Rematinvest SRL
Locație: Cluj-Napoca, Cluj
Descriere:
Rematinvest SRL - companie activă în sectorul recuperarea materialelor reciclabile sortate, cu sediul în Cluj-Napoca, Cluj.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: P-Ta. Cipariu, Sp.Com. Nr.66/a / 66/B, Nr. 15
• CUI: 15705409
• Registrul Comerțului: J12/2449/2003
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Rematinvest SRL incheie anul 2024 cu rezultate financiare remarcabile - profit net dublat si ROE aproape dublat - pe fondul unei cresteri moderate a cifrei de afaceri si al unui control riguros al costurilor. Compania prezinta o structura financiara sanatoasa, cu un nivel prudent al indatorarii si o strategie activa de investitii, confirmandu-si pozitia de jucator solid in sectorul reciclarii din Romania.
Rematinvest SRL, infiintata in 2003 la Cluj-Napoca, activeaza in domeniul recuperarii si reciclarii materialelor sortate (CAEN 3832) si s-a consolidat ca unul dintre jucatorii importanti din acest sector la nivel national. Cu un scor financiar de 80 din 100, compania prezinta o sanatate financiara solida, confirmata de evolutia pozitiva a indicatorilor in 2024.
Cifra de afaceri a crescut de la 434.362.130 RON in 2023 la 457.619.781 RON in 2024, o crestere de aproximativ 5,4%. Insa performanta remarcabila a anului 2024 consta in cresterea profitului net, care s-a mai mult decat dublat: de la 9.499.197 RON la 21.413.384 RON, reprezentand o crestere de circa 125%. Aceasta evolutie reflecta un control eficient al costurilor, cheltuielile totale crescand cu doar 5,7% fata de o crestere a veniturilor de 8,9%, ceea ce a generat o expansiune semnificativa a marjei de profit de la 2,19% la 4,68%.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a cunoscut o imbunatatire spectaculoasa, urcand de la 8,31% in 2023 la 16,13% in 2024, semnal clar al utilizarii mai eficiente a resurselor proprii ale actionarilor.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale au crescut cu 18,2%, de la 179.008.367 RON la 211.638.213 RON, reflectand investitii consistente in active imobilizate (de la 88.904.739 RON la 104.510.328 RON), ceea ce indica o strategie de extindere a capacitatii operationale. Capitalurile proprii au ajuns la 132.732.664 RON, reprezentand peste 62% din totalul activelor - un indicator de soliditate financiara.
Rata indatorarii de 37,27% (fata de 36,13% in 2023) ramane la un nivel confortabil, semnificand ca aproximativ o treime din finantarea companiei provine din surse externe. Nivelul datoriilor totale de 78.885.705 RON este gestionabil in raport cu capacitatea de generare a profitului.
Un element de urmarit este scaderea numerarului disponibil: de la 27.195.536 RON in 2023 la 15.216.951 RON in 2024 - o reducere de circa 44%, explicabila prin investitiile realizate in active fixe. Lichiditatea imediata a scazut, insa nu la niveluri ingrijoratoare.
Cu 224 de angajati in 2024 (fata de 217 in 2023), compania genereaza o cifra de afaceri de peste 2 milioane RON per angajat, productivitate ridicata pentru sectorul de reciclare.
In ansamblu, Rematinvest SRL demonstreaza o evolutie financiara pozitiva si o capacitate crescuta de a transforma veniturile in profit, mentinand totodata o structura de capital sanatoasa si un nivel prudent al indatorarii.
Cifra de afaceri a crescut de la 434.362.130 RON in 2023 la 457.619.781 RON in 2024, o crestere de aproximativ 5,4%. Insa performanta remarcabila a anului 2024 consta in cresterea profitului net, care s-a mai mult decat dublat: de la 9.499.197 RON la 21.413.384 RON, reprezentand o crestere de circa 125%. Aceasta evolutie reflecta un control eficient al costurilor, cheltuielile totale crescand cu doar 5,7% fata de o crestere a veniturilor de 8,9%, ceea ce a generat o expansiune semnificativa a marjei de profit de la 2,19% la 4,68%.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a cunoscut o imbunatatire spectaculoasa, urcand de la 8,31% in 2023 la 16,13% in 2024, semnal clar al utilizarii mai eficiente a resurselor proprii ale actionarilor.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale au crescut cu 18,2%, de la 179.008.367 RON la 211.638.213 RON, reflectand investitii consistente in active imobilizate (de la 88.904.739 RON la 104.510.328 RON), ceea ce indica o strategie de extindere a capacitatii operationale. Capitalurile proprii au ajuns la 132.732.664 RON, reprezentand peste 62% din totalul activelor - un indicator de soliditate financiara.
