Radburg Soft Service SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre RADBURG SOFT SERVICE SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/1800/2008. Sediul social se află pe 2116, nr. -...
Locație: Marginea, Suceava
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre RADBURG SOFT SERVICE SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/1800/2008. Sediul social se află pe 2116, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0745949010 sau la fax 0230560897. Alege RADBURG SOFT SERVICE SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Radburg Soft Service SRL este o companie cu performante financiare remarcabile in 2024, cu o cifra de afaceri de 132.155.708 RON, un profit net de 16.718.086 RON si un ROE de 24,59%, indicand o afacere solida, profitabila si bine capitalizata. Principalul semn de intrebare priveste structura activelor si modelul operational real, a caror clarificare ar consolida si mai mult increderea in sustenabilitatea pe termen lung.
Radburg Soft Service SRL, infiintata in 2008 in Marginea, judetul Suceava, activeaza in domeniul intretinerii si repararii autovehiculelor (CAEN 4520) si se remarca prin rezultate financiare exceptionale pentru sectorul sau de activitate.
**Performanta financiara**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 132.155.708 RON, cu venituri totale de 134.304.687 RON, ceea ce o plaseaza intr-o pozitie de lider regional, depasind cu mult dimensiunile tipice ale unui service auto conventional. Profitul net de 16.718.086 RON reflecta o gestiune eficienta a costurilor, marja de profit neta de 12,65% situandu-se considerabil peste media industriei de profil din Romania.
**Rentabilitate si eficienta**
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 24,59% demonstreaza o utilizare excelenta a resurselor actionariale, generand aproape un sfert din valoarea capitalurilor proprii ca profit anual. Aceasta performanta este cu atat mai remarcabila cu cat capitalurile proprii sunt substantiale - 68.000.940 RON, reprezentand de circa 97 de ori capitalul social subscris initial de 701.000 RON, semn al acumularii constante de profit de-a lungul anilor.
**Structura bilantiera si lichiditate**
Activele circulante domina structura bilantului (100.396.194 RON, reprezentand 94% din totalul activelor de 106.840.698 RON), cu active imobilizate relativ modeste de 5.961.026 RON. Aceasta structura, neobisnuita pentru un service auto traditional, sugereaza o pondere importanta a stocurilor si creantelor comerciale si un posibil model de business care include distributia de piese si componente. Lichiditatea generala este confortabila, raportul active circulante/datorii totale fiind aproximativ 2,58, ceea ce indica capacitatea de a onora obligatiile pe termen scurt. Numerarul disponibil este de 2.478.891 RON.
**Structura datoriilor si stabilitate financiara**
Rata de indatorare de 36,35% indica un echilibru sanatos intre finantarea prin capital propriu si cea prin datorii. Cu datorii totale de 38.839.758 RON fata de capitaluri proprii de 68.000.940 RON, compania dispune de o marja de siguranta financiara adecvata si spatiu real pentru finantare suplimentara.
**Productivitate**
Cu 78 de angajati, cifra de afaceri pe salariat depaseste 1.694.000 RON - o valoare remarcabil de ridicata pentru sectorul auto, sugerand fie un grad inalt de automatizare, fie o activitate care include componente de distributie sau comert, nu exclusiv reparatii clasice.
**Perspectiva generala**
Scorul financiar de 80/100 confirma soliditatea generala a companiei, cu puncte forte clare in rentabilitate, capitalizare si gestiunea datoriilor. Cheltuielile totale de 115.530.745 RON fata de venituri totale de 134.304.687 RON asigura un excedent brut consistent, iar impozitul pe profit estimat de circa 2 milioane RON indica o gestiune fiscala eficienta in contextul regimului standard de impozitare.
**Performanta financiara**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 132.155.708 RON, cu venituri totale de 134.304.687 RON, ceea ce o plaseaza intr-o pozitie de lider regional, depasind cu mult dimensiunile tipice ale unui service auto conventional. Profitul net de 16.718.086 RON reflecta o gestiune eficienta a costurilor, marja de profit neta de 12,65% situandu-se considerabil peste media industriei de profil din Romania.
**Rentabilitate si eficienta**
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 24,59% demonstreaza o utilizare excelenta a resurselor actionariale, generand aproape un sfert din valoarea capitalurilor proprii ca profit anual. Aceasta performanta este cu atat mai remarcabila cu cat capitalurile proprii sunt substantiale - 68.000.940 RON, reprezentand de circa 97 de ori capitalul social subscris initial de 701.000 RON, semn al acumularii constante de profit de-a lungul anilor.
