Pro Optica SA
Locație: Sector 3, Bucuresti
Descriere:
Pro Optica SA
Domeniu de activitate: cercetare- dezvoltare in alte stiinte naturale si inginerie
Locație: Sector 3, Bucuresti
Adresă: Str. Gheorghe Petrascu, Nr. 67
Identificare fiscală: CUI 324813 | Registrul Comerțului: J40/2290/1991
Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!
Analiza Financiara:
Rezumat: Pro Optica SA a livrat o performanță financiară remarcabilă în 2024, cu o creștere de 81% a cifrei de afaceri la 129.254.192 RON și o dublare a profitului net la 22.916.979 RON, îmbunătățind simultan toți indicatorii cheie de rentabilitate și solvabilitate. Compania se află pe o traiectorie solidă de creștere, principala provocare rămânând reducerea gradului de îndatorare de 64,54% pentru a consolida reziliența financiară pe termen lung.
Pro Optica SA, companie înființată în 1992 cu sediul în Sectorul 3, București, activează în domeniul opticii și serviciilor conexe sub codul CAEN 7219. Cu un scor financiar de 85 din 100, compania a înregistrat rezultate excepționale în exercițiul financiar 2024, confirmând o traiectorie ascendentă clară față de anul precedent.
Cel mai frapant element al anului 2024 este creșterea cifrei de afaceri cu aproximativ 81%, de la 71.332.719 RON în 2023 la 129.254.192 RON. Această majorare semnificativă sugerează fie o extindere a capacității comerciale, fie câștiguri de cotă de piață în segmentul opticii. Remarcabil este faptul că această expansiune nu a diluat profitabilitatea - dimpotrivă, profitul net aproape s-a dublat, crescând de la 10.395.138 RON la 22.916.979 RON, o majorare de circa 120%.
Marja de profit a avansat de la 14,57% la 17,73%, indicând că societatea a reușit să crească volumul de activitate concomitent cu îmbunătățirea eficienței operaționale - o performanță dificil de obținut și care reflectă un management riguros al costurilor.
Activele totale au crescut de la 102.507.724 RON la 123.131.432 RON, cu o pondere covârșitoare a activelor circulante (103.754.051 RON, adică 84% din total). Numerarul disponibil se ridică la 32.578.099 RON, un nivel care asigură companiei o rezervă solidă de lichiditate pentru onorarea obligațiilor curente și finanțarea creșterii. Activele imobilizate au scăzut ușor, de la 22.458.519 RON la 19.373.725 RON, ceea ce poate indica amortizarea activelor fixe fără investiții majore în imobilizări în perioada analizată.
Datoriile totale au crescut marginal, de la 75.139.045 RON la 79.474.872 RON, în timp ce capitalurile proprii au avansat consistent, de la 25.175.313 RON la 37.697.154 RON. Efectul net este o reducere a ratei de îndatorare de la 73,30% la 64,54% - o tendință favorabilă, chiar dacă nivelul absolut rămâne relativ ridicat. ROE a atins un nivel excepțional de 60,79% în 2024, față de 41,29% în 2023, plasând Pro Optica SA în categoria companiilor cu rentabilitate financiară remarcabilă. Capitalul subscris modest de 969.883 RON contrastează cu capitalurile proprii totale de 37.697.154 RON, indicând acumularea consistentă de profit de-a lungul celor peste trei decenii de activitate.
Din perspectiva productivității, echipa a crescut de la 63 la 68 angajați, generând o cifră de afaceri medie de circa 1.901.532 RON per angajat - un indicator superior mediei din sectorul comercial și de servicii, care reflectă eficiența operațională a modelului de afaceri.
În concluzie, Pro Optica SA traversează o perioadă de expansiune accelerată și profitabilă, cu indicatori financiari în îmbunătățire pe toate planurile. Provocarea principală pe termen mediu rămâne reducerea gradului de îndatorare și consolidarea bazei de capital propriu pentru a asigura sustenabilitatea creșterii fără dependență excesivă de finanțare externă.
Cel mai frapant element al anului 2024 este creșterea cifrei de afaceri cu aproximativ 81%, de la 71.332.719 RON în 2023 la 129.254.192 RON. Această majorare semnificativă sugerează fie o extindere a capacității comerciale, fie câștiguri de cotă de piață în segmentul opticii. Remarcabil este faptul că această expansiune nu a diluat profitabilitatea - dimpotrivă, profitul net aproape s-a dublat, crescând de la 10.395.138 RON la 22.916.979 RON, o majorare de circa 120%.
Marja de profit a avansat de la 14,57% la 17,73%, indicând că societatea a reușit să crească volumul de activitate concomitent cu îmbunătățirea eficienței operaționale - o performanță dificil de obținut și care reflectă un management riguros al costurilor.
