Sari la continut

Pure Home Collections SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre PURE HOME COLLECTIONS SRL și Nr. Registrul Comerțului J30/179/2013. Sediul social se află pe Str. Princi...

Locație: Dorolt, Satu Mare

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre PURE HOME COLLECTIONS SRL și Nr. Registrul Comerțului J30/179/2013. Sediul social se află pe Str. Principala , nr. 159, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0261751200. Alege PURE HOME COLLECTIONS SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Pure Home Collections SRL din Satu Mare inregistreaza in 2024 o cifra de afaceri de 137.772.282 RON si un profit net de 5.922.425 RON, demonstrand o forta comerciala reala, insa structura financiara puternic levierata (82,87% rata de indatorare) si lipsa angajatilor declarati reprezinta riscuri structurale majore care tempereaza perspectiva pozitiva.
Pure Home Collections SRL, infiintata in 2013 in Dorolt, judetul Satu Mare, activeaza in productia de mobila neclasificata (CAEN 3109), inregistrand in 2024 o cifra de afaceri impresionanta de 137.772.282 RON. Cu un scor financiar de 55/100, compania prezinta o imagine mixta: performante comerciale solide, contrastate de o structura financiara fragila.

**Performanta comerciala**

Cifra de afaceri depaseste pragul de 137 de milioane de lei, pozitionand Pure Home Collections printre companiile de talie medie-mare din sectorul producatorilor de mobila din Romania. Profitul net de 5.922.425 RON si o marja de profit de 4,30% indica o activitate profitabila, desi marja relativ modesta sugereaza presiuni competitive sau costuri operationale ridicate. Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 81,49% pare spectaculoasa, insa este amplificata artificial de capitalul propriu extrem de redus (7.268.096 RON) raportat la dimensiunea afacerii.

**Structura bilantiera**

Activele totale de 46.944.943 RON sunt dominate de activele circulante (33.622.571 RON), ceea ce sugereaza o activitate intensa de stocuri si creante comerciale, specifica mai degraba unui distribuitor decat unui producator traditional. Activele imobilizate de doar 13.119.629 RON sunt relativ modeste pentru o companie cu o cifra de afaceri de peste 137 de milioane, ridicand semne de intrebare privind capacitatile proprii de productie.

**Gradul de indatorare - principalul semnal de alarma**

Rata de indatorare de 82,87% reprezinta cel mai ingrijorator indicator al companiei. Cu datorii totale de 38.903.567 RON si capitaluri proprii de numai 7.268.096 RON, compania opereaza cu un efect de levier ridicat, lasand putina marja de siguranta in caz de contractii ale cifrei de afaceri sau crestere a costurilor finantarii. Capitalul subscris simbolic de 210 RON subliniaza ca afacerea a fost construita aproape exclusiv pe datorii si profit reinvestit.

**Lichiditate**

Numerarul disponibil de 745.237 RON este extrem de scazut in raport cu obligatiile totale, indicand o dependenta puternica de linii de credit sau termene de plata favorabile de la furnizori. Aceasta situatie poate deveni vulnerabila in perioade de stres financiar sau daca partenerii comerciali isi revizuiesc conditiile.

**Observatie privind angajatii**

Lipsa angajatilor declarati (0) este neobisnuita pentru o companie cu codul CAEN 3109 si o cifra de afaceri de 137 de milioane de lei. Aceasta ar putea indica utilizarea extensiva a fortei de munca prin intermediari (subcontractori, agentii de munca temporara) sau o posibila neconcordanta in raportarile oficiale, un aspect care merita clarificat.

**Concluzie**

Pure Home Collections SRL demonstreaza o capacitate comerciala remarcabila, cu vanzari substantial peste media sectorului, dar structura sa financiara puternic levierata ridica semne serioase privind rezistenta la socuri economice. Scorul de 55/100 reflecta corect aceasta dualitate: performanta operationala reala, temperata de riscuri structurale semnificative.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 137.772.282 RON plaseaza compania printre producatorii de talie medie-mare din sectorul mobilei din Romania, demonstrand o forta comerciala reala si o prezenta consolidata pe piata.
  • Rentabilitate pozitiva cu profit net de 5.922.425 RON, confirmand ca afacerea genereaza valoare in ciuda unui mediu competitiv solicitant.
  • Dominanta activelor circulante (33.622.571 RON din 46.944.943 RON active totale) sugereaza o buna rotatie operationala si flexibilitate in gestionarea capitalului de lucru.
Factori de risc
  • Rata de indatorare critica de 82,87%, cu datorii totale de 38.903.567 RON fata de capitaluri proprii de doar 7.268.096 RON, expune compania la riscuri semnificative in perioade de contractie economica sau crestere a costurilor de finantare.
  • Lichiditate extrem de scazuta - numerarul disponibil de 745.237 RON acopera sub 2% din datoriile totale, creand vulnerabilitate la orice perturbari ale fluxului de numerar sau modificari ale termenelor de plata negociate cu furnizorii.
  • Absenta angajatilor declarati (0) este inconsistenta cu profilul unui producator de mobila la aceasta scara, sugerand posibile riscuri de conformitate sau un model operational care necesita clarificari suplimentare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 25.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 31285030
Cod CAEN: 3109
Anul înființării: 2013

Contact:

Adresă: Str. Principala , nr. 159
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
55/100
Mediu
Activitate: Fabricarea de mobila n.c.a.
Indicator 2024
Cifra de afaceri 137.772.282
Venituri totale 137.028.728
Cheltuieli totale 129.489.057
Profit net 5.922.425
Total active 46.944.943
Total datorii 38.903.567
Capitaluri proprii 7.268.096
Casa si conturi banci 745.237
Nr. angajati 0
Capital subscris 210
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Terra Wood IT S.R.L.

Mobilier

Mihailesti

Mobkraft Com S.R.L.

Mobilier

Pantelimon

Gamoni SRL

Mobilier

Botiz

Fascinatia Locuintei SRL

Mobilier

Ocna Sibiului

Tranzact Srl

Mobilier

Recea

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te