R.S. Activ SRL
Locație: Ghimbav, Brasov
Descriere:
R.S. Activ SRL - companie activă în sectorul fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a., cu sediul în Ghimbav, Brasov.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Aviatorilor, nr. 18
• CUI: 17296459
• Registrul Comerțului: J08/490/2005
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: R.S. Activ SRL a incheiat 2025 cu performante financiare exceptionale, marcate de o crestere a profitului net de 169% si un ROE de 23,03%, confirmand soliditatea modelului de afaceri si eficienta operationala. Compania prezinta o pozitie financiara sanatoasa, cu lichiditate aproape dubla si o reducere organica a gradului de indatorare, pozitionandu-se favorabil pentru continuarea cresterii.
R.S. Activ SRL, companie cu sediul in Ghimbav, judetul Brasov, activeaza din 2005 in domeniul fabricarii produselor din minerale nemetalice (cod CAEN 2399) si a incheiat exercitiul financiar 2025 cu rezultate remarcabile, obtinand un scor financiar de 85 din 100.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2025, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 118.985.702 RON, in crestere cu 17,2% fata de 101.485.452 RON in 2024. Aceasta crestere semnificativa, combinata cu o disciplina stricta a costurilor - cheltuielile totale au crescut cu doar 9,5%, de la 123.505.740 RON la 135.177.873 RON - a generat un efect de parghie operationala remarcabil. Profitul net a crescut spectaculos de la 3.927.922 RON in 2024 la 10.551.882 RON in 2025, o crestere de aproximativ 169%. Marja de profit s-a mai mult decat dublat, de la 3,87% la 8,87%, confirmand o gestionare eficienta a resurselor.
**Rentabilitate si randament**
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a inregistrat o imbunatatire dramatica, de la 9,76% in 2024 la 23,03% in 2025. Acest indicator reflecta o capacitate crescuta a companiei de a genera valoare pentru actionari. Veniturile totale au atins 147.718.813 RON, iar diferenta fata de cifra de afaceri de aproximativ 28,7 milioane RON sugereaza existenta unor venituri financiare sau din alte surse - un indicator ce merita monitorizat pentru a evalua sustenabilitatea modelului de venituri.
**Pozitia bilantiera si lichiditatea**
Activele totale au crescut la 93.372.157 RON (+8,3% fata de 2024), din care activele imobilizate reprezinta 56.846.960 RON, reflectand un caracter intensiv in capital, specific industriei de fabricatie. Pozitia de numerar s-a imbunatatit semnificativ, de la 10.236.324 RON la 18.621.492 RON, aproape dublata, ceea ce confera companiei o flexibilitate operationala si financiara superioara.
**Structura de finantare**
Datoriile totale au crescut modest, de la 45.248.879 RON la 47.330.987 RON (+4,6%), in timp ce capitalurile proprii au crescut de la 40.245.565 RON la 45.821.846 RON (+13,9%). Rata indatorarii a scazut usor, de la 52,46% la 50,69%, ramanand in zona de prudenta recomandata pentru companiile de productie. Aceasta tendinta de dezindatorare organica, sustinuta din profitul reinvestit, este un semn pozitiv pentru soliditatea financiara pe termen lung.
**Dinamica fortei de munca**
Numarul de angajati a scazut de la 285 la 263, adica cu 7,7%, in paralel cu cresterea cifrei de afaceri. Aceasta inseamna o imbunatatire clara a productivitatii per angajat - de la aproximativ 357.000 RON cifra de afaceri per angajat in 2024 la aproximativ 452.000 RON in 2025, o crestere de 27%, semnal al unei optimizari operationale sustinute.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In 2025, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 118.985.702 RON, in crestere cu 17,2% fata de 101.485.452 RON in 2024. Aceasta crestere semnificativa, combinata cu o disciplina stricta a costurilor - cheltuielile totale au crescut cu doar 9,5%, de la 123.505.740 RON la 135.177.873 RON - a generat un efect de parghie operationala remarcabil. Profitul net a crescut spectaculos de la 3.927.922 RON in 2024 la 10.551.882 RON in 2025, o crestere de aproximativ 169%. Marja de profit s-a mai mult decat dublat, de la 3,87% la 8,87%, confirmand o gestionare eficienta a resurselor.
**Rentabilitate si randament**
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a inregistrat o imbunatatire dramatica, de la 9,76% in 2024 la 23,03% in 2025. Acest indicator reflecta o capacitate crescuta a companiei de a genera valoare pentru actionari. Veniturile totale au atins 147.718.813 RON, iar diferenta fata de cifra de afaceri de aproximativ 28,7 milioane RON sugereaza existenta unor venituri financiare sau din alte surse - un indicator ce merita monitorizat pentru a evalua sustenabilitatea modelului de venituri.