Activele totale au crescut de la 102.507.724 RON la 123.131.432 RON, cu o pondere covârșitoare a activelor circulante (103.754.051 RON, adică 84% din total). Numerarul disponibil se ridică la 32.578.099 RON, un nivel care asigură companiei o rezervă solidă de lichiditate pentru onorarea obligațiilor curente și finanțarea creșterii. Activele imobilizate au scăzut ușor, de la 22.458.519 RON la 19.373.725 RON, ceea ce poate indica amortizarea activelor fixe fără investiții majore în imobilizări în perioada analizată.
Datoriile totale au crescut marginal, de la 75.139.045 RON la 79.474.872 RON, în timp ce capitalurile proprii au avansat consistent, de la 25.175.313 RON la 37.697.154 RON. Efectul net este o reducere a ratei de îndatorare de la 73,30% la 64,54% - o tendință favorabilă, chiar dacă nivelul absolut rămâne relativ ridicat. ROE a atins un nivel excepțional de 60,79% în 2024, față de 41,29% în 2023, plasând Pro Optica SA în categoria companiilor cu rentabilitate financiară remarcabilă. Capitalul subscris modest de 969.883 RON contrastează cu capitalurile proprii totale de 37.697.154 RON, indicând acumularea consistentă de profit de-a lungul celor peste trei decenii de activitate.
Din perspectiva productivității, echipa a crescut de la 63 la 68 angajați, generând o cifră de afaceri medie de circa 1.901.532 RON per angajat - un indicator superior mediei din sectorul comercial și de servicii, care reflectă eficiența operațională a modelului de afaceri.
În concluzie, Pro Optica SA traversează o perioadă de expansiune accelerată și profitabilă, cu indicatori financiari în îmbunătățire pe toate planurile. Provocarea principală pe termen mediu rămâne reducerea gradului de îndatorare și consolidarea bazei de capital propriu pentru a asigura sustenabilitatea creșterii fără dependență excesivă de finanțare externă.
Puncte forte
- Creștere excepțională a cifrei de afaceri de circa 81% față de 2023 (de la 71.332.719 RON la 129.254.192 RON), însoțită de dublarea profitului net la 22.916.979 RON.
- ROE de 60,79% - un nivel remarcabil care reflectă capacitatea companiei de a genera randamente superioare pentru acționari, în creștere față de 41,29% în 2023.
- Lichiditate solidă cu 32.578.099 RON numerar disponibil și active circulante de 103.754.051 RON, oferind o rezervă confortabilă pentru operațiuni și investiții.
- Reducerea ratei de îndatorare de la 73,30% la 64,54% concomitent cu creșterea capitalurilor proprii cu circa 50%, indicând o structură financiară în consolidare.
Factori de risc
- Rata de îndatorare de 64,54% rămâne ridicată, cu datorii totale de 79.474.872 RON care depășesc de peste două ori capitalurile proprii, expunând compania la riscuri în scenarii de creștere a costurilor de finanțare.
- Baza de capital propriu (37.697.154 RON) este relativ modestă față de dimensiunea activității, limitând capacitatea de a absorbi șocuri externe fără recurs la finanțare suplimentară.
- Creșterea accelerată de 81% a cifrei de afaceri într-un singur an poate fi dificil de susținut și menținut pe termen lung, existând riscul unei decelerări bruște care să afecteze proiecțiile de rentabilitate.
Informatii Companie:
CUI: 324813
Cod CAEN: 7219
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Gheorghe Petrascu, Nr. 67
Telefon:
Fax: 0318058793
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Cercetare-dezvoltare in alte stiinte naturale si inginerie
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 129.254.192 | 71.332.719 | 17.536.764 | 77.870.725 | 60.422.624 | 19.294.557 |
| Venituri totale | 121.196.400 | 87.408.462 | 27.356.416 | 66.324.266 | 94.131.614 | 31.499.999 |
| Cheltuieli totale | 94.133.071 | 75.182.180 | 27.212.130 | 45.325.071 | 55.898.211 | 27.649.207 |
| Profit net | 22.916.979 | 10.395.138 | 101.411 | 17.684.994 | 32.188.557 | 2.821.094 |
| Total active | 123.131.432 | 102.507.724 | 34.611.041 | 40.709.617 | 78.314.956 | 56.717.187 |
| Total datorii | 79.474.872 | 75.139.045 | 15.305.230 | 5.364.194 | 31.549.409 | 40.474.652 |
| Capitaluri proprii | 37.697.154 | 25.175.313 | 14.780.175 | 27.156.320 | 41.659.883 | 12.328.049 |
| Casa si conturi banci | 32.578.099 | 23.608.286 | 3.498.888 | 13.981.289 | 3.279.644 | 21.870.030 |
| Nr. angajati | 68 | 63 | 59 | 54 | 54 | 57 |
| Capital subscris | 969.883 | 969.883 | 969.883 | 969.883 | 969.883 | 969.883 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Institutul Național De Cercetare-Dezvoltare Marină "Grigore Antipa"-I.n.c.d.m. Constanța
Cercetare și Dezvoltare
Constanța
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.