Psicontrol SRL
Locație: Rasnov, Brasov
Descriere:
Cu sediul în Rasnov, Brasov, Psicontrol SRL activează în domeniul fabricarea altor echipamente electrice (cod CAEN 2790). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J08/438/2007, având codul unic de identificare 18516218.
Adresa noastră: Str. Garii, Nr. 89, Rasnov, Brasov.
Analiza Financiara:
Rezumat: Psicontrol SRL este o companie solida din industria echipamentelor electrice, cu sediul in Rasnov, Brasov, care a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 310.892.053 RON si un profit net de 27.594.805 RON, demonstrand o pozitie financiara excelenta sustinuta de capitaluri proprii masive si un nivel minim de indatorare.
Psicontrol SRL, infiintata in 2006 si specializata in fabricarea echipamentelor electrice (cod CAEN 2790), a evoluat intr-un jucator important pe piata romaneasca, cu un scor financiar de 80 din 100. Analiza datelor financiare aferente anului 2024 releva o companie matura, profitabila si extrem de bine capitalizata.
Din perspectiva performantei operationale, cifra de afaceri de 310.892.053 RON plaseaza Psicontrol SRL in categoria companiilor de dimensiune medie spre mare din sectorul manufacturier romanesc. Veniturile totale de 311.976.055 RON includ si venituri non-operationale modeste de aproximativ 1.084.000 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza genereaza aproape integral veniturile companiei. Profitul net de 27.594.805 RON corespunde unei marje nete de 8,88%, un nivel solid pentru industria de fabricatie a echipamentelor electrice, unde marjele tind sa fie comprimate de costurile materiilor prime si ale fortei de munca calificate.
Productivitatea fortei de munca este remarcabila. Cu 287 de angajati, cifra de afaceri per angajat se situeaza la aproximativ 1.083.000 RON, un indicator care sugereaza un grad ridicat de automatizare si eficienta operationala, caracteristic companiilor cu investitii semnificative in tehnologie.
Bilantul contabil al Psicontrol SRL este unul de exceptie. Capitalurile proprii de 211.477.586 RON reprezinta 90,6% din activele totale de 233.311.648 RON, ceea ce confera companiei o solvabilitate extraordinara. Rata indatorarii de doar 9,14% - cu datorii totale de 21.330.671 RON - indica o politica financiara extrem de conservatoare, compania finantandu-se aproape exclusiv din resurse proprii. Capitalul subscris de 1.700.000 RON, raportat la capitalurile proprii actuale, demonstreaza ca profiturile au fost reinvestite sistematic pe parcursul celor aproape doua decenii de activitate.
Structura activelor reflecta un echilibru sanatos. Activele circulante de 152.748.782 RON depasesc semnificativ datoriile totale, oferind o lichiditate confortabila. Numerarul si conturile bancare de 35.654.312 RON - reprezentand aproximativ 11,5% din cifra de afaceri - asigura un tampon financiar solid pentru situatii neprevazute sau oportunitati de investitii. Activele imobilizate de 80.539.666 RON reflecta investitiile in capacitatea de productie.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 13,05% este un nivel atractiv, mai ales in contextul in care compania opereaza cu un levier financiar minim. Acest indicator confirma ca managementul reuseste sa genereze randamente satisfacatoare fara a recurge la finantare externa.
In concluzie, Psicontrol SRL prezinta profilul unei companii industriale stabile, cu o disciplina financiara riguroasa si o capacitate demonstrata de a genera profit constant. Modelul de afaceri bazat pe autofinantare reduce expunerea la riscuri externe, desi ar putea limita ritmul de crestere in comparatie cu competitori mai agresivi din punct de vedere al investitiilor.
Din perspectiva performantei operationale, cifra de afaceri de 310.892.053 RON plaseaza Psicontrol SRL in categoria companiilor de dimensiune medie spre mare din sectorul manufacturier romanesc. Veniturile totale de 311.976.055 RON includ si venituri non-operationale modeste de aproximativ 1.084.000 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza genereaza aproape integral veniturile companiei. Profitul net de 27.594.805 RON corespunde unei marje nete de 8,88%, un nivel solid pentru industria de fabricatie a echipamentelor electrice, unde marjele tind sa fie comprimate de costurile materiilor prime si ale fortei de munca calificate.
Productivitatea fortei de munca este remarcabila. Cu 287 de angajati, cifra de afaceri per angajat se situeaza la aproximativ 1.083.000 RON, un indicator care sugereaza un grad ridicat de automatizare si eficienta operationala, caracteristic companiilor cu investitii semnificative in tehnologie.
