Sari la continut

Remat Ardeal Ro SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre REMAT ARDEAL RO SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1284/2016. Sediul social se află pe Str. BAZNEI, nr....

Locație: Medias, Sibiu

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre REMAT ARDEAL RO SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1284/2016. Sediul social se află pe Str. BAZNEI, nr. 3, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege REMAT ARDEAL RO SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Remat Ardeal Ro SRL este o companie de reciclare din Medias cu o cifra de afaceri impresionanta de peste 154 milioane RON in 2024, insa profitabilitatea extrem de redusa si gradul ridicat de indatorare ridica semne de intrebare privind sustenabilitatea pe termen lung.
Remat Ardeal Ro SRL, infiintata in 2016 si cu sediul in Medias, judetul Sibiu, activeaza in sectorul recuperarii materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832). Cu un scor financiar de 70 din 100, compania se pozitioneaza ca un jucator mediu spre bun in industria sa, beneficiind de o cifra de afaceri remarcabila pentru dimensiunea sa.

Din perspectiva veniturilor, compania a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 154.763.689 RON si venituri totale de 156.246.328 RON, ceea ce o plaseaza in randul companiilor cu volum mare de tranzactii. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 155.771.682 RON lasa un profit net de doar 369.827 RON, echivalentul unei marje de profit de 0,24%. Aceasta marja extrem de subtire sugereaza o activitate intensa de intermediere sau procesare cu valoare adaugata redusa per unitate, specifica sectorului de reciclare en-gros.

Structura activelor reflecta un model de afaceri orientat spre capital de lucru. Activele totale de 41.967.357 RON sunt dominate de activele circulante - 36.181.135 RON (86% din total), in timp ce activele imobilizate reprezinta doar 5.786.222 RON. Numerarul disponibil de 1.095.778 RON este relativ modest raportat la cifra de afaceri, ceea ce indica un ciclu de conversie a numerarului rapid, dar si o marja de siguranta lichida limitata.

Cel mai ingrijorator indicator ramane rata indatorarii de 77,57%, cu datorii totale de 32.554.065 RON fata de capitaluri proprii de doar 8.434.707 RON. Capitalul subscris de 1.000 RON evidentiaza ca baza proprie a firmei este construita aproape exclusiv din profit reinvestit de-a lungul anilor, nu din aport initial semnificativ. ROE-ul de 4,38% este modest, plasandu-se sub rata dobanzii bancare curente, ceea ce inseamna ca rentabilitatea capitalurilor proprii nu recompenseaza suficient riscul asumat de actionari.

Compania opereaza cu un efectiv de doar 10 angajati, ceea ce raportat la cifra de afaceri de peste 154 milioane RON indica fie o automatizare avansata a proceselor, fie un model de business bazat preponderent pe subcontractare sau intermediere comerciala, cu personal propriu minim. Cifra de afaceri per angajat depaseste 15 milioane RON, un nivel exceptional care merita investigat in contextul specific al activitatii.

In ansamblu, Remat Ardeal Ro SRL este o companie cu potential de crestere in sectorul reciclarii, insa trebuie sa imbunatateasca semnificativ marjele de profitabilitate si sa reduca dependenta de finantarea externa pentru a consolida soliditatea financiara pe termen lung.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 154.763.689 RON este impresionanta pentru o companie cu doar 10 angajati, indicand eficienta operationala ridicata sau un model de business scalabil in sectorul reciclarii.
  • Activele circulante reprezinta 86% din totalul activelor, reflectand o flexibilitate ridicata si capacitatea de a-si adapta rapid resursele la conditiile pietei.
  • Compania activeaza intr-un sector strategic in crestere - reciclarea materialelor sortate beneficiaza de reglementari europene favorabile si cerere in continua expansiune.
  • Capitalurile proprii pozitive de 8.434.707 RON arata ca firma a acumulat rezerve consistente din activitate proprie, pornind de la un capital initial simbolic de 1.000 RON.
Factori de risc
  • Marja de profit de doar 0,24% nu lasa practic niciun tampon de siguranta - orice crestere neanticipata a costurilor sau scadere a preturilor de achizitie a materialelor reciclabile poate genera pierderi.
  • Rata indatorarii de 77,57% indica o dependenta semnificativa de creditori, ceea ce expune compania la riscul de refinantare si la presiunea costurilor financiare in conditii de crestere a dobanzilor.
  • Numerarul disponibil de 1.095.778 RON (sub 1% din cifra de afaceri) sugereaza o lichiditate imediata precara, cu risc de dificultati in onorarea obligatiilor pe termen scurt in cazul unor intarzieri la incasari.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 13.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 36613650
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2016

Contact:

Adresă: Str. Baznei, Nr. 3
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Recuperarea materialelor reciclabile sortate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 154.763.689 169.989.356 111.153.224 132.106.969 87.752.103 129.779.501
Venituri totale 156.246.328 171.705.029 112.695.910 133.377.464 88.375.792 129.789.600
Cheltuieli totale 155.771.682 167.630.488 112.557.586 133.187.835 85.944.845 126.921.235
Profit net 369.827 3.394.513 114.725 157.635 2.126.433 2.472.595
Total active 41.967.357 110.308.496 53.102.915 50.197.542 56.938.941 27.815.585
Total datorii 32.554.065 97.861.173 38.915.977 33.333.562 39.149.349 18.354.900
Capitaluri proprii 8.434.707 10.544.516 7.304.985 7.377.113 7.378.257 5.299.237
Casa si conturi banci 1.095.778 1.167.650 1.191.297 1.119.288 1.864.096 57.516
Nr. angajati 10 11 10 6 3 8
Capital subscris 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te