**Pozitia bilantiera si lichiditatea**
Activele totale au crescut la 93.372.157 RON (+8,3% fata de 2024), din care activele imobilizate reprezinta 56.846.960 RON, reflectand un caracter intensiv in capital, specific industriei de fabricatie. Pozitia de numerar s-a imbunatatit semnificativ, de la 10.236.324 RON la 18.621.492 RON, aproape dublata, ceea ce confera companiei o flexibilitate operationala si financiara superioara.
**Structura de finantare**
Datoriile totale au crescut modest, de la 45.248.879 RON la 47.330.987 RON (+4,6%), in timp ce capitalurile proprii au crescut de la 40.245.565 RON la 45.821.846 RON (+13,9%). Rata indatorarii a scazut usor, de la 52,46% la 50,69%, ramanand in zona de prudenta recomandata pentru companiile de productie. Aceasta tendinta de dezindatorare organica, sustinuta din profitul reinvestit, este un semn pozitiv pentru soliditatea financiara pe termen lung.
**Dinamica fortei de munca**
Numarul de angajati a scazut de la 285 la 263, adica cu 7,7%, in paralel cu cresterea cifrei de afaceri. Aceasta inseamna o imbunatatire clara a productivitatii per angajat - de la aproximativ 357.000 RON cifra de afaceri per angajat in 2024 la aproximativ 452.000 RON in 2025, o crestere de 27%, semnal al unei optimizari operationale sustinute.
Puncte forte
- Crestere spectaculoasa a profitabilitatii - profitul net a crescut cu 169% in 2025, iar marja neta a depasit 8,87%, demonstrand un control excelent al costurilor in raport cu cresterea cifrei de afaceri.
- Pozitie de numerar solida - rezervele de numerar au crescut cu 82%, ajungand la 18.621.492 RON, asigurand lichiditate ridicata si capacitate de investitie sau de rambursare a datoriilor.
- ROE de 23,03% - randamentul capitalurilor proprii s-a triplat fata de 2024, semnalând o eficienta superioara in valorificarea capitalului investit de actionari.
- Productivitate in crestere - cifra de afaceri per angajat a crescut cu 27%, in contextul reducerii numarului de salariati, indicand o optimizare operationala eficienta.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 50,69% indica o dependenta moderata de finantare externa, cu expunere potentiala la cresterea costului creditului sau la restrictionarea accesului la finantare in perioade de turbulente economice.
- Diferenta semnificativa intre veniturile totale (147.718.813 RON) si cifra de afaceri (118.985.702 RON) sugereaza venituri neoperationale considerabile, a caror recurenta si natura trebuie verificate pentru a evalua corect capacitatea de generare a profitului.
- Piata de nisa a produselor din minerale nemetalice este sensibila la ciclicitatile din constructii si industria grea, expunand compania la riscuri sectoriale in cazul unei incetiniri a activitatii din aceste domenii.
Informatii Companie:
CUI: 17296459
Cod CAEN: 2399
Anul înființării: 2005
Contact:
Adresă: Str. Aviatorilor, nr. 18
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 118.985.702 | 101.485.452 | 69.420.836 | 76.814.294 | 72.453.124 | 75.992.613 | 67.254.815 |
| Venituri totale | 147.718.813 | 128.084.048 | 96.831.557 | 110.395.207 | 98.857.260 | 93.451.836 | 82.841.988 |
| Cheltuieli totale | 135.177.873 | 123.505.740 | 93.391.499 | 108.999.988 | 97.367.707 | 86.402.246 | 81.505.692 |
| Profit net | 10.551.882 | 3.927.922 | 3.061.050 | 1.283.758 | 1.177.057 | 6.011.608 | 1.123.130 |
| Total active | 93.372.157 | 86.248.006 | 78.052.798 | 76.857.132 | 88.759.088 | 85.161.929 | 79.283.161 |
| Total datorii | 47.330.987 | 45.248.879 | 40.631.104 | 40.162.122 | 53.894.140 | 50.291.077 | 51.794.235 |
| Capitaluri proprii | 45.821.846 | 40.245.565 | 36.420.160 | 33.359.111 | 32.075.352 | 30.898.295 | 24.886.687 |
| Casa si conturi banci | 18.621.492 | 10.236.324 | 4.473.057 | 12.659.613 | 13.074.769 | 8.545.764 | 9.293.454 |
| Nr. angajati | 263 | 285 | 276 | 298 | 312 | 286 | 226 |
| Capital subscris | 10.000 | 10.000 | 0 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.