Renault Technologie Roumanie S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J40/4670/2019. Sediul social se află pe...
Locație: Sector 6, Bucuresti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J40/4670/2019. Sediul social se află pe Str. PRECIZIEI, nr. 3G, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0212038652 sau la fax 0212087970. Alege RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Renault Technologie Roumanie S.R.L. afiseaza in 2024 o performanta financiara buna, cu profitabilitate stabila, lichiditate ridicata si indatorare moderata. Structura de bilant si nivelul capitalurilor proprii sustin un profil financiar echilibrat, cu atentie necesara asupra mentinerii marjei nete.
Renault Technologie Roumanie S.R.L. prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de volum ridicat al activitatii si o structura de bilant echilibrata. Compania a realizat o cifra de afaceri de 1.094.292.953 lei, cu venituri totale de 1.112.098.568 lei si cheltuieli totale de 1.045.513.037 lei, ceea ce a permis obtinerea unui profit net de 55.644.344 lei. Marja de profit net de 5,08% este adecvata pentru domeniul serviciilor de inginerie, unde presiunea pe costuri salariale si operationale este, de regula, ridicata.
Diferenta dintre venituri si cheltuieli indica o capacitate buna de control al costurilor la un nivel de activitate foarte mare. Profitabilitatea este confirmata si de ROE de 11,92%, ceea ce arata o utilizare eficienta a capitalurilor proprii. La un nivel al capitalurilor proprii de 466.627.323 lei, compania genereaza randament pentru actionari fara a apela excesiv la indatorare.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 747.643.087 lei, din care active imobilizate de 286.140.581 lei si active circulante de 461.425.979 lei. Ponderea ridicata a activelor circulante in total active sustine flexibilitatea operationala. In plus, numerarul si conturile la banci de 259.026.045 lei reprezinta un tampon important de lichiditate, care poate acoperi nevoile curente de finantare si eventuale fluctuatii de incasari.
Gradul de indatorare este moderat: datorii totale de 224.649.143 lei si rata indatorarii de 30,05%. Raportat la capitalurile proprii, nivelul datoriilor este confortabil si sugereaza risc financiar controlat. Capitalul subscris de 383.586.000 lei indica o baza de capital consistenta, relevanta pentru stabilitatea pe termen lung.
Cu 1.575 angajati, compania opereaza la scara mare, specifica unui centru de inginerie matur. Coroborand scorul financiar de 75/100 cu indicatorii de profitabilitate, lichiditate si solvabilitate, rezultatul este imaginea unei companii stabile, profitabile si bine capitalizate. Principala zona de atentie ramane mentinerea marjei nete la un nivel sustenabil, avand in vedere ca marja de 5,08% nu ofera un spatiu foarte larg in fata unor cresteri accelerate ale costurilor.
Diferenta dintre venituri si cheltuieli indica o capacitate buna de control al costurilor la un nivel de activitate foarte mare. Profitabilitatea este confirmata si de ROE de 11,92%, ceea ce arata o utilizare eficienta a capitalurilor proprii. La un nivel al capitalurilor proprii de 466.627.323 lei, compania genereaza randament pentru actionari fara a apela excesiv la indatorare.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 747.643.087 lei, din care active imobilizate de 286.140.581 lei si active circulante de 461.425.979 lei. Ponderea ridicata a activelor circulante in total active sustine flexibilitatea operationala. In plus, numerarul si conturile la banci de 259.026.045 lei reprezinta un tampon important de lichiditate, care poate acoperi nevoile curente de finantare si eventuale fluctuatii de incasari.
Gradul de indatorare este moderat: datorii totale de 224.649.143 lei si rata indatorarii de 30,05%. Raportat la capitalurile proprii, nivelul datoriilor este confortabil si sugereaza risc financiar controlat. Capitalul subscris de 383.586.000 lei indica o baza de capital consistenta, relevanta pentru stabilitatea pe termen lung.
Cu 1.575 angajati, compania opereaza la scara mare, specifica unui centru de inginerie matur. Coroborand scorul financiar de 75/100 cu indicatorii de profitabilitate, lichiditate si solvabilitate, rezultatul este imaginea unei companii stabile, profitabile si bine capitalizate. Principala zona de atentie ramane mentinerea marjei nete la un nivel sustenabil, avand in vedere ca marja de 5,08% nu ofera un spatiu foarte larg in fata unor cresteri accelerate ale costurilor.
Puncte forte
- Compania are o baza financiara robusta, cu capitaluri proprii de 466.627.323 lei si o rata a indatorarii de doar 30,05%, ceea ce indica echilibru bun intre finantarea proprie si cea atrasa.
- Lichiditatea este puternica: numerarul de 259.026.045 lei sustine capacitatea de plata si reduce presiunea pe finantarea pe termen scurt.
- Profitabilitatea este consistenta la nivel operational, reflectata de profit net de 55.644.344 lei, marja neta de 5,08% si ROE de 11,92%.
- Volumul mare al activitatii, cu cifra de afaceri de 1.094.292.953 lei si 1.575 angajati, sugereaza capacitate ridicata de executie si pozitie operationala consolidata.
Factori de risc
- Marja neta de 5,08% este pozitiva, dar relativ limitata; o crestere a cheltuielilor poate afecta rapid profitul net.
- Dependenta de un volum mare de operatiuni implica expunere la riscuri de costuri fixe si salariale, relevante pentru o structura cu 1.575 angajati.
- Ponderea importanta a activelor circulante necesita mentinerea unei discipline ferme in managementul creantelor si al fluxurilor de numerar pentru a conserva lichiditatea curenta.
Informatii Companie:
CUI: 18765472
Cod CAEN: 7112
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Str. Preciziei, Nr. 3g
Telefon:
Fax: 0212087970
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.094.292.953 | 987.226.090 | 952.051.983 | 817.418.056 | 889.505.954 | 1.161.832.454 |
| Venituri totale | 1.112.098.568 | 1.024.299.800 | 967.832.486 | 827.314.810 | 902.694.306 | 1.179.956.052 |
| Cheltuieli totale | 1.045.513.037 | 949.646.919 | 877.446.014 | 789.892.339 | 865.576.746 | 1.135.662.794 |
| Profit net | 55.644.344 | 74.652.881 | 90.386.472 | 37.422.471 | 37.117.560 | 44.293.258 |
| Total active | 747.643.087 | 738.161.452 | 763.075.605 | 671.315.825 | 692.005.856 | 795.449.534 |
| Total datorii | 224.649.143 | 198.596.253 | 229.252.050 | 161.260.862 | 176.606.595 | 267.114.336 |
| Capitaluri proprii | 466.627.323 | 481.903.216 | 466.708.450 | 438.282.358 | 436.121.569 | 441.082.603 |
| Casa si conturi banci | 259.026.045 | 255.481.577 | 148.508.250 | 131.427.216 | 128.832.638 | 169.165.933 |
| Nr. angajati | 1575 | 1673 | 1818 | 1961 | 2139 | 2225 |
| Capital subscris | 383.586.000 | 383.586.000 | 383.586.000 | 383.586.000 | 383.586.000 | 383.586.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.