**Structura bilantiera si lichiditate**
Activele circulante domina structura bilantului (100.396.194 RON, reprezentand 94% din totalul activelor de 106.840.698 RON), cu active imobilizate relativ modeste de 5.961.026 RON. Aceasta structura, neobisnuita pentru un service auto traditional, sugereaza o pondere importanta a stocurilor si creantelor comerciale si un posibil model de business care include distributia de piese si componente. Lichiditatea generala este confortabila, raportul active circulante/datorii totale fiind aproximativ 2,58, ceea ce indica capacitatea de a onora obligatiile pe termen scurt. Numerarul disponibil este de 2.478.891 RON.
**Structura datoriilor si stabilitate financiara**
Rata de indatorare de 36,35% indica un echilibru sanatos intre finantarea prin capital propriu si cea prin datorii. Cu datorii totale de 38.839.758 RON fata de capitaluri proprii de 68.000.940 RON, compania dispune de o marja de siguranta financiara adecvata si spatiu real pentru finantare suplimentara.
**Productivitate**
Cu 78 de angajati, cifra de afaceri pe salariat depaseste 1.694.000 RON - o valoare remarcabil de ridicata pentru sectorul auto, sugerand fie un grad inalt de automatizare, fie o activitate care include componente de distributie sau comert, nu exclusiv reparatii clasice.
**Perspectiva generala**
Scorul financiar de 80/100 confirma soliditatea generala a companiei, cu puncte forte clare in rentabilitate, capitalizare si gestiunea datoriilor. Cheltuielile totale de 115.530.745 RON fata de venituri totale de 134.304.687 RON asigura un excedent brut consistent, iar impozitul pe profit estimat de circa 2 milioane RON indica o gestiune fiscala eficienta in contextul regimului standard de impozitare.
Puncte forte
- Rentabilitate superioara sectorului - marja neta de 12,65% si ROE de 24,59% depasesc semnificativ mediile industriei auto din Romania, demonstrand o gestiune operationala eficienta.
- Capitalizare puternica si structura financiara sanatoasa - capitaluri proprii de 68.000.940 RON si rata de indatorare moderata de 36,35% ofera stabilitate ridicata si capacitate de finantare viitoare.
- Productivitate exceptionala a fortei de munca - cifra de afaceri de peste 1.694.000 RON per angajat indica un model de business eficient, cu valoare adaugata semnificativa per salariat.
- Lichiditate confortabila - raportul active circulante/datorii totale de aproximativ 2,58 asigura o marja solida de acoperire a obligatiilor pe termen scurt.
Factori de risc
- Concentrarea masiva a activelor in active circulante (94% din total) cu active imobilizate reduse expune compania la riscuri de devalorizare a stocurilor sau intarzieri de incasare a creantelor, cu impact direct asupra lichiditatii.
- Numerarul disponibil de 2.478.891 RON este relativ scazut in raport cu dimensiunea operatiunilor si cifra de afaceri, limitand flexibilitatea de reactie la socuri de lichiditate neprevazute pe termen scurt.
- Cifra de afaceri neobisnuit de mare (132 milioane RON) raportata la codul CAEN 4520 si la numarul redus de angajati (78) ridica semne de intrebare privind diversificarea reala a activitatii si potentiala concentrare a riscului pe un numar limitat de clienti majori.
Informatii Companie:
CUI: 24810128
Cod CAEN: 4520
Anul înființării: 2008
Contact:
Adresă: 2116
Telefon:
Fax: 0230560897
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Intretinerea si repararea autovehiculelor
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 132.155.708 | 110.671.102 | 99.120.956 | 95.606.497 | 77.960.445 | 53.005.249 |
| Venituri totale | 134.304.687 | 112.109.490 | 101.754.893 | 97.032.843 | 78.819.905 | 53.535.666 |
| Cheltuieli totale | 115.530.745 | 96.460.303 | 91.640.472 | 85.188.943 | 70.648.463 | 47.957.354 |
| Profit net | 16.718.086 | 13.894.215 | 8.940.290 | 10.491.119 | 7.141.253 | 4.770.217 |
| Total active | 106.840.698 | 79.960.456 | 67.999.910 | 58.762.212 | 44.821.701 | 45.841.911 |
| Total datorii | 38.839.758 | 28.677.602 | 30.611.272 | 30.313.864 | 27.424.472 | 35.585.935 |
| Capitaluri proprii | 68.000.940 | 51.282.854 | 37.388.638 | 28.448.348 | 17.397.229 | 10.255.976 |
| Casa si conturi banci | 2.478.891 | 12.759.723 | 3.150.758 | 8.957.384 | 6.075.035 | 1.177.159 |
| Nr. angajati | 78 | 72 | 81 | 66 | 72 | 63 |
| Capital subscris | 701.000 | 701.000 | 701.000 | 701.000 | 701.000 | 701.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.