Bilantul contabil al Psicontrol SRL este unul de exceptie. Capitalurile proprii de 211.477.586 RON reprezinta 90,6% din activele totale de 233.311.648 RON, ceea ce confera companiei o solvabilitate extraordinara. Rata indatorarii de doar 9,14% - cu datorii totale de 21.330.671 RON - indica o politica financiara extrem de conservatoare, compania finantandu-se aproape exclusiv din resurse proprii. Capitalul subscris de 1.700.000 RON, raportat la capitalurile proprii actuale, demonstreaza ca profiturile au fost reinvestite sistematic pe parcursul celor aproape doua decenii de activitate.
Structura activelor reflecta un echilibru sanatos. Activele circulante de 152.748.782 RON depasesc semnificativ datoriile totale, oferind o lichiditate confortabila. Numerarul si conturile bancare de 35.654.312 RON - reprezentand aproximativ 11,5% din cifra de afaceri - asigura un tampon financiar solid pentru situatii neprevazute sau oportunitati de investitii. Activele imobilizate de 80.539.666 RON reflecta investitiile in capacitatea de productie.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 13,05% este un nivel atractiv, mai ales in contextul in care compania opereaza cu un levier financiar minim. Acest indicator confirma ca managementul reuseste sa genereze randamente satisfacatoare fara a recurge la finantare externa.
In concluzie, Psicontrol SRL prezinta profilul unei companii industriale stabile, cu o disciplina financiara riguroasa si o capacitate demonstrata de a genera profit constant. Modelul de afaceri bazat pe autofinantare reduce expunerea la riscuri externe, desi ar putea limita ritmul de crestere in comparatie cu competitori mai agresivi din punct de vedere al investitiilor.
Puncte forte
- Solvabilitate exceptionala - capitalurile proprii acopera 90,6% din active, iar rata indatorarii de doar 9,14% reflecta o independenta financiara remarcabila.
- Productivitate ridicata - cifra de afaceri de peste 1.083.000 RON per angajat indica un grad avansat de eficienta operationala si automatizare.
- Lichiditate confortabila - activele circulante de 152.748.782 RON depasesc de peste 7 ori datoriile totale, iar numerarul de 35.654.312 RON ofera un tampon financiar solid.
- Profitabilitate constanta - marja neta de 8,88% si ROE de 13,05% demonstreaza capacitatea de a genera valoare sustinuta pentru actionari, fara dependenta de levier financiar.
Factori de risc
- Concentrarea pe un singur sector industrial (echipamente electrice) expune compania la ciclurile economice si la volatilitatea cererii din acest domeniu.
- Politica financiara ultra-conservatoare, desi reduce riscul, poate limita ritmul de expansiune si exploatarea oportunitatilor de crestere pe piata.
- Dependenta de forta de munca calificata intr-o zona cu bazin limitat de recrutare (Rasnov, Brasov) poate genera presiuni salariale si dificultati de retentie.
Informatii Companie:
CUI: 18516218
Cod CAEN: 2790
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Str. Garii, Nr. 89
Telefon:
Fax: 0268230015
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor echipamente electrice
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 290.689.038 | 310.892.053 | 409.911.185 | 387.177.766 | 282.849.797 | 195.076.042 | 182.172.891 |
| Venituri totale | 289.024.238 | 311.976.055 | 415.794.177 | 400.062.492 | 281.907.266 | 205.583.390 | 184.694.344 |
| Cheltuieli totale | 259.224.553 | 283.772.663 | 390.624.202 | 365.602.126 | 247.801.620 | 189.634.385 | 164.695.549 |
| Profit net | 27.036.081 | 27.594.805 | 19.160.547 | 29.890.461 | 29.382.585 | 12.588.363 | 16.602.834 |
| Total active | 216.958.007 | 233.311.648 | 237.457.692 | 274.806.898 | 173.848.856 | 128.074.182 | 110.274.808 |
| Total datorii | 28.504.026 | 21.330.671 | 53.325.925 | 109.718.467 | 38.260.531 | 22.568.680 | 17.323.297 |
| Capitaluri proprii | 188.232.242 | 211.477.586 | 183.882.781 | 164.722.234 | 134.831.773 | 105.449.188 | 92.860.825 |
| Casa si conturi banci | 52.206.924 | 35.654.312 | 11.340.185 | 21.477.145 | 10.888.485 | 36.966.447 | 31.669.436 |
| Nr. angajati | 247 | 287 | 320 | 311 | 281 | 244 | 211 |
| Capital subscris | 1.700.000 | 1.700.000 | 1.700.000 | 1.700.000 | 1.700.000 | 1.700.000 | 1.700.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.