Purolite S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre PUROLITE S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J08/446/1995. Sediul social se află pe Aleea UZINEI, nr. 11,...
Locație: Victoria, Brasov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre PUROLITE S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J08/446/1995. Sediul social se află pe Aleea UZINEI, nr. 11, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0268243004 sau la fax 068243002. Alege PUROLITE S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Purolite S.R.L. afiseaza in 2024 o pozitie financiara solida, caracterizata prin profitabilitate buna, capitalizare puternica si un nivel moderat al indatorarii. Principalul punct de atentie ramane lichiditatea imediata, care trebuie gestionata prudent raportat la dimensiunea operatiunilor.
Purolite S.R.L. prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de o activitate de dimensiune mare si de o capitalizare confortabila. Compania a realizat o cifra de afaceri de 437.524.198 lei si venituri totale de 463.007.716 lei, ceea ce indica un volum ridicat al operatiunilor si o baza comerciala consistenta. Diferenta dintre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri suplimentare fata de activitatea de baza, insa analiza ramane favorabila mai ales prin prisma profitabilitatii finale.
Profitul net de 35.875.908 lei confirma capacitatea companiei de a transforma veniturile in rezultat pozitiv, iar marja neta de 8,20% este buna pentru o societate din productie, unde presiunea pe costuri este de regula semnificativa. Raportat la capitalurile proprii de 299.142.031 lei, un ROE de 11,99% arata o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari, fara a indica o dependenta excesiva de levier financiar.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale de 443.356.718 lei sunt finantate in proportie majoritara prin capitaluri proprii, care ajung la 299.142.031 lei, in timp ce datoriile totale sunt de 144.214.687 lei. Rata indatorarii de 32,53% sustine ideea unei pozitii financiare prudente, cu un nivel al obligatiilor care pare gestionabil in raport cu dimensiunea activelor si cu profitul generat. Din aceasta perspectiva, compania are o baza patrimoniala robusta.
Activele imobilizate de 268.414.867 lei reprezinta cea mai mare parte a activelor, ceea ce este compatibil cu profilul unei firme industriale. Activele circulante de 173.052.623 lei ofera un tampon operational relevant, insa nivelul numerarului si al conturilor, de 8.174.581 lei, este relativ redus raportat la datoriile totale si la scara activitatii. Acest aspect nu indica automat o problema, dar sugereaza o nevoie de disciplina in administrarea lichiditatii si a fluxurilor curente.
Cu 297 de angajati, Purolite S.R.L. opereaza la o dimensiune substantiala, ceea ce implica o infrastructura operationala importanta. Scorul financiar de 75 din 100 este coerent cu indicatorii principali: compania este profitabila, bine capitalizata si moderat indatorata. Per ansamblu, imaginea financiară pentru 2024 este favorabila, cu accent pe stabilitate patrimoniala si rentabilitate rezonabila, chiar daca lichiditatea imediata merita monitorizata atent.
Profitul net de 35.875.908 lei confirma capacitatea companiei de a transforma veniturile in rezultat pozitiv, iar marja neta de 8,20% este buna pentru o societate din productie, unde presiunea pe costuri este de regula semnificativa. Raportat la capitalurile proprii de 299.142.031 lei, un ROE de 11,99% arata o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari, fara a indica o dependenta excesiva de levier financiar.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale de 443.356.718 lei sunt finantate in proportie majoritara prin capitaluri proprii, care ajung la 299.142.031 lei, in timp ce datoriile totale sunt de 144.214.687 lei. Rata indatorarii de 32,53% sustine ideea unei pozitii financiare prudente, cu un nivel al obligatiilor care pare gestionabil in raport cu dimensiunea activelor si cu profitul generat. Din aceasta perspectiva, compania are o baza patrimoniala robusta.
Activele imobilizate de 268.414.867 lei reprezinta cea mai mare parte a activelor, ceea ce este compatibil cu profilul unei firme industriale. Activele circulante de 173.052.623 lei ofera un tampon operational relevant, insa nivelul numerarului si al conturilor, de 8.174.581 lei, este relativ redus raportat la datoriile totale si la scara activitatii. Acest aspect nu indica automat o problema, dar sugereaza o nevoie de disciplina in administrarea lichiditatii si a fluxurilor curente.
Cu 297 de angajati, Purolite S.R.L. opereaza la o dimensiune substantiala, ceea ce implica o infrastructura operationala importanta. Scorul financiar de 75 din 100 este coerent cu indicatorii principali: compania este profitabila, bine capitalizata si moderat indatorata. Per ansamblu, imaginea financiară pentru 2024 este favorabila, cu accent pe stabilitate patrimoniala si rentabilitate rezonabila, chiar daca lichiditatea imediata merita monitorizata atent.
Puncte forte
- Profit net de 35.875.908 lei si marja de profit de 8,20%, ceea ce arata o capacitate buna de monetizare a activitatii.
- Capitaluri proprii de 299.142.031 lei si rata a indatorarii de 32,53%, indicand o structura financiara echilibrata.
- ROE de 11,99%, semn al unei utilizari eficiente a capitalului propriu.
- Baza de active semnificativa, de 443.356.718 lei, care sustine continuitatea si capacitatea operationala a companiei.
Factori de risc
- Numerarul de 8.174.581 lei este modest raportat la dimensiunea activitatii si la nivelul datoriilor, ceea ce poate pune presiune pe lichiditatea curenta.
- Ponderea ridicata a activelor imobilizate reduce flexibilitatea financiara pe termen scurt si poate creste dependenta de o buna rotatie a activelor circulante.
- Activitatea intr-un sector industrial presupune expunere la costuri operationale ridicate, iar mentinerea marjei depinde de controlul strict al cheltuielilor.
Informatii Companie:
CUI: 6039433
Cod CAEN: 2016
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Aleea Uzinei, Nr. 11
Telefon:
Fax: 068243002
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea materialelor plastice in forme primare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 437.524.198 | 449.809.016 | 405.189.383 | 321.172.147 | 282.906.778 | 249.829.339 |
| Venituri totale | 463.007.716 | 456.307.037 | 431.118.815 | 323.507.743 | 306.985.480 | 260.832.322 |
| Cheltuieli totale | 418.132.545 | 407.532.170 | 426.363.473 | 316.270.325 | 265.062.778 | 246.571.810 |
| Profit net | 35.875.908 | 41.457.064 | 3.863.175 | 6.170.895 | 33.589.290 | 11.746.391 |
| Total active | 443.356.718 | 417.274.995 | 381.767.683 | 325.585.936 | 316.290.601 | 238.340.628 |
| Total datorii | 144.214.687 | 166.292.637 | 172.242.389 | 139.340.120 | 136.215.678 | 90.783.957 |
| Capitaluri proprii | 299.142.031 | 250.982.358 | 209.525.294 | 186.245.816 | 180.074.923 | 146.485.631 |
| Casa si conturi banci | 8.174.581 | 12.450.549 | 10.048.404 | 9.628.284 | 8.457.132 | 427.426 |
| Nr. angajati | 297 | 310 | 300 | 285 | 285 | 272 |
| Capital subscris | 3.218.500 | 3.218.500 | 3.218.500 | 3.218.500 | 3.218.500 | 3.218.500 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.