Raffaello Shoes Factory SRL
Locație: Sector 4, Bucuresti
Descriere:
Cu sediul în Sector 4, Bucuresti, Raffaello Shoes Factory SRL activează în domeniul fabricarea incaltamintei (cod CAEN 1520). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J40/11336/2009, având codul unic de identificare 26268253.
Adresa noastră: Aleea Ciceu, Nr. 8-10, Sector 4, Bucuresti.
Analiza Financiara:
Rezumat: Raffaello Shoes Factory SRL ramane o companie mare si profitabila, dar performanta din 2024 este considerabil mai slaba decat in 2023. Presiunea pe marje, scaderea vanzarilor si cresterea indatorarii limiteaza calitatea rezultatului financiar.
Raffaello Shoes Factory SRL, companie activa in fabricarea incaltamintei, afiseaza in 2024 o dimensiune operationala semnificativa, cu o cifra de afaceri de 247.246.878 lei si venituri totale de 264.288.088 lei. Totusi, comparativ cu 2023, se observa o deteriorare clara a performantei comerciale si a rentabilitatii. Cifra de afaceri s-a redus de la 315.129.499 lei, ceea ce indica o contractie importanta a activitatii, in timp ce profitul net a scazut de la 13.304.963 lei la 3.413.201 lei. Aceasta evolutie arata ca firma a ramas profitabila, dar cu o capacitate mult mai redusa de a transforma veniturile in rezultat net.
Principalul semnal negativ vine din comprimarea marjei de profit, de la 4,22% in 2023 la 1,38% in 2024. In paralel, cheltuielile totale au ramas ridicate, la 258.411.121 lei, foarte aproape de nivelul veniturilor totale, ceea ce lasa un spatiu limitat pentru profit. Scaderea ROE de la 20,06% la 4,89% confirma diminuarea eficientei utilizarii capitalurilor proprii. Cu alte cuvinte, compania genereaza in continuare profit, dar randamentul pentru capitalul investit s-a redus considerabil fata de anul anterior.
Din perspectiva pozitiei financiare, compania a inregistrat o crestere a activelor totale la 197.951.248 lei, fata de 170.599.364 lei in 2023. Structura activelor este puternic orientata spre active circulante, care ajung la 192.063.941 lei, in timp ce activele imobilizate sunt reduse, de doar 5.841.940 lei. Aceasta configuratie sugereaza un profil operational bazat pe rulaj mare al activelor curente. Numerarul si conturile au crescut semnificativ la 2.825.551 lei, de la 582.075 lei, ceea ce reprezinta un semn favorabil pentru lichiditatea imediata, chiar daca nivelul cash-ului ramane modest raportat la volumul afacerii.
Gradul de indatorare este relativ ridicat si in crestere. Datoriile totale au ajuns la 128.175.515 lei, iar rata indatorarii a urcat la 64,75%, de la 61,10% in 2023. Capitalurile proprii au crescut usor, la 69.737.741 lei, dar acest avans nu a compensat cresterea mai rapida a obligatiilor. In plus, numarul de angajati a scazut de la 570 la 523, in contextul reducerii afacerii, ceea ce poate reflecta ajustari operationale.
Per ansamblu, Raffaello Shoes Factory SRL ramane o companie de dimensiune mare, cu baza patrimoniala in crestere si profitabilitate pozitiva, insa rezultatele din 2024 arata o slabire vizibila a eficientei economice. Scaderea vanzarilor, reducerea accentuata a profitului si cresterea indatorarii justifica un profil financiar mixt, in linie cu scorul financiar de 60 din 100.
Principalul semnal negativ vine din comprimarea marjei de profit, de la 4,22% in 2023 la 1,38% in 2024. In paralel, cheltuielile totale au ramas ridicate, la 258.411.121 lei, foarte aproape de nivelul veniturilor totale, ceea ce lasa un spatiu limitat pentru profit. Scaderea ROE de la 20,06% la 4,89% confirma diminuarea eficientei utilizarii capitalurilor proprii. Cu alte cuvinte, compania genereaza in continuare profit, dar randamentul pentru capitalul investit s-a redus considerabil fata de anul anterior.
Din perspectiva pozitiei financiare, compania a inregistrat o crestere a activelor totale la 197.951.248 lei, fata de 170.599.364 lei in 2023. Structura activelor este puternic orientata spre active circulante, care ajung la 192.063.941 lei, in timp ce activele imobilizate sunt reduse, de doar 5.841.940 lei. Aceasta configuratie sugereaza un profil operational bazat pe rulaj mare al activelor curente. Numerarul si conturile au crescut semnificativ la 2.825.551 lei, de la 582.075 lei, ceea ce reprezinta un semn favorabil pentru lichiditatea imediata, chiar daca nivelul cash-ului ramane modest raportat la volumul afacerii.
Gradul de indatorare este relativ ridicat si in crestere. Datoriile totale au ajuns la 128.175.515 lei, iar rata indatorarii a urcat la 64,75%, de la 61,10% in 2023. Capitalurile proprii au crescut usor, la 69.737.741 lei, dar acest avans nu a compensat cresterea mai rapida a obligatiilor. In plus, numarul de angajati a scazut de la 570 la 523, in contextul reducerii afacerii, ceea ce poate reflecta ajustari operationale.
Per ansamblu, Raffaello Shoes Factory SRL ramane o companie de dimensiune mare, cu baza patrimoniala in crestere si profitabilitate pozitiva, insa rezultatele din 2024 arata o slabire vizibila a eficientei economice. Scaderea vanzarilor, reducerea accentuata a profitului si cresterea indatorarii justifica un profil financiar mixt, in linie cu scorul financiar de 60 din 100.
Puncte forte
- Compania pastreaza profit net pozitiv in 2024, de 3.413.201 lei, in ciuda scaderii activitatii fata de anul anterior.
- Activele totale si capitalurile proprii au crescut fata de 2023, ceea ce arata consolidarea bazei patrimoniale.
- Numerarul si conturile au urcat de aproape 5 ori, de la 582.075 lei la 2.825.551 lei, ceea ce imbunatateste lichiditatea imediata.
Factori de risc
- Marja de profit a scazut de la 4,22% la 1,38%, iar profitul net s-a redus puternic, ceea ce indica presiune asupra rentabilitatii.
- Rata indatorarii de 64,75% si cresterea datoriilor totale la 128.175.515 lei indica o dependenta ridicata de finantarea externa.
- Scaderea cifrei de afaceri si a numarului de angajati sugereaza o contractie operationala care trebuie monitorizata.
Informatii Companie:
CUI: 26268253
Cod CAEN: 1520
Anul înființării: 2009
Contact:
Adresă: Aleea Ciceu, Nr. 8-10
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea incaltamintei
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 247.246.878 | 315.129.499 | 403.728.771 | 348.438.418 | 263.344.457 | 311.348.061 |
| Venituri totale | 264.288.088 | 310.302.878 | 415.589.484 | 364.732.708 | 268.820.572 | 320.504.006 |
| Cheltuieli totale | 258.411.121 | 294.857.202 | 414.604.139 | 356.177.590 | 267.979.459 | 311.876.059 |
| Profit net | 3.413.201 | 13.304.963 | 847.080 | 7.270.258 | 713.696 | 7.266.636 |
| Total active | 197.951.248 | 170.599.364 | 264.914.722 | 296.242.575 | 220.873.951 | 199.993.388 |
| Total datorii | 128.175.515 | 104.235.261 | 211.873.842 | 244.054.331 | 175.956.238 | 155.640.976 |
| Capitaluri proprii | 69.737.741 | 66.324.540 | 53.019.576 | 52.172.497 | 44.902.239 | 44.337.256 |
| Casa si conturi banci | 2.825.551 | 582.075 | 4.338.281 | 2.489.636 | 1.249.583 | 2.777.804 |
| Nr. angajati | 523 | 570 | 643 | 640 | 650 | 644 |
| Capital subscris | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.