Proleasing Motors SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre PROLEASING MOTORS SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/1603/2006. Sediul social se află pe Sos. PLOIESTI-...
Locație: Blejoi, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre PROLEASING MOTORS SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/1603/2006. Sediul social se află pe Sos. PLOIESTI-BUZAU DN1 B, nr. 505, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244516101 sau la fax 0244529426. Alege PROLEASING MOTORS SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Proleasing Motors SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara solida, cu vanzari foarte mari, profit net consistent si indatorare moderata. Compania pare bine capitalizata si lichida, iar principala zona de atentie este pastrarea profitabilitatii intr-un domeniu competitiv.
Proleasing Motors SRL prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de un volum ridicat al activitatii si de o profitabilitate buna pentru specificul domeniului de comert auto. Compania a realizat o cifra de afaceri de 401.178.719 RON si venituri totale de 417.164.641 RON, ceea ce confirma o baza operationala ampla si un nivel ridicat al rulajului comercial. Diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale, de 24.482.738 RON, s-a transpus intr-un profit net de 21.123.368 RON, un rezultat consistent pentru o societate cu 149 de angajati.
Marja neta de profit de 5,27% indica o capacitate buna de a transforma vanzarile in rezultat final, mai ales intr-un sector in care volumele sunt mari, iar presiunea pe marje poate fi relevanta. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 23,80% arata o utilizare eficienta a resurselor actionarilor. Raportat la capitalurile proprii de 88.766.280 RON, compania genereaza un castig atractiv, ceea ce sustine scorul financiar de 75 din 100.
Pozitia bilantiera este echilibrata. Activele totale se ridica la 133.155.133 RON, dintre care 108.125.958 RON sunt active circulante. Aceasta structura sugereaza o orientare puternica spre activitatea curenta, specifica unei companii comerciale. Nivelul numerarului si al conturilor, de 39.384.224 RON, ofera un tampon important de lichiditate si indica o capacitate buna de acoperire a nevoilor operationale pe termen scurt.
Gradul de indatorare este moderat. Datoriile totale sunt de 44.378.052 RON, iar rata indatorarii de 33,33% arata ca firma nu depinde excesiv de finantarea externa. Capitalurile proprii acopera confortabil baza de active, ceea ce reduce presiunea financiara si ofera flexibilitate pentru dezvoltare. De asemenea, raportul dintre capitalul subscris, de 550.000 RON, si capitalurile proprii evidentiaza faptul ca valoarea companiei a fost construita in principal prin acumulare de rezultate si consolidare interna.
Per ansamblu, Proleasing Motors SRL se remarca prin dimensiune, profitabilitate si o structura financiara sanatoasa. Combinatia dintre vanzari foarte mari, profit net semnificativ, lichiditate buna si indatorare controlata contureaza o companie bine pozitionata financiar. Principalul aspect de urmarit ramane mentinerea marjei de profit intr-un sector competitiv, unde fluctuatiile cererii si ale costurilor pot influenta rapid performanta.
Marja neta de profit de 5,27% indica o capacitate buna de a transforma vanzarile in rezultat final, mai ales intr-un sector in care volumele sunt mari, iar presiunea pe marje poate fi relevanta. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 23,80% arata o utilizare eficienta a resurselor actionarilor. Raportat la capitalurile proprii de 88.766.280 RON, compania genereaza un castig atractiv, ceea ce sustine scorul financiar de 75 din 100.
Pozitia bilantiera este echilibrata. Activele totale se ridica la 133.155.133 RON, dintre care 108.125.958 RON sunt active circulante. Aceasta structura sugereaza o orientare puternica spre activitatea curenta, specifica unei companii comerciale. Nivelul numerarului si al conturilor, de 39.384.224 RON, ofera un tampon important de lichiditate si indica o capacitate buna de acoperire a nevoilor operationale pe termen scurt.
Gradul de indatorare este moderat. Datoriile totale sunt de 44.378.052 RON, iar rata indatorarii de 33,33% arata ca firma nu depinde excesiv de finantarea externa. Capitalurile proprii acopera confortabil baza de active, ceea ce reduce presiunea financiara si ofera flexibilitate pentru dezvoltare. De asemenea, raportul dintre capitalul subscris, de 550.000 RON, si capitalurile proprii evidentiaza faptul ca valoarea companiei a fost construita in principal prin acumulare de rezultate si consolidare interna.
Per ansamblu, Proleasing Motors SRL se remarca prin dimensiune, profitabilitate si o structura financiara sanatoasa. Combinatia dintre vanzari foarte mari, profit net semnificativ, lichiditate buna si indatorare controlata contureaza o companie bine pozitionata financiar. Principalul aspect de urmarit ramane mentinerea marjei de profit intr-un sector competitiv, unde fluctuatiile cererii si ale costurilor pot influenta rapid performanta.
Puncte forte
- Profit net de 21.123.368 RON si marja neta de 5,27%, ceea ce indica o activitate profitabila la un volum mare de vanzari.
- ROE de 23,80%, semn ca societatea foloseste eficient capitalurile proprii de 88.766.280 RON.
- Lichiditate buna, sustinuta de numerar si conturi de 39.384.224 RON si de active circulante de 108.125.958 RON.
- Rata indatorarii de 33,33%, care arata un nivel moderat al datoriilor si o dependenta limitata de finantarea externa.
Factori de risc
- Marja de profit de 5,27% este buna, dar relativ sensibila intr-un sector comercial competitiv, unde variatiile de cost sau de cerere pot reduce rapid profitul.
- Ponderea mare a activelor circulante arata dependenta de dinamica activitatii curente, ceea ce poate expune compania la volatilitatea pietei auto.
- Dimensiunea mare a operatiunilor presupune mentinerea unui control strict al cheltuielilor, in conditiile unor costuri totale de 392.681.903 RON.
Informatii Companie:
CUI: 18877620
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Sos. Ploiesti-Buzau Dn1 B, Nr. 505
Telefon:
Fax: 0244529426
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 401.178.719 | 335.083.201 | 282.868.699 | 266.258.529 | 203.040.066 | 209.796.757 |
| Venituri totale | 417.164.641 | 349.503.839 | 295.280.892 | 277.930.048 | 216.513.666 | 221.476.380 |
| Cheltuieli totale | 392.681.903 | 322.012.083 | 270.124.847 | 261.407.508 | 205.003.238 | 210.431.813 |
| Profit net | 21.123.368 | 23.896.741 | 21.640.363 | 14.406.449 | 9.896.417 | 9.367.482 |
| Total active | 133.155.133 | 135.043.611 | 107.022.879 | 82.403.711 | 80.081.285 | 79.891.639 |
| Total datorii | 44.378.052 | 67.400.700 | 63.276.709 | 28.794.014 | 35.112.202 | 42.429.389 |
| Capitaluri proprii | 88.766.280 | 67.642.911 | 43.746.170 | 53.605.808 | 44.959.360 | 37.022.943 |
| Casa si conturi banci | 39.384.224 | 59.303.243 | 33.601.649 | 32.299.064 | 23.072.432 | 10.321.413 |
| Nr. angajati | 149 | 149 | 149 | 151 | 152 | 155 |
| Capital subscris | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.