie.
Informatii Companie:
CUI: 30707004
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2012
Contact:
Adresă: P-ta NUCETULUI, nr. 12
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 143.595.974 | 63.663.844 | 45.550.208 | 21.941.078 | 63.496.000 | 94.681.140 |
| Venituri totale | 145.922.440 | 65.337.560 | 46.722.157 | 24.030.786 | 64.821.682 | 95.451.406 |
| Cheltuieli totale | 72.202.056 | 40.599.823 | 22.846.752 | 19.592.152 | 31.849.793 | 50.226.460 |
| Profit net | 62.921.167 | 21.201.213 | 20.366.116 | 3.831.126 | 28.226.818 | 38.523.116 |
| Total active | 145.229.248 | 112.057.942 | 142.992.273 | 100.259.256 | 66.352.720 | 58.233.109 |
| Total datorii | 82.204.041 | 90.681.980 | 122.522.117 | 37.558.344 | 7.503.911 | 19.685.753 |
| Capitaluri proprii | 63.025.207 | 21.375.962 | 20.470.156 | 62.700.912 | 58.848.809 | 38.547.356 |
| Casa si conturi banci | 12.586.224 | 4.250.083 | 1.802.728 | 1.185.013 | 12.335.887 | 7.261.463 |
| Nr. angajati | 12 | 12 | 12 | 8 | 12 | 11 |
| Capital subscris | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 20.200 | 20.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.