Sari la continut

Proactiv SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre PROACTIV SRL și Nr. Registrul Comerțului J20/139/2005. Sediul social se află pe Str. FURNALISTULUI, nr....

Locație: Calan, Hunedoara

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre PROACTIV SRL și Nr. Registrul Comerțului J20/139/2005. Sediul social se află pe Str. FURNALISTULUI, nr. 14, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0254235130. Alege PROACTIV SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Proactiv SRL este o firma de inginerie tehnica profitabila si bine pozitionata pe piata, cu venituri de peste 134 milioane RON si un profit net solid, insa cu un grad de indatorare ridicat care necesita atentie si gestionare prudenta a fluxurilor de numerar.
Proactiv SRL este o companie cu sediul in Calan, judetul Hunedoara, activa in domeniul ingineriei si consultantei tehnice (CAEN 7112) din anul 2005. Cu o experienta de aproape doua decenii pe piata, firma a reusit sa construiasca o prezenta solida intr-un sector cu cerere sustinuta, legat de infrastructura si proiectele de investitii publice si private din Romania.

Din punct de vedere al performantei comerciale, Proactiv SRL inregistreaza in 2024 o cifra de afaceri de 134.054.502 RON, un rezultat remarcabil pentru o companie din afara marilor centre urbane. Veniturile totale de 134.747.093 RON sunt aproape perfect aliniate cu cifra de afaceri, ceea ce indica o activitate concentrata pe servicii de baza, fara surse secundare semnificative de venit. Cheltuielile totale de 123.085.029 RON lasa loc unui profit net de 10.140.547 RON, corespunzator unei marje de profit net de 7,56% - un nivel rezonabil si specific sectorului de inginerie si consultanta tehnica, unde competitia pe pret este intensa, in special pe contracte publice.

Bilantul companiei arata active totale de 103.608.545 RON, din care activele circulante reprezinta 86.343.761 RON, adica peste 83% din total. Aceasta structura este tipica firmelor de servicii care lucreaza in regim de proiecte, unde creantele clientilor (facturi emise dar neincasate) pot fi semnificative, mai ales cand beneficiarii sunt institutii publice cu termene de plata prelungite. Numerarul disponibil de 3.946.476 RON reprezinta mai putin de 5% din datoriile totale, ceea ce ridica un semnal de atentie privind lichiditatea imediata.

Principala vulnerabilitate identificata este gradul ridicat de indatorare. Datoriile totale de 87.350.745 RON reprezinta 84,31% din totalul activelor, iar capitalurile proprii de 14.857.800 RON sustin o baza fragila in raport cu scala operatiunilor. Capitalul social subscris de doar 400 RON este simbolic si reflecta structura initiala a unui SRL clasic, fara majorari ulterioare de capital. Cu toate acestea, randamentul capitalului propriu (ROE) de 68,25% confirma ca profitabilitatea relativa a investitiei actionarului este exceptionala, desi aceasta este partial amplificata tocmai de efectul de levier financiar ridicat.

Cei 213 angajati plaseaza Proactiv SRL in categoria firmelor mijlocii, cu o productivitate medie estimata la circa 629.603 RON cifra de afaceri per angajat - un indicator bun pentru sectorul de inginerie din Romania. Scorul financiar de 60 din 100 reflecta echilibrul intre performanta operationala buna si riscul structural ridicat asociat indatorarii.

In ansamblu, Proactiv SRL este o companie profitabila si activa, cu o pozitie de piata consolidata in inginerie tehnica. Principala directie de imbunatatire vizeaza reducerea gradului de dependenta fata de finantare externa si consolidarea rezervei de lichiditate pentru a reduce vulnerabilitatea la intarzieri de incasare.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 134.054.502 RON si profit net de 10.140.547 RON demonstreaza o activitate comerciala robusta si profitabila pentru un operator regional din inginerie tehnica.
  • ROE de 68,25% indica o rentabilitate exceptionala a capitalului propriu, reflectand eficienta ridicata a folosirii resurselor investite de actionari.
  • Prezenta pe piata de aproape doua decenii (din 2005) si un colectiv de 213 angajati atesta stabilitate organizationala si capacitate de executie la scara medie.
  • Marja de profit net de 7,56% este solida pentru sectorul CAEN 7112, unde contractele publice implica adesea presiune competitiva pe pret.
Factori de risc
  • Rata de indatorare de 84,31% este ridicata si reduce semnificativ rezistenta financiara a companiei in fata unor socuri externe sau intarzieri prelungite de incasare de la clienti publici.
  • Numerarul disponibil de 3.946.476 RON este redus in raport cu datoriile totale de 87.350.745 RON, expunand compania la riscuri de lichiditate pe termen scurt.
  • Capitalurile proprii de 14.857.800 RON sunt relativ modeste fata de scala operatiunilor, limitand capacitatea de absorbtie a unor pierderi exceptionale sau de finantare a cresterii fara apel la credite suplimentare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 26.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 17161508
Cod CAEN: 7112
Anul înființării: 2005

Contact:

Adresă: Str. Furnalistului, Nr. 14
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 134.054.502 96.392.791 99.088.635 85.368.782 56.286.971 52.119.016
Venituri totale 134.747.093 96.528.894 102.197.954 85.527.376 56.604.193 52.403.787
Cheltuieli totale 123.085.029 92.970.591 96.070.840 83.545.300 57.031.334 50.998.946
Profit net 10.140.547 3.075.843 5.726.895 1.697.112 -427.141 1.183.205
Total active 103.608.545 58.259.563 36.134.889 39.964.518 21.051.879 11.639.119
Total datorii 87.350.745 49.456.385 30.407.554 37.017.521 19.773.472 8.774.457
Capitaluri proprii 14.857.800 8.803.178 5.727.335 2.946.997 1.278.407 1.705.548
Casa si conturi banci 3.946.476 5.343.734 9.013.798 7.307.031 3.384.835 1.398.680
Nr. angajati 213 186 166 143 153 106
Capital subscris 400 400 400 400 400 400
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Cama Arhitectura S.R.L.

Arhitectură și Inginerie

Mintiu Gherlii

Il Prete S.R.L.

Arhitectură și Inginerie

Craiova

Itp Ghencea S.R.L.

Arhitectură și Inginerie

București Sectorul 2

Cinfra Development Eu S.R.L.

Arhitectură și Inginerie

București Sectorul 1

Maricat Energy SRL

Arhitectură și Inginerie

Barnova

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te