Rata indatorarii de 37,27% (fata de 36,13% in 2023) ramane la un nivel confortabil, semnificand ca aproximativ o treime din finantarea companiei provine din surse externe. Nivelul datoriilor totale de 78.885.705 RON este gestionabil in raport cu capacitatea de generare a profitului.
Un element de urmarit este scaderea numerarului disponibil: de la 27.195.536 RON in 2023 la 15.216.951 RON in 2024 - o reducere de circa 44%, explicabila prin investitiile realizate in active fixe. Lichiditatea imediata a scazut, insa nu la niveluri ingrijoratoare.
Cu 224 de angajati in 2024 (fata de 217 in 2023), compania genereaza o cifra de afaceri de peste 2 milioane RON per angajat, productivitate ridicata pentru sectorul de reciclare.
In ansamblu, Rematinvest SRL demonstreaza o evolutie financiara pozitiva si o capacitate crescuta de a transforma veniturile in profit, mentinand totodata o structura de capital sanatoasa si un nivel prudent al indatorarii.
Puncte forte
- Profitul net s-a mai mult decat dublat in 2024 (+125%), cu o crestere de venituri de doar 5,4%, reflectand un control excelent al costurilor si eficienta operationala in crestere.
- Rata indatorarii redusa (37,27%) si capitaluri proprii reprezentand 62% din active indica o structura financiara solida si independenta fata de creditori.
- ROE aproape dublat, de la 8,31% la 16,13%, semnaland o utilizare semnificativ mai eficienta a capitalului actionarilor.
- Investitii consistente in active imobilizate (+17,6%) reflecta o strategie clara de extindere a capacitatii si pozitionare pe termen lung in sectorul reciclarii.
Factori de risc
- Marja de profit de 4,68%, desi in crestere, ramane redusa si vulnerabila la fluctuatiile preturilor materiilor prime reciclabile pe pietele internationale, unde volatilitatea este ridicata.
- Scaderea numerarului cu 44% (de la 27,2 milioane la 15,2 milioane RON) in contextul cresterii datoriilor totale poate reduce flexibilitatea financiara in cazul unor socuri de lichiditate.
- Dependenta de un singur cod CAEN si de un sector reglementat la nivel european (politici de reciclare, directive UE) expune compania la riscuri legislative si de piata concentrate.
Informatii Companie:
CUI: 15705409
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: P-Ta. Cipariu, Sp.Com. Nr.66/a / 66/B, Nr. 15
Telefon:
Fax: 0264450875
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Recuperarea materialelor reciclabile sortate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 457.619.781 | 434.362.130 | 429.556.320 | 465.595.211 | 244.900.892 | 294.745.138 |
| Venituri totale | 474.302.142 | 435.607.970 | 439.439.976 | 468.756.944 | 249.432.310 | 297.411.384 |
| Cheltuieli totale | 448.567.287 | 424.534.094 | 411.846.920 | 417.984.697 | 236.606.012 | 287.352.626 |
| Profit net | 21.413.384 | 9.499.197 | 23.561.904 | 42.739.821 | 10.839.492 | 8.524.187 |
| Total active | 211.638.213 | 179.008.367 | 178.189.805 | 158.676.452 | 118.143.762 | 109.788.652 |
| Total datorii | 78.885.705 | 64.667.368 | 70.867.228 | 64.913.904 | 61.184.504 | 58.828.886 |
| Capitaluri proprii | 132.732.664 | 114.319.280 | 107.298.983 | 93.737.079 | 56.959.258 | 50.959.766 |
| Casa si conturi banci | 15.216.951 | 27.195.536 | 21.463.620 | 18.606.836 | 10.206.462 | 6.198.840 |
| Nr. angajati | 224 | 217 | 214 | 210 | 187 | 212 |
| Capital subscris | 8.372.200 | 8.372.200 | 8.372.200 | 8.372.200 | 8.372.200 | 8.